Velký výprodej: Praha levně prodává tisíce bytů
Lidové noviny přinášejí článek o odprodeji městských bytů. Je to zajímavé porovnání přístupu k prodeji bytů v různých městských částech a v Praze 3. V Karlíně mají lidé platit 15 až 20 tisíc korun za čtvereční metr. Praha 11 bude prodávat na úrovni osmi až deseti tisíc korun za čtvereční metr. V Prahe 9 cena letos prodávaných bytů je stanovena na 13 tisíc korun za čtvereční metr.
V Praze se prodá téměř deset tisíc bytů, jde o největší vlnu privatizace za poslední léta. Téměř pět tisíc bytů v Bohnicích a Kobylisích ze svého majetku už prodala Městská část Praha 8. Další dva tisíce, tentokrát i v Karlíně a Libni, prodávat začíná.
"Karlínští nás bombardují dotazy, kdy si budou moci koupit svůj byt, stejně jako lidé v Bohnicích. Nyní jim vyhovíme," řekl starosta městské části Jiří Janků (ODS).
Městská část bude prodávat celé domy, v nichž nejméně polovina nájemníků bude chtít byt koupit. Podle zkušeností se dosud nestalo, že by nějaký dům zůstal městu na krku.
Kde v Praze se budou letos prodávat městské byty
"Nejnižší podíl zájemců o koupi bytu v jednom domě byl 79 procent. Obvykle ale chtělo byty do vlastnictví 90 procent nájemníků," připomněl místostarosta Ondřej Gros, který má privatizaci bytů v Praze 8 na starosti.
Za byt mají lidé platit 15 až 20 tisíc korun za čtvereční metr, což je zhruba třetina ceny novostavby v Karlíně. Městská část předpokládá, že prodej jí vynese dvě miliardy korun. V minulé etapě vydělala 2,4 miliardy. Z toho 1,14 miliardy korun investuje do výstavby komerčního a administrativního centra Nová Palmovka, kde se letos na podzim mají zahájit přípravné práce.
Miliardy do rozpočtů městských částí
Další víc než tři tisíce městských bytů připravuje do prodeje Městská část Praha 11. "Přijaly se zásady prodeje i harmonogram. Ceny se stanoví podle odborných odhadů, v usnesení zastupitelstva se předpokládají na úrovni osmi až deseti tisíc korun za čtvereční metr. Při rychlé platbě se budou poskytovat slevy," řekl Josef Holub, zastupitel Prahy 11 a zároveň místopředseda Občanského sdružení Obecní domy Praha 11.
Městská část předpokládá, že prodejem získá více než dvě miliardy korun. Chce je investovat do výstavby nových sociálních bytů. Podle Holuba se nyní privatizuje jen malá zbývající část bytového fondu, většina bývalých obecních bytů už své majitele má.
"Privatizace probíhaly postupně až do roku 2006. Tehdy se uťaly. Možná i proto, že městské části zjistily, že díky stoupajícím regulovaným nájmům na bytech vydělávají. Tím došlo k diskriminaci, protože některé domy privatizovány byly, jiné přejít do soukromých rukou nemohly," říká Věra Grandeová, místopředsedkyně Občanského sdružení Obecní domy Praha 11, která má ve sdružení na starosti privatizaci bytů magistrátu.
Sama v takovém bydlí, privatizovat jej nemohla a nyní platí nájemné 96 korun za čtvereční metr měsíčně. "Zákon privatizaci neřeší, takže je to na libovůli měst a městských částí. Někdo už bydlí ve svém, jiní musí platit stále rostoucí nájemné," dodala Grandeová.
Magistrát hlavního města Prahy se připravuje privatizovat zhruba čtyři tisíce bytů. Záměr se ale teprve připravuje, seznam bytů ještě není konečný. Stovky bytů chce letos prodat nájemníkům také Praha 9. V letech 1994 až 1999 prodala zhruba tři tisíce bytů za 208 milionů korun. V další etapě, v letech 2008 až 2011,městská část prodala dvanáct set bytů a utržila 680 milionů korun. Letos prodává 315 bytů.
"Dosud činila průměrná cena 9800 korun za čtvereční metr, u bytů v domech zhodnocených půdní vestavbou se zvýšila na 12 až 14 tisíc korun. Cena letos prodávaných bytů je stanovena na 13 tisíc korun za čtvereční metr," uvedl Josef Příplata, vedoucí odboru správy majetku Městské části Praha 9.
Různé ceny podle délky vlastnictví
Dokončení privatizace svých bytů připravují i další městské části. Například Praha 2, která po dosavadních zkušenostech stanovila dvě ceny za jeden byt. Pokud se nový majitel zaváže, že byt do deseti let neprodá, získá nižší cenu. V Praze 1 a v Praze 2 totiž nájemníci levně získané byty v lukrativních lokalitách obratem prodávali, sami si koupili byt na periferii a ještě jim kapitál zbyl.
"Byly to ojedinělé případy, ale staly se. Ovšem v lokalitách, jako je Jižní město nebo Kobylisy, se nedá očekávat, že by nájemníci byty v panelových domech dál prodávali. Oni jsou v těch bytech doma, chtějí tam dál bydlet a budou mít nyní větší jistotu, vyhnou se rostoucím nájmům. Na realitním trhu se prodej nájemníkům nijak neprojeví, tyto transakce jdou mimo trh," řekl Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality.
Hypoteční ústavy jsou na privatizaci obecních bytů připraveny. "Financování bytů v majetku družstev je možné, ale hypoteční úvěr musí být zajištěn jinou nemovitostí, než je ta v družstevním vlastnictví," vysvětlila Rita Gabrielová, mluvčí Hypoteční banky.