Žižkovské mezidvorky letos proběhnou na 13 dvorcích!

Žižkovské mezidvorky letos proběhnou na 13 dvorcích!

Tento sousedský multižánrový festival, který letos v sobotu 8. června symbolicky oslaví svůj osmý ročník, je rozhodně jedním z klíčových akcí na dolním Žižkově. Již tradičně proběhne na místních dvorcích a zahrádkách, z nichž jsou některé po zbytek roku veřejnosti nepřístupné.

Od prvního ročníku festivalu jsou vítáni všichni, koho zaujala tajuplná žižkovská atmosféra, společně s jeho zajímavou historií a současnou proměnou v kulturně bohatou část města. Ani letošní osmý ročník nepostrádá nic z původního záměru festivalu, a proto se na jeho organizaci podílí místní “žižkováci” se svými většími či menšími dvorečky, zahrádkami a vnitrobloky, které zaplní pestrý program.

Nebude nouze o hudebně, divadelně, tanečně a pěvěcky bohatou sobotu, doplněnou o různé výstavy, bazárky, jarmarky či dětské aktivity. V rámci festivalu jsou zváni také různé sociálně nebo ekologicky zaměřené projekty, které mají možnost své aktivity na festivalu představit a přiblížit veřejnosti. Tento rok například Centrum Sámovka, Barevný svět dětí nebo Bamboozle se svými ekologickými bambusovými brčky. Letošním cílem organizátorů bylo zapojení co nejvíce nových “dvorků”, soukromých i podnikových, a rozšířit tak platformu ŽMD o nová místa, která návštěvníci během roku sami neobjeví nebo ani nemohou z důvodu, že dvorek je přes rok nepřístupný. Jsme proto velice rádi, že se poprvé zapojilo i Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, Gymnázium a hudební škola hlavního města Prahy nebo Locked in Prague a Clown and Bard.

Samozřejmě se můžete těšit na bohatý program i na dvorcích, které se do festivalu zapojují pravidelně, jako jsou Galerie Prokopka, Bike Jesus, Punctum, Mon Ami, My Coffee Story, Přestupní stanice, Zastav se, Brix Bar & Hostel a Betlémská kaple. Na každém z dvorků bude probíhat pestrý program určen rozličnému zájmu návštěvníků, tedy každý si na festivalu může najít právě to, co ho zajímá. Zmínit lze například Workshop tradičního afrického tance ghanské oblasti, který se uskuteční během programu v Betlémské kapli a bude zároveň součástí mezinárodního tanečního festivalu Tanec Praha nebo degustace vín v kavárně Zastav se či nespočet koncertů rozesetých po všech dvorcích od akustických kytarových vystoupení na dvorku ŽDJC až po American Honky Thonk a SKA v Mon Ami.

Za zmínku stojí i celodenní dětský program s besedami pro rodiče v My Coffee Story spojený s grilováním nebo výroba zdobených čelenek pro holčičky a motýlků pro chlapce v Brix Bar & Hostel. Letošní festival proběhne pod záštitou starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka. Program aktualizujeme na naší Facebookové události. Žižkovské mezidvorky zaujaly i Českou televizi a byly o nich natočeny reportáže pro pořad Z metropole. Video z minulého ročníku si můžete přehrát zde.

Slávka Hladíková (roz. Hepnarová) 

reklama