LN: V Praze 3 se rozhořel boj o podzemní garáže

Radnice třetí městské části se chystá vyřešit vleklé potíže s parkováním nejen lidí přijíždějících do čtvrti, ale i rezidentů. Lokality, které vybrala pro možnou výstavbu podzemních garáží pro stovky aut, se však hrubě nelíbí místním občanským sdružením.Nejostřeji vystupují občanská sdružení Žižkov 06 a Ochránci Škroupova náměstí proti podzemním garážím na Škoupově náměstí a občanské sdružení Za evropský Jarov proti podobné stavbě na Jarově. Koncept „auta pod zem“ schvalují, jde jim však o přesné lokality a především o následky na životním prostředí. „Při vytěžování zeminy se zvýší prašnost, provoz garáží zvedne hlučnost a zdvojnásobí se místní doprava,“ říká Ada Šatochinová ze sdružení Žižkov06.

Na Jarově by zase garáže zničily velkou část zeleně. Podle Ondřeje Rúta, zastupitele Prahy 3 za Stranu zelených, navíc garáže nejsou na Jarově vůbec potřeba, parkovacích míst je v řidší zástavbě dostatek.

Radnice ale považuje námitky odpůrců garáží za neopodstatněné. „Stavba samotná zatím vůbec není na pořadu dne. Podzemní garáže na Škroupově náměstí jsou jen plán, neexistuje zatím ani konkrétní projekt, jen studie. Posuzujeme různé varianty,“ tvrdí mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. Rút mu ale odporuje. „Celkově jdou z rozpočtu už jen na přípravu garáží desítky milionů korun. Například na projekt na Jarově je vyčleněno 6,5 milionu korun,“ uvedl Rút.

Podle Sotony se vedení radnice chce se sdruženími sejít a vyhovět některým námitkám.

Lidé ze sdružení vytýkají radnici také nekoncepčnost při plánování garáží. „Měli by počkat na to, jak se situace změní po zavedení zón placeného stání a jestli poté bude vůbec více parkovacích míst potřeba,“ myslí si Šatochinová. S tím se ztotožňuje i Ondřej Rút.

Zdroj:LN

reklama