Pan Nečas a paní Nagyová

Pan Nečas a paní Nagyová

Teď to pěkně začíná vylézat, kde kdo ve státních úřadech bere jaké odměny a odstupné atd. Drtivé pro neúředníka je, že politici předvádějí naprosto nulovou reflexi svého konání za naše peníze.

 Nejvýraznější je v tom sebe-ne-reflektování premiér Petr Nečas (ODS). Ale pěkně se předvádějí i Věci veřejné a jejich exministr vnitra Radek John a ministr školství Josef Dobeš. Což se dalo čekat.

Mluvčí úřadu vlády nám již v pátek oznámil, že tamní "špioni" zjistili, kdo vynesl osobní dokumenty (rozuměj výplatní údaje šéfky kabinetu Jany Nagyové a dalších tamních úředníků). Zdůrazněno bylo, že jde o "protizákonné zcizení osobních dokumentů".

Nečasova reakce tedy nebyla obrácená do sebe, něco jako: V době, kdy nutím lidi šetřit, kdy jim sahám na DPH, kdy omezuju sociální dávky těm nejslabším, sypu svým podřízeným, kteří berou plat, ještě statisíce navíc. Přitom to neplatím sám, ale beru ty horentní sumy ze státního. - Ne. Reakce zněla nejspíš nějak takto: Zjistěte mi, kdo to vynesl, a já ho roztrhnu jak hada.

Přitom by veřejnost měla mít na tyto údaje právo. Občan má právo vědět, jaký plat (zhruba)
bere úředník, náměstek, ministr, poslanec, šéfpolicajt i policajt atd. Zrovna tak by měl úřad vlády zveřejňovat, jaké dává premiér svým lidem odměny. Proč ne? Jsou placeni z daní.
Úřady a ministerstva nejsou soukromé firmy. Mají se nám ze své práce (včetně sypání odměn) zodpovídat.

Buďme si jisti, že kdyby úřad vlády zveřejňoval dejme tomu na internetu odměny a jejich
zdůvodnění, šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová by neměla loni v březnu na výplatnici 273 tisíc hrubého.

Kdyby Radek John v době svého tragického pobytu na vnitru musel zveřejňovat odměny, nedával by některým náměstkům čtvrt milionu měsíčně, jak se nyní ukazuje. Stejně tak by si Josef Dobeš, pohroma českého školství, rozmyslel podepsat fintu, která na školství zcela neúspěšnému Ladislavu Bátorovi přinesla po tři čtvrtě roce pobytu 250 tisíc korun  odstupného. Stejně by policejní prezidenti nedávali ročně milionové odměny (nyní čtvrt milionu) nejvyšším šéfům policejních krajů a útvarů.

Jestli má pro pana Nečase paní Nagyová takovou cenu, proč z neudělá ministryni či vedoucí
úřadu vlády? Nebo proč ji neprosadí jako premiérku?

Je opravdu nechutné vidět, jak se těchto lidí krize netýká, jak na nás kašlou a ještě se cítí
uraženi, ukřivděni, když se dostane na veřejnost, jak se chovají. Není divu, stojí před námi bez kalhot. A není to pěkný pohled.

Zdroj: tyden.cz

reklama