Text o privatizaci bytů, který nesměl v Radničních novinách vyjít

Text o privatizaci bytů, který nesměl v Radničních novinách vyjít

Ve schránkách máte nové číslo Radničních novin č. 2. Text M. Stropnického "Privatizace stále stejná" byl zamítnut hlasy Pavla Hurdy, Pavla Sladkovského (oba ODS), Simeona Popova, Tomáše Kalouska (oba TOP 09) a Aleny Hronové (KSČM). Místo toho se v RN objevil text od místostarosty Kalouska "Pravidla umožní privatizovat i jinak". Přinášíme plný text odmítnutého článku.

Text článku Matěje Stropnického pro Radniční noviny, který nebyl v novinách uveřejněn.

Privatizace stále stejná

Matěj Stropnický

Po více než roce od voleb máme rozhodnutím koaliční většiny zastupitelstva nová pravidla pro privatizaci, asi největší zdroj nespokojenosti s vedením radnice v minulém volebním období. Co na jejich přípravě trvalo koalici TOP 09 a ODS rok, zůstává záhadou, neboť nového oproti těm původním přinášejí minimum. Vedle dvaceti procent slevy z kupní ceny za rychlost uhrazení požadované částky známé již z dřívějška se objevila ještě druhá sleva: pětiprocentní slevu z kupní ceny získá ten, kdo po zaplacení třetiny celkové částky bude její zbytek splácet v měsíčních intervalech po dobu pěti let. První sleva je vhodná pro ty, kdo mají na účtu hotovost a chtějí rychle bydlet ve svém, nebo i rychle byt prodat dál. Tomu totiž nová pravidla nekladou nakonec žádné překážky. Druhá sleva snad umožní koupit si svůj byt i těm, kdo okamžitou hotovost nemají a banka jim nepůjčí. Všechny ostatní změny jsou zanedbatelné.

Nadále tak chybí jakýkoliv náznak harmonogramu dalšího prodeje. Ani teď nejsou pro soudní znalce pro jejich cenové odhady stanovena jiná kritéria, než „cena v místě a čase obvyklá“. Ani nově nebude možné, aby si podíly v nebytových prostorech v nově zprivatizovaném domě rozdělilo mezi sebe sdružení vlastníků bytových jednotek daného domu tak, aby z jejich pronájmu mohlo spořit na opravy nemovitosti. Rekonstrukce bude ostatně u většiny panelových domů i nadále před privatizací provádět z veřejného rozpočtu prostřednictvím svých akciových společností Městská část Praha 3.

Jak byla pravidla připravována? Rozhodně ne právě transparentně a už vůbec ne za účasti opozice, mluvit mohu tedy za koalici Žižkov (nejen) sobě. Privatizační komise, jejímž jsem členem, se sešla za celý rok jen dvakrát. Poprvé v únoru, aby sebrala návrhy, podruhé v prosinci, aby schválila komplexní návrh od koalice. Na návrhy, které jsme podali na jarním jednání za ŽNS, jsme nikdy neobdrželi ani řádku reakce. Komplexní návrh koalice o třinácti stránkách jsme v prosinci obdrželi dva dny předem. Protinávrhy jsme tedy podali až na předvánočním zastupitelstvu.

Jejich podstatou bylo těchto několik úprav:

  • Především neprodávat nepronajaté byty a raději je zařadit do sociálního fondu, aby nebylo třeba stavět rozsáhlé komplexy ústupového bydlení.
  • Dále umožnit kupujícím v případě výrazného překročení kupní ceny obvyklý průměr zadat na účet MČ Praha 3 oponentní znalecký posudek.
  • Harmonogram prodeje stanovit v abecedním pořadí ulic s dosud obecními domy.
  • Nabídnout ještě jeden typ slevy ve výši deseti procent a to těm, kdo se zaváží svůj koupený byt po dobu pěti let žádným způsobem nepřevést na třetí osobu.

A několik dalších, méně důležitých návrhů

Závěrem konstatuji, že jediným skutečným úspěchem těch, kdo usilovali o spravedlivou privatizaci, zůstává i po schválení nic zvláštního neměnících staronových pravidel fakt, že byl zrušen Fond bydlení a že do privatizace půjdou časem všichni, kdo o to projeví zájem. Kdy to bude, zůstává ve hvězdách.   

Více zde: www.zizkovnejensobe.net

text z RN

Cenzura jiných názorů pokračuje

"Redakční rada Radničních novin schválila na svém jednání dne 24. ledna 2012 hlasy Pavla Hurdy, Pavla Sladkovského (oba ODS), Simeona Popova, Tomáše Kalouska (oba TOP 09) a Aleny Hronové (KSČM) stranu 3 únorových Radničních novin ve verzi s textem místostarosty Kalouska. Uveřejnění textu opozice bylo opět zamítnuto, tentokrát s odůvodněním, že text místostarosty je "věcný", kdežto text Stropnického je "názorový".

Pravidla pro dodávání textů jsou taková, že zastupitelé je musejí zaslat šéfredaktorovi do 15. toho měsíce, což Matěj Stropnický udělal. Redakční rada ale došlé texty mezi 15. a redakční radou 24. ledna nemá k dispozici, vyjma svého předsedy Simeona Popova. Přitom i při zběžném čtení vychází text místostarosty Kalouska z textu Stropnického. Napsal Kalousek text jako polemiku s textem Stropnického, který však nesměl vyjít?"


Související články

Videozáznam ze zasedání zastupitelstva 20.12.2011

Připravili jsme videozáznam z jednání zastupitelstva. Čtyřicetiminutový záznam zahrnuje dva body jednání "Rozpočet městské části Praha 3 na rok 2012 a Akční plán na rok 2012".pokračování
reklama