Výsadní místo v komisích pro svobodné a komunisty, Žižkov (nejen) sobě tlačen do kouta

V úterý 25. listopadu 2014 proběhlo jednání Rady MČ Prahy 3, na kterém byly zvoleny komise jako poradní orgány Rady MČ. Vládnoucí koalice (TOP09, ČSSD, ODS, Volba pro město) stanovila, že komise budou osmičlenné a 3 místa v nich mají připadnout opozici. Tam se kromě 11 zastupitelů ŽnS nacházejí ještě 2 zástupci KSČM a 2 svobodní.

Starostka městské části při obsazení opozičních míst navrhla vyhovět všem nominacím svobodných a komunistů. Žižkov (nejen) sobě jako vítěz voleb nominoval do každé komise dva zástupce, obsadil nakonec pouze 16 míst, komunisté a svobodní dohromady míst 17.

„Klub ŽnS navrhl do komisí řadu zkušených lidí, kteří v poradních orgánech působili již v minulých obdobích a mají na co navazovat. S našimi 11 zastupiteli jsme usilovali o 22 z 88 míst, což je poměr, který vychází z výsledků voleb. Přednost ale dostaly strany s minoritním zastoupením z okraje politického spektra, např. dva zástupci komunistů budou pracovat v osmi komisích, což lze velmi obtížně stíhat. Rada našim nominacím vyhověla pouze tam, kde svobodní nebo komunisté nenavrhli svého zástupce,“ prohlásila Martina Chmelová, místopředsedkyně klubu ŽnS.   

„Vedení radnice tímto postupem zatlačilo vítěze voleb úplně do kouta. Starostka Hujová se vymlouvá, že nechce být arbitrem v situaci, kdy se opozice na místech v komisích mezi sebou nedohodla. Arbitrem však starostka a rada z povahy věci je, protože není nikdo jiný, kdy by o proporcionálním zastoupení stran v poradních orgánech mohl rozhodnout. Vedení radnice dále postupuje zcela bez respektu k vůli voličů a výsledkům voleb,“ uzavřel předseda klubu ŽnS Ondřej Rut.

Praha / 28.11.2014


 

reklama