Alessandro Nasi: „V Itálii nic podobného Žižkovu nenajdete“

Alessandro Nasi: „V Itálii nic podobného Žižkovu nenajdete“

Pod svým pseudonymem Colonel XS působí tento pětačtyřicetiletý italský producent, muzikant a performer, původem z Parmy, jak v Itálii, tak v České republice. V současnosti bydlí na pražském Žižkově.

Jak dlouho žiješ v České republice?
Celkově to bude asi dva a půl roku. I když jsem několikrát musel z různých důvodů na pár měsíců odjet.
 
Proč sis zvolil právě Prahu 3?
Zkrátka se to tak událo. Nejdříve jsem se tu ocitl v roce 2010 na křtu desky Paranoia.com  muzikanta Phila Shoenfelta v paláci Akropolis, pak jsem zde odehrál pár koncertů a vracel jsem se čím dál častěji… teď je to pro mě místo, které nazývám domovem. Mám tady mnoho přátel.
 
… a Žižkov?
Je tu přátelské prostředí, pociťuju zde respekt a jistý druh solidarity. Navíc žižkovská architektura je opravdu půvabná. Mám rád 19. století, ale nemohl bych žít například ve Vídni, která je tak strašně moc čistá, až mi připadá falešná. Žižkov si na nic nehraje a historie tu na vás dýchá na každém kroku. Mé asi nejoblíbenější místo na Žižkově jsou Olšanské hřbitovy, které představují takový přechod mezi parkem a muzeem a kde jsem se naučil hodně o České republice. Při procházce se dovíš mnoho informací o historii země či o konkrétních rodinách. Například, že některá jména byla germanizována a později jim byla navrácena původní česká podoba...
 
Má Žižkov v Itálii nějaký ekvivalent?
Abych řekl pravdu, tak ne. Určitým způsobem srovnatelná byla Bologna v raných 80. letech, ale rozhodně ne v takové míře.
 
Jakou změnu bys na Praze 3 uvítal?
Opravdu si myslíš, že by se tu něco mělo měnit? Já bych Žižkov neměnil. Přinejmenším by bylo vhodné zastavit některé slepé výstavby moderních budov, ale to je celosvětový problém, nejen Prahy 3.
 
Cítíš se zde bezpečně?
 Cítím se tu bezpečně. Sice mi tu před několika lety vykradli auto, ale to se mohlo stát kdekoli jinde. Žižkovské zlodějské gangy jsou rozhodně přeceňované.
 
Jak na Tebe působí doprava na Praze 3?
Pokud máš na mysli autodopravu, tak ulice Husitská-Koněvova je velmi rušná, zejména brzy ráno a v pozdních odpoledních hodinách. Ale není to tak dramatické jako ve většině jiných hlavních evropských  městech. Dalo by se říct, že je to tu velmi intenzivní, ale ne tak chaotické. Na druhou stranu, veřejná doprava je zde opravdu vynikající: Praha 3 i celé město obecně jsou velmi dobře propojené.
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Související články

„Žižkov je pro mě domovem“ říká polská malířka Sylwia Hacieja

Sylwia Hacieja je původním povoláním malířka, v současnosti spoluprovozovatelka a umělecká vedoucí vintage butiku a galerie Le Boudoir v Cimburkově ulici na pražském Žižkově. Je jí 34 let a pochází z Polska.pokračování
reklama