Pražští občanští demokraté mají plán, jak vyšachovat malé strany

Pražští občanští demokraté mají plán, jak vyšachovat malé strany

Občanští demokraté v Praze nehodlají výsledek podzimních komunálních voleb ponechat náhodě. Pražská ODS se bojí dopadů skandálů okolo magistrátu na voliče a nástupu TOP 09. Proto její lídři oživili plán, jak malé strany v komunálních volbách poškodit.

ODS chce Prahu rozdělit na několik volebních obvodů, hovoří se o pěti nebo sedmi. To bude mít jednoduchý důsledek – aby strana dosáhla na zastupitele, bude muset získat přes deset procent hlasů. Malé strany, jako zelení, SNK-ED a často i komunisté a TOP 09, by tak mohly odejít s prázdnou.

„Vedeme o tom diskusi. Nerad bych, aby to ale prosadila ODS sama,“ říká první místopředseda pražské ODS Pavel Klega. „Oficiálně dosud takový návrh vyřčen nebyl. Jsem připraven o něm se svými kolegy diskutovat,“ vzkázal po SMS Klegův nadřízený Pavel Bém.

Před čtyřmi lety to přitom bylo jinak. Praha tvořila jeden obvod a strana, která získala pouhých pět procent, už měla jistotu, že získá zastupitele. „Velké strany tím velmi účinně mohou zmanipulovat výsledek voleb,“ reagoval na plán pražské ODS odborník na volební systémy, politolog Tomáš Lebeda. Podle něj tuto metodu používají jen dvě města – Praha a Olomouc.

ODS v jejím plánu nemůže nikdo zabránit. O počtu obvodů totiž rozhoduje zastupitelstvo, kde má ODS většinu. Takový postup umožňuje zákon o volbách do obecních zastupitelstev. A právě ten pro Prahu platí. „Znamená to, že se tím zúží volná soutěž stran. Nejde s tím ale nic dělat,“ reagoval předseda pražské ČSSD Petr Hulinský.

Svůj plán už má ODS dobře ozkoušený z minulosti – v roce 2002 byla Praha rozdělena na pět obvodů, v minulých komunálních volbách zase tento „trik“ použilo několik městských částí, třeba Prahy 3, 4, 9, 10 nebo 15. Například v desáté městské části to vedlo k tomu, že koalice SNK-ED a lidovců sice dostala osm procent hlasů, na radnici se ale nedostala.

Zdroj: www.ihned.cz

 

reklama