Máme plán proti Hurdistánu

Máme plán proti Hurdistánu

Už když jsem před čtyřmi lety poprvé vstoupil na radnici Prahy 3 jako zastupitel, věděl jsem v zásadě z předchozího zájmu, kdo je tam kdo. Bylo mi známo, že Pavel Hurda není jen radní, majitel Akropolis a předseda místní ODS, ale že je to především kmotr (to označení zavedla sama ODS, tak proč ho nepoužít), který naši čtvrť „provozuje“ jako svou firmu.

Že kdysi ovládl ODS za pomoci náboru členů ve velkém, že výhodně získal palác Akropolis a ještě výhodněji jej léta z radničních peněz dotuje, že radnici řídí on, ne starostové. Ne dříve Milan Český, ale Hurda. Ne nyní Milena Kozumplíková, ale zase Hurda. Svým členstvím v nejrůznějších orgánech, správních i dozorčích, řady městských firem (Správa komunálního majetku, Pražská plynárenská, Technická správa komunikací – jen pro ilustraci) sobě koncentruje nemírnou moc. A že tuto moc zneužívá, že dávno není jen politikem či jen podnikatelem, ale podnikatelem s politikou.

Jak funguje Hurdistán

Za ony čtyři roky, kdy jsem v zastupitelstvu Prahy 3 v opozici s kolegy seděl, mohu myslím popsat, jak naše městská část, které podle samoděržavného vládnutí Pavla Hurdy říkáme Hurdistán, funguje. A to bych s vámi sem rád sdělil. Zkusím to vysvětlit na našem rozpočtu.
Rozpočet Prahy 3 představuje každoročně sumu někdy nižší, letos přesahující miliardu korun, částku každopádně nemalou. Jeho příjmy jsou tvořeny především: výnosy z privatizace bytového a nebytového fondu ve svěřené správě obce, nájmy z tohoto fondu, podílem na daňových výnosech podle rozpočtového určení daní, z části i podílem na výnosech z heren podle loterijního zákona a vlastní nebo zprostředkovanou podnikatelskou činností městské části. Čím vyšší nájmy v rámci deregulace nájemného městská část s ohledem na stropy dané Ministerstvem pro místní rozvoj stanoví, čím za vyšší částky privatizuje byty, čím více heren zaregistruje (povolí) atd., tím vyšší příjmy rozpočtu má. Proto je nájemné na Praze 3 vždy v nejvyšší možné sazbě. Proto probíhá privatizace bytového i nebytového fondu za komerční ceny podle „ceny v místě a čase obvyklé“, ačkoliv nejde o byty prázdné, které, aby je radnice mohla prodávat komerčně, musela by nejprve sehnat jejich současným nájemníkům náhradní bydlení. Proto herny na Praze 3 téměř nemizí. Radnice pod vedením ODS, kterou ovládá dvacet posledních let Pavel Hurda, chce mít co nejvyšší příjmy, ne proto, jak se vymlouvá, že musí ze zákona hospodařit „jako dobrý hospodář“, ale proto, aby…Proč? Hned uvidíme.
Zde se dostáváme k výdajové stránce našeho rozpočtu. Radnice hospodaří bez dluhů, to je pravda. Ale také bez úspor. A to je velmi nerozumné s ohledem na obrovské výnosy z privatizací. Co až privatizace skončí? V době potenciálních přebytků ODS nic neuspořila, až prostředky nebude kde brát, začne se škrty. To známe i na celostátní úrovni.
Podstatné ale je, kam finance každý rok investuje. Stačí myslím jmenovat několik investic za uplynulé volební období s uvedením cen, aby bylo jasné, kam se peníze ztrácejí, namátkou (částky uvádím po paměti): rekonstrukce souboru panelových domů v Lupáčově ulici (500milionů), z toho garáže tamtéž (90milionů), rekonstrukce Rajské zahrady (40milionů), digitalizace radničního archivu (60milionů). Jaký je další plán ODS? Garáže na náměstí Jiřího z Poděbrad (750milionů), garáže na Komenského náměstí, garáže v ZŠ Jarov, výstavba nové restaurace na Parukářce pro vyšší příjmové skupiny, atd. A to ani nemluvím o zamýšlených projektech, které jistě znáte z letních Radničních novin: o megalomanské lávce mezi Parukářkou a Vítkovem, komplexu tzv. ústupového bydlení (sociálního ghetta) na Pražačce a jiných projektech z Marsu.
Shrnuto: systém funguje tak, že z obyvatel Prahy 3 je potřeba vyždímat co nejvyšší částky, aby pak bylo na pompézní předražené a nejčastěji také zcela nesmyslné stavby.

Proč se nikdy nestanu součástí Hurdistánu     

Řeknete: i kdyby to všechno byla pravda, je to jen článek opozičního zastupitele v předvolební kampani, který po volbách rád přijme teplé místečko a ztichne. Vzpomeňme tedy na situaci po volbách před čtyřmi lety. Věděl jsem, že i kdyby Pavel Hurda stokrát souhlasil s tím, že splní z našeho programu všechno, co v něm v roce 2006 bylo, nikdy bych s ním do koalice nevstoupil, ačkoliv spolupráci zeleným tehdy po volbách ODS nabízela. Naštěstí Hurda splnění našeho programu nenabízel, a tak se mi podařilo přesvědčit i zbytek zelených, že koalice s ODS pod vedením Pavla Hurdy je morálně naprosto nepřijatelná. To neplatí, a to zdůrazňuji, o ODS všude.
Mohu uvést příklad. Dozvěděl jsem se v době, kdy jsem si ještě myslel, že bude možné něco pro dobro obce prosadit i z opozičních lavic, tedy asi v roce 2007, že Praha 2 má, ač pod vedením ODS, koncepci na potírání hazardu. Navštívil jsem vinohradskou starostku Janu Černochovou, která mi podklady ochotně vysvětlila a dokonce poskytla (ač politickému konkurentovi!). Navrhl jsem poté věc – v zásadě šlo o to, že městské části mohou zákonně omezovat provoz heren do určité vzdálenosti od školních, církevních a úředních budov - naší radnici. Starostka Milena Kozumplíková mi odpověděla, že to u nás není potřeba, protože radnice proti hernám již účinně bojuje. Výsledky „boje radnice s hernami“ vidíme na Koněvově, v Husitské i na Seifertově ulici či na náměstí Jiřího z Poděbrad všichni.
Spolupráce s ODS pod vedením (či s jakýmkoliv vlivem) Pavla Hurdy a jeho zástupce Ondřeje Pechy pro naši koalici Žižkov (nejen) sobě není možná: byla ta podmínka, s níž jsem oslovoval všechny partnery i jednotlivé nezávislé kandidáty. 

Máme plán proti Hurdistánu

Naopak. Tak jako jsem vystupoval, a spolu se mnou i všichni kolegové zastupitelé, kteří jsou dnes sjednoceni na kandidátce Žižkov (nejen) sobě: Ondřej Rut, Vladimír Říha a Martina Chmelová proti Hurdistánu doposud, zůstanu, a oni se mnou, u toho i po volbách.
Přeci jen bychom však rádi nezůstali jen u toho. Za ty roky myslím víme, jak radnice funguje, co je potřeba změnit, jak vést Prahu 3 jinak. Máme plán pro spravedlivou privatizaci. Máme plán pro záchranu Pražačky. Máme plán proti lávce. Máme plán pro Jiřák bez garáží. Máme plán pro Nákladové nádraží Žižkov. Máme plán proti hernám. Máme plán pro zachování Parukářky. Vše najdete na www.zizkovnejensobe.cz
ODS je letos v Praze oslabena jako nikdy předtím. Využijme toho a zbavme ji její vedoucí úlohy na radnici Prahy 3. Uvidíte, že více než miliarda našeho rozpočtu, kterou dnes není v ulicích vidět, protože teče v betonu pod zem a ve všimném do kapes spřátelených podnikatelů a politiků, že tato miliarda může sloužit všem.

Máme plán proti Hurdistánu, pomozte nám ho uskutečnit. Ta šance se nemusí opakovat. 

Autor, novinář, je lídrem koalice Žižkov (nejen) sobě v komunálních volbách 2010 na Praze 3.

 

 

Diskuse

Moc optimismu necitim. EWCZ 15.10.2010 11:12
Plán Pedro 8.10.2010 09:34
Re: Plán chk 8.10.2010 09:43
káva? zirafa 7.10.2010 22:33
Re: káva? Pražan odjinud 7.10.2010 23:00
Re: Re: káva? Jan Vlček 8.10.2010 10:49
Re: káva? Matěj Stropnický 8.10.2010 15:16
Re: káva? růžový ptáček 8.10.2010 15:46

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Rozšířená verze ankety: Co nám strany chystají? Odpovídá koalice Žižkov (nejen) sobě

Při přípravě tištěné Kauzy3 jsme oslovili ODS, ČSSD, koalici Žižkov (nejen) sobě, stranu Věci veřejné, TOP 09 a KSČM. Všem jsme položili stejné otázky a stanovili stejný rozsah pro odpovědi. Otázek jsme měli víc, než kolik jsme mohli otisknout, a proto na webu postupně zveřejňujeme doplňkové odpovědi. Jediná ODS bohužel neodpověděla. Odpovědi ostatních stran ...pokračování
reklama