Radnice rozhodne za vás… nestarejte se jak!

Radnice rozhodne za vás… nestarejte se jak!

Web Prahy 3 se pyšní počítadlem se 7 710 349 přístupy (od roku 2003). Zájemců o informace je tedy mnoho, ale co zde najdou? Dlouhodobým pozorováním lze dojít k jednoznačnému závěru – informací ubývá.

Provoz otevřeného diskuzního fóra byl ukončen v roce 2006. Poslední videozáznam z jednání zastupitelstva byl zveřejněn ve stejném roce a v současné době již není přístupný ani archív starších záznamů. Při pročítání pravidelně zveřejňovaných usnesení Rady městské části může nejeden „informacílačný“ čtenář nabýt dojmu, že si z něj někdo dělá legraci, jelikož přes 90% z usnesení má veškeré hodnotné informace uvedeny v přílohách, které již zveřejňovány nejsou. Záznamy z jednání komisí, nebo snad informace o zvolených představitelích obce jsou pro vedení radnice vzdálenou sci-fi.

Usnesení rady č. 245 ke změně rozpočtu Prahy 3 ze dne 2.4.2008 – stejně jako drtivá většina ostatních zveřejněných usnesení se odvolává na přílohu. Čtenář se kromě jednacího čísla nedozvídá prakticky nic. Podobná usnesení rady MČ Praha 3 na oficiálním webu si můžete studovat ZDE.

Usnesení rady

V případech, kdy se občané Prahy 3 táží představitelů radnice, co je důvodem takto omezeného přístupu k informacím, dostává se jim zpravidla dvojího vysvětlení.

Vysvětlení 1 - Zveřejňování těchto dat je v rozporu se zákonem na ochranu osobnosti.

Nejprve se můžete podívat na podrobný rozbor problematiky zpracovaný Úřadem pro ochranu osobních údajů – PDF (4 strany, 200 KB)

Neméně zajímavý může být i pohled na weby jiných městských částí. Třeba na Praze 6, nebo na webu samotného Magistrátu je zveřejňování daleko širší nabídky informací zcela běžné. Web www.praha6.cz nabízí nejen zápisy z jednání Zastupitelstva, odborných komisí a Rady městské části, výsledky hlasování, ale i videozáznamy, veškeré přílohy a dokonce „prohlášení příjemce veřejných prostředků“ všech členů zastupitelstva. Prostě nesrovnatelně jiný přístup.

Pro ukázku několik odkazů z webu Prahy 6:

Otevřené diskuzní fórum - ZDE
Zápisy z jednání zastupitelstva vč. příloh, hlasování a videozáznamy – ZDE
Usnesení zastupitelstva - ZDE
Usnesení rady vč. příloh – ZDE
Zápisy z jednání rady – ZDE
Zápisy z jednání výborů a komisí - ZDE
Stránka s online přenosem z jednání zastupitelstva (přenos probíhá jen během jednání) – ZDE
Seznam zastupitelů Prahy 6 s kontakty, fotografiemi a s odkazem na prohlášením příjemce veřejných prostředků – ZDE

Podobně otevřenou politiku praktikují nejen na Praze 6, ale i v mnoha dalších městech, nebo městských částech. Dokonce i ve čtvrti proslulého starosty - kuchaře JUDr. Milana Jančíka (Praha 5) mají občané možnost sledovat online přenosy z jednání zastupitelstva.

Vysvětlení 2 - Technický stav webu městské části neumožňuje zveřejňování těchto dat, nebo by bylo jejich zpracování příliš náročné.

Není lehké najít porozumění pro tento argument, vždyť se v zásadě jedná především o zveřejnění textových souborů, kterých jsou na webu Prahy 3 mraky a videozáznamů, které se pro potřeby obce stejně pořizují. V době kdy web s diskuzí a videem je vizitkou kdejakého školáka, je podobné vysvětlení poněkud úsměvné.
Každopádně web Prahy 3 je od roku 2000 prakticky beze změn. Těžko hodnotit proč je tato problematika dlouhodobě opomíjena, ale při pohledu na jednomiliardový rozpočet Prahy 3 snad finance problémem nebudou. Jelikož poslední dvě volební období máme prakticky stejné představitele radnice, je těžké vnímat celou věc jinak, než, že poskytování informací obyvatelům Prahy 3 prostě není jejich prioritou.

Takže zvídavý občan zatím nemá nárok na jiné informace, než na předžvýkané názory našich radních na stránkách oficiálně vydávaných Radničních novin. A to je zase jiná kapitola, kterou jsme se zabývali kdysi – viz. loňský článek Oživení, o. s.: Závěrečná zpráva průzkumu v rámci projektu „Radniční listy bez cenzury“.

 


Související články

Radnice komunikuje

Odpověď z jazykové poradny Lidových novin ohodnotila sloh dotazníku z Radnice Prahy 3 jako „hraničící s výsměchem“.pokračování

PhDr.Martin Valenta, SZ: „Jsme transparentní“ aneb zpráva o druhé schůzi Zastupitelstva MČ Praha 3 konané dne 21. února 2007

Názory
Tentokrát ve středu 21. února se konala druhá schůze Zastupitelstva Městské části (MČ) Praha 3. Program jednání byl poměrně pestrý od návrhu přísedících Obvodního soudu pro Prahu 3 přes klíčový rozpočet Městské části na rok 2007 až po prodej jednotlivých domů v rámci III. etapy privatizace domovního fondu nebo schválení grantů z fondu Prahy 3. Jednání to ...pokračování

Oživení, o. s.: Závěrečná zpráva průzkumu v rámci projektu „Radniční listy bez cenzury“

V roce 2006 provedlo občanské sdružení Oživení rozsáhlý průzkum radničních periodik zaměřený na cenzuru zveřejňovaných informací. V rámci projektu bylo analyzováno 500 čísel na 7187 tiskových stranách, vždy po pěti číslech z každého ze 100 různých listů všech krajů a výběru měst i obcí v ČR. Do tohoto průzkumu byly zahrnuty i Radniční noviny Prahy 3.pokračování

K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.pokračování
reklama