Lídr pražské ČSSD rezignuje, přiznal manipulace se stranickými dary

Lídr pražské ČSSD rezignuje, přiznal manipulace se stranickými dary

Jeden z lídrů pražské kandidátky ČSSD Miroslav Poche, rezignuje na všechny stranické funkce. Poche přiznal, že dal loni straně několikasettisícový dar, jenž rozepsal na několik členů, kteří je vykázali jako členské příspěvky. Právu informaci o jeho rezignaci sdělil šéf pražské ČSSD Petr Hulinský.

„Rezignuje na všechny stranické funkce, protože udělal něco, co je v rozporu s etickými zásadami ČSSD. A dále se na toto téma budeme bavit,“ řekl ve čtvrtek Hulinský Právu.

 
Poche je místopředsedou pražské ČSSD, volební manažerem a tiskovým mluvčím zodpovědným za PR pražské organizace. Pokud jde o kandidaturu do zastupitelstva hlavního města, Poche zatím na kandidátce zůstává. „To je zatím velmi otevřená záležitost, protože v tuto chvíli nejde kandidáta na kandidátce vyměnit,“ sdělil Hulinský.
 
Rozepsal dar na členské příspěvky 
Poche Hospodářským novinám popsal způsob, který mohou využívat dárci, kteří by chtěli stranám posílat finance inkognito. Členské příspěvky do výše 50 000 korun se totiž neobjevují ani ve výročních zprávách.
 
„Já jsem ten dar rozepsal na nějakých deset členů tak, aby se z toho nemusela platit daň. Protože když dám dvě stě tisíc straně, tak ta z toho zaplatí 15 procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí,“ řekl HN Poche.
 
Jeho čin byl poněkud krkolomný, protože politické strany ze sponzorských darů či členských příspěvků daně platit nemusejí. Porušil tak však zákon o účetnictví.
 
Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odmítá, že by tento dar mohl zpochybnit celkové účetnictví strany, neboť jde podle jeho slov o malou částku.
 
Jiří Dienstbier, kandidát ČSSD na pražského primátora který byl ve čtvrtek dopoledne hostem on-line chatu na Novinkách, ke kauze uvedl, že o ní ví zatím pouze z doslechu a musí se s ní seznámit. O celé věci chce s Pochem jednat.

http://www.novinky.cz/domaci/213472-lidr-prazske-cssd-rezignuje-priznal-manipulace-se-stranickymi-dary.html

Související články

Kolik si vydělají politici Pecha, Langmaier (oba ODS), Poche(ČSSD) a další ve firmách napojených na město.

Řada komunálních politiků přijímá benefity z městských firem, i když pobírají řádný plat. Ponor do finančních kanálů komunální politiky odkrývá fantaskní svět. Zatímco v nejvyšších patrech penězovody, které plnily kapsy zákonodárců, pomalu vysychají, o patro níž regionální prominenti počítají přivýdělky v milionech. A nic nenaznačuje tomu, že by se ...pokračování
reklama