Modré zóny volné o víkendu? Nezájem

Modré zóny volné o víkendu? Nezájem

Kdo z Pražanů se těšil, že bude moci alespoň o víkendu bez problémů zaparkovat v jindy placených modrých zónách svého města, má smůlu. O jakoukoli změnu režimu vybraných míst rezidentního parkování v časově omezené volné stání nemají městské části zájem.

Zóny placeného stání jsou cílem permanentní ostré kritiky nejen Pražanů, ale už i politiků. Magistrát proto připravil návrh, podle něhož by v částech modrých rezidentních zón mohl o víkendech či ve vybraných dnech parkovat kdokoli a zdarma.

„Městské části mají o tuto možnost zájem, řešení by to bylo třeba pro víkendové parkování v Holešovicích, ale také Prahu 2 a 3 novinka zajímá,“ tvrdí „duchovní otec“ myšlenky, náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Jenže jednotlivé části hlavního města zatím novinku berou spíše s rezervou. Rozhodně se nechystá nějaké masové uvolňování placených zón. Lokality s placeným rezidentním a návštěvnickým parkováním mají zatím 1., 2., 3. a 7. městská část.

„Není pravda, že by se Praha na víkendy vylidňovala, my žádné změny v rezidentních zónách nechystáme. Lidé tam někdy parkují dokonce ještě více o víkendech než ve všedních dnech,“ řekl Deníku například mluvčí radnice první městské části Alexandr Koráb. Další radnice sice novinku přímo neodmítají, v dohledné době se ji však do praxe uvést rozhodně nechystají. „V současnosti vyhodnocujeme statistiky obsazenosti míst a vytipováváme možné lokality, jak ve spolupráci se státní, tak s městskou policií,“ řekl Deníku opatrně radní Prahy 2 Karel Chramosil.

Jaká místa by mohla být o víkendech volně k dispozici všem řidičům a zda vůbec nějaká, to v současnosti nebyl schopen říci. „Pokud taková místa budou k dispozici, bude to v řádu několika měsíců,“ upřesnil Chramosil. Podobně jsou na tom i zbývající „zónové“ části města. „O některých místech je možné uvažovat, zatím ale nemohu říct nic konkrétního, máme totiž komisi pro zóny, a ta ještě nejednala,“ uvedl mluvčí radnice Prahy 3 Jan Sotona. Novinka by se mohla týkat hlavně parkování poblíž kulturních zařízení. „Dovedu si je představit například u kulturních center, u Divadla Járy Cimrmana nebo před palácem Akropolis,“ naznačil Sotona.

Někteří obyvatelé Prahy 3 mají ale obavy, aby je případná změna opět nepřipravila o parkovací místa. „Nerad bych, abych o víkendu odjel třeba nakupovat a pak nenašel místo. Moc volných v okolí našeho domu nebývá ani v sobotu,“ strachoval se Tomáš Ludvík ze Žižkova.

Blažkem zmíněné Holešovice se zatím žádné úpravy v modrých zónách také nedočkají. Praha 7 se chce nejprve soustředit na instalaci nových automatů. „Z analýz víme, že by návštěvníci chtěli více parkovacích míst. Už během léta přibudou nové parkovací automaty. Bude jich sedm, například na Milady Horákové, na Ortenově náměstí a u městského pivovaru,“ informoval mluvčí radnice sedmé městské části Martin Vokuš. „Zvažujeme i cestu, kterou předesílá magistrát, ale rozhodneme se až podle toho, jaký bude zájem o parkovací automaty,“ dodal Vokuš.


Související články

Fantóm pražského parkování

Již v jednom ze svých listopadových článků jsem zmínil zajímavé propojení mezi dodavatelem „nezávislé“ studie, kterou Praha 3 zadala v zájmu zjistit vhodnost a ideální podobu zón placeného stání na svém území a mezi jednou ze společností, která vzešla z výběrového řízení na následný provoz zón jako vítězná. Radnice Prahy 3 chystá další parkovací ...pokračování

FOTO: Pani starostka slavnostně otevírá zóny placeného stání

Původně jsem nečekal, že z toho bude taková sláva, ale příležitost být v novinách si nechá ujít málokterý politik. Naše první dáma (ODS) není výjimkou a proto v pondělí 18. 2. proběhlo slavnostní odhalení značek ZPS.pokračování
reklama