Ohlas obyvatel Prahy 10 na zóny placeného stání po zavedení v sousední městské části

Ohlas obyvatel Prahy 10 na zóny placeného stání po zavedení v sousední městské části

Bující ZPS jsou tématem nejen v Praze 2, 3 a 7, ale i v ostatních městských částech. Praha 5 a 8 již veřejně oznámila svůj plán na zavedení vlastních ZPS a stávající situaci lze ohodnotit jako lavinový efekt. Získali jsme reakci na zavedení parkovacích zón, která přišla z méně očekávané strany. Ze strany obyvatel Prahy 10 sousedících s Prahou 2. Podle všeho nikdo dříve na Magistrátu nepomyslel na následky zavedení zón pro městské čtvrti sousedící se zónami. Nebo pomyslel, ale nic pro ně neudělal.

ZAČÁTEK DOPISU ----------------------------------------------------------------------

Zejména Starostovi Prahy 10  a dále  starostům Prahy 2 a 3

Vážení páni starostové !

V současné době Praha 1,2,3,4,8 mají nebo připravuji parkovací zónu.
My obyvatelé  oblasti  Praze 10 část Vinohrad  máme auta zde nebydlících řidičů nyní všude!!! Není možné zaparkovat v nejvzdálenější ulici. To je stav zavedení zóny Prahy 2, na Prahu 3 se s hrůzou čeká!!!!
Na nejbližší parkovací stání na druhé straně ulice v zóně, nemáme nárok! Neplatí pro nás  dohoda „průnikových zón“ na kterých se dohodla Praha 1,2,3,4,8. V době čištění ulice  je odtažení jisté, nemáme kam přeparkovat.  Dochází tak k diskriminaci všech obyvatel Vinohrad ! ale pouze v části  Prahy 10 žijících na hranici  s Prahou 2 a 3.  Vzhledem pro nás zakázaným parkovacím zónám v  nejbližším  okolí musíme hledat parkování až hluboko ve Vršovicích!!!! Jinam na Vinohrady kde bydlíme nesmíme.
Nechceme být periferním parkovištěm  pro celou Prahu! Během prvního týdne zavedení zón se provoz v dříve klidných částech Vinohrad mezi ulicemi Dykova – Korunní – Chorvatská, Nitranská ,  zněkolikanásobil, auta parkují i na přilehlých zatravněných plochách!!! Parkují zde firemní střední i  těžká nákladní auta a autobusy a všichni nepřihlášení rezidenti Prahy 2 a následně 3!!! !!! Lidé přijíždějící do Prahy svoje auta v těchto ulicích  nechávají  a dále pokračují metrem…..z blízkých stanic nám.  Jiřího z Poděbrad , n. Míru, stejně tak z ideálních linek tram 16 a 10.  z ulice Korunní.

Nepřirozené komunisty realizované cílené rozdělení  Vinohrad je zoufale patrné v životě ulice nyní s virtuální hranicí zdí  zóny vedoucí středem ulice  !!! Rozervanost Vinohrad je tak čitelná a pro bydlení  tak velmi obtížná. !!!
Parkovací zóny musí přece respektovat přirozené historické a funkční hranice sídel a nemohou půlit ulici ve dví , jak je  to vidět např. v Dykově ulici a na celé Korunní třídě!!! (přirozená hranice Vinohrad: Dolní hrana Grebovky, Moskevská , Ruská, k hraně Olšanských hřbitovů ? …. Parkovací zóna rozdělila obyvatele jedné ulice na ty před čárou a ty za . Ty co zůstali na jedné straně žijí od 1.10. 2007 zásadně jinak!!! Jedni chráněni a v klidu, druzí pod hromadou nepřihlášených aut z Prahy 2, 3 a dalších z periferie!!   Řešení je nekoncepční, nebylo jednáno o Vinohredech jako celku ale pouze v krátkozrakém horizontu politických hranic. Je prohlubován nepřijatelný politický záměr rozdělení Královských Vinohrad z let 50!  Který i po pádu zdi v Berlíně v Praze dosud nebyl odstraněn.

1. Žádáme  proto zavedení parkovací zóny v části celých Vinohrad a tak i v části Prahy 10  od ulice Korunní - Dykova a nalezení vhodného přechodu mezi zónou chráněnou a nechráněnou vypracovanou odborníky s ohledem:
      a. k hustotě a kompaktnosti osídlení vers. hustoty návštěvnosti
      b. sledování přechodových bezsídelních bloků s větší docházkovou vzdáleností - mezi zónami parkování a bez. Např.: : hřbitov, rozsáhlý park  apod.  
      c. k osám MHD Prahy
      d. budování placených podzemních parkovacích kapacit při těchto osách a zásadní ochrana parkování rezidentů na povrchu. 
2. Žádáme Prahu 10 aby bezodkladně  jednala také o vytvoření průnikové parkovací zóny s Prahou 2 a 3!!!  I za situace kdy sama parkovací zónu nevytvoří ve formě možné participace na kartách  Prahy  2 a 3 a tak participace i na společných průnikových zónách.
3. V případě nezájmu P10 o zřízení koncepčně  jednat, žádáme P2 a 3 o zmenšení vlastních parkovacích zón ze svých hraničních oblastí a vytvoření přechodového nechráněného parkování na vlastním území a tak eliminaci skoků mezi chráněným a nechráněným parkováním, není-li to v zájmu řešit nyní nebo vůbec P10.
4. Prosíme všechny rezidenty a firmy Prahy 2 a 3 aby si svoje přihlášky obratem vyřídili a parkovali kde na to  mají nárok a neničili životní prostředí v hraničních oblastech mimo  „zónu“
5. Prosíme o jednotnou a koordinovanou správu  Vinohrad jako jednotného sídelního celku nepřirozeně děleného mezi Prahu 2,3,10 a vedení hranic zóny tak aby byly Vinohrady řešeny jako čitelný historický sídelní celek centra Prahy.

V Praze 6.11. 2007

Ing.arch. Cikán , ing.arch. Melková

---------------------------------------------------------------------- KONEC DOPISU

Radnice Prahy 10 zatím zóny nechce
"Měl bych asi hovořit slušně, ale ve spojitosti s parkováním to teď moc nejde," řekl starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský. Situaci ve své čtvrti považuje za velmi špatnou.

Starosta desítky však nechce o zavedení parkovacích zón ani slyšet. Na začátku roku raději představí projekt parkovacích domů. "Rozhodně si nedovedu představit zavedení placených zón. Ty považuji za nešťastné řešení," podotkl starosta Lipovský.

„Námitky Prahy 10 nebyly během projednávání vůbec zohledněny,“ uvedl starosta.

Částečným řešením podle Prahy 10 je zavedení průnikových parkovacích zón: území na Praze 2 i Praze 3, kde všechny zde ležící komunikace nesmí být zpoplatněny. „Podle našich zkušeností v obdobném typu zástavby parkovací kapacita komunikací nedokáže pokrýt skutečnou potřebu počtu stání a i tito provozovatelé vozidel pak budou mít nepochybně tendenci parkovat na území Prahy 10,“ připomněl starosta Lipovský.

Podle něj musí být průnikové území od východu k západu ohraničeno komunikacemi Vinohradská, U vodárny (včetně), Slezská, Chodská, Moravská, Budečská, Jana Masaryka, Varšavská, U Havlíčkových sadů (včetně). „Budeme zvažovat další kroky, které ochrání naše obyvatele před negativními dopady těchto neuvážených kroků,“ zdůraznil starosta Lipovský  s tím, že prvním krokem bude iniciování jednání s pražským magistrátem.

Na serveru FLICKR je k vidění malá fotogalerie dokladující aktuální stav v Praze 10 - ZDE

Praha 10

Diskuse

zony katka 7.3.2008 11:05
Re: zony Vládík 26.3.2008 20:22
Nehorázné abc 21.11.2007 19:36
Re: Nehorázné Jirka 21.11.2007 20:00
ZPS Věra Podzemská 15.11.2007 10:37
Re: ZPS Jan Habětín 16.11.2007 11:05
Re: Re: ZPS abc 21.11.2007 19:44

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Ceník parkovacích karet a lístků v zónách placeného stání

Za dobu, kdy se mluví o zavádění ZPS jsem již zaznamenal tolik sazebníků parkovacích karet, že jsem chvílemi začal ztrácet přehled. Každopádně ten, který dnes přináším je v současnosti ten nejaktuálnější, jelikož jej dne 28. 8. 2007 schválila Rada HMP.pokračování

Palác Akropolis: Jak parkovat s fištrónem?

Problémy s parkováním a plánovaná regulace v podobě zón placeného stání se staly bezmála nejfrekventovanějšími tématy regionálních zpráv z Prahy. Současně s blížící se revolucí v parkování se čím dál častěji ozývají nářky podnikatelů a živnostníků, kterých se poplatky za parkování dotknou nejvíce. Vždyť podle aktuálního ceníku zaplatí právnické ...pokračování

Názory odborníků na téma zóny placeného stání se různí

Dnes jsem v pražském deníku objevil zajímavý článek na téma ZPS. Kromě obecně známých faktů, jsou zde krátká vyjádření několika odborníků na dopravní problematiku. Současně si dovolím doplnit jisté historické souvislosti k rozšiřování zón v Praze 3.pokračování
reklama