Víte, že během září 2007 bude parkování před Vaším domem placené?!

Víte, že během září 2007 bude parkování před Vaším domem placené?!

Pražský magistrát v těchto dnech schválil rozšíření zón placeného stání z Prahy 1 na Prahu 2, 3 a 7.

O problémech s parkováním v okolí našeho bydliště není pochyb. Ale dříve, než se podrobíme novému režimu parkování, zamysleme se, zda pouhé převzetí systému z Prahy 1 na naši městskou část je tím pravým řešením a zda není na místě zvážit konkrétní pravidla.

Pravidla zón placeného stání, která by měla od podzimu být v platnosti: 

 1. Parkování všech automobilů v naší městské části bude zpoplatněno.
 2. Ačkoliv bude parkování placené, nebude zakoupení parkovací karty spojené s jakoukoliv zárukou možnosti zaparkovat. Na zavedení zón není navázáno jakékoliv rozšíření parkovacích kapacit.
 3. Počet parkovacích míst pro rezidenty bude oproti současnosti snížen, jelikož některá místa budou v denní době vyhrazena jen pro automobily se zakoupeným parkovacím lístkem v automatu.
  Ti, kteří zde mají trvalé bydliště a vlastní 1 automobil mají relativní štěstí, jelikož budou platit sníženou sazbu 700 Kč/ročně, přesto ale nemají zaručeno, že zaparkují.
 4. Ti, kteří zde podnikají nebo provozuji živnost, budou platit mnohonásobně více. Ceny nebyly přesně stanoveny, ale dle návrhu bude cena pro živnostníky s provozovnou na území zóny 12 000 Kč/ročně, firmy a ostatní právnické osoby 36 000 Kč/ročně... Tohle má být podpora podnikání podle ODS (ve vedení Prahy více jak 50%) v praxi?
 5. Ti, kteří zde mají jen přechodné bydliště, nebo k nám jezdí na návštěvy, mají smůlu. Jejich parkování bude v denní době zpoplatněno částkou 30 – 40 Kč/hod.
 6. Parkování automobilů zapůjčených, nebo automobilů, ke kterým nelze prokázat vlastnický vztah, nebude prakticky možné. U služebních vozů bude třeba prokázat, že vůz je určen i k soukromým účelům a je „dodaňován“.
 7. Karty budou vázány na konkrétní SPZ, budou tedy nepřenosné.
 8. Rezidentská karta bude opravňovat k parkování jen v konkrétní městské části, tedy s kartou pro Prahu 2 již nezaparkujete na Praze 1, 3, nebo 7 a opačně.
 9. Systém byl původně nastaven pro prostředí Prahy 1, která je specifická počtem kanceláří a turistů. Není jisté, zda systém bude funkční v dalších městských částech (především v jejich odlehlejších místech), kde je přetlak způsoben především v noci a to samotnými rezidenty.


Pokud si myslíte, že tento systém potřebuje přepracovat napište svůj názor na adresu pana primátora Béma: Pavel.Bem@cityofprague.cz.

reklama