Chat s Viktorií Žižkov - odpovídal prezident klubu Luděk Vinš

Chat s Viktorií Žižkov - odpovídal prezident klubu Luděk Vinš

Kdy se Viktorka vrátí do první ligy? V jaké je ekonomické kondici se klub nachází? A co Ivánek? Na vaše dotazy odpovídal prezident Viktorie Žižkov pan Luděk Vinš.

Matouš Brabec
Plánuje Viktorka postup do 1. ligy? 
VIKTORIA ŽIŽKOV by ráda navázala na tradice prvoligového klubu a proto se pokusí již tento rok o postup do nejvyšší soutěže.
 
A chystá se někdy do budoucna oprava stadionu? 
Stadion Viktorie Žižkov je v majetku Městské části Praha 3 a proto všechny opravy musí plánovat radnice. Víme, že v nejbližší době dojde k úpravám vstupu na stadion, měla by být vybudována nová tribuna za stávající montovanou. Jelikož je již ve velmi špatném stavu tribuna hlavní, bude se muset i v této otázce velmi rychle najít řešení. V plánu je i nové sociální zařízení.
 
A bude se klub snažit, aby měl víc vlastních hráčů než hráčů na hostování? 
Toto je otázka ekonomická. V tomto ročníku jsme vše podřídili stabilizaci ekonomické situace a tím snížili náklady. Samozřejmě, že toto není cesta do budoucna. Pevně věříme, že v další sezoně již dojde k opačnému trendu.
 
A jak je na tom klub finančně?
V dnešní době je finanční situace Viktorie Žižkov velmi složitá. Byla vyvolána odchodem sponzorů, kteří po sestupu do 2. ligy nechtěli dále prodlužovat (uzavírat) nové kontrakty.
Jak jistě víte i dlouholetý spor (od roku 2010) s Baníkem Ostrava měl velký vliv na rozpočet Viktorie Žižkov. Pevně věříme, že po jeho zaplacení se situace zlepší.
 
Lukáš Koňa
Zvažuje vedení klubu vstup nového majitele do klubu nebo alespoň je v přípravě nějaká budoucí možnost odprodeje klubu?
Ano, vedeme intensivní jednání o vstupu nového partnera do Viktorie Žižkov.
 
Vzhledem k tomu jak je to teď v klubu by bylo určitě přínosem mít tam někoho, kdo bude mít zájem o klub. 
Vaší otázce nerozumím, ale situace a budoucnost klubu není nikomu v klubu lhostejná. O tom jsem přesvědčen.
 
Dále jak je to s nájmem na stadionu ? Předem děkuji za odpověď - A ještě vize s vedením do příštích dnů ( ale reálné !!! ).
V současné době jednáme s Městskou částí Praha 3 o nové podobě nájemní smlouvy pro sezonu 2015/2016. Předpokládáme, že toto se podaří uzavřít do konce dubna 2015. Nájemné bude uhrazeno do 31.3.2015, což bylo domluveno na osobním jednání mezi Městskou částí Praha 3 a Viktorií Žižkov.
 
Miroslav Trejtnar
Kde trénuje mládež? 
Stejně, jako většina sportovních organizací v centru Prahy se potýkáme s akutním nedostatkem kvalitních tréninkových a zápasových fotbalových hřišť, a to jak přírodních, tak s umělým povrchem. Celá řada sportovišť totiž byla vrácena v restituci a již vypršela ochranná lhůta (10 let) po kterou se musela tato sportoviště zachovat. Přišli jsme tak například o hřiště na křižovatce Ohrada v Praze 3, které bylo historicky spjato s naším klubem. 
I když máme maximální snahu řešit tréninky i zápasy v lokalitě Prahy 3, na Viktorce, Vítkově, Pražačce i na Balkáně, kapacita i další parametry těchto sportovišť nenaplňují potřeby klubu v této oblasti. 
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s Fotbalovou asociací ČR na základě licenčního řízení náš klub pravidelně, a to již několik let, zařazuje mezi kluby, jimž přiznává statut - Sportovního centra mládeže pro věkovou kategorii 15-19 let a Sportovní středisko pro věkovou kategorii 10-15 let. Mimochodem licenční řízení je vázáno na splnění velmi přísných kritérií ve všech ukazatelích a přísné průběžné kontrole všech požadovaných podmínek. Do tohoto systému je zařazeno pouze 42 fotbalových klubů v celé ČR. Jednou ze sledovaných oblastí licenčního řízení je i vybavení hracích a tréninkových ploch, včetně jejich zázemí. Z těchto důvodů a vzhledem k počtu mládežnických družstev (13), jsme nuceni si značnou část těchto ploch pronajímat. Předpokládané náklady na pronájmy hracích a tréninkových ploch pro mládež za rok 2015 v rámci klubu činí cca 2.000.000,- Kč ročně. Mládežnická družstva trénují v Satalicích, Kyjích, Dolních Počernicích, Újezdě nad Lesy, Štěrboholech i Horních Měcholupech.
 
Jaké tréninky poskytujete dětem a dorostencům a za jakých finančních podmínek?
Mládežnická družstva trénují 3x-5x týdně a hrají republikové soutěže, výše členských příspěvků se pohybuje od 400,- Kč/měsíčně v družstvech přípravek až po 900,- Kč/měsíčně v dorosteneckých kategoriích, placeny jsou 10-11 měsíců v roce dle družstva. Na příspěvcích vybereme cca 1,2 milionů Kč, náklady zajištění činnosti mládežnických družstev klubu činí cca 8 milionů Kč/ročně.
 
Nezdá se Vám, že návrat Horníka zkompromitoval celý klub a odpudil případné sponzory? 
Nemám pocit, že příchod Ivana Horníka by měl za následek odchod či odpuzení případných sponzorů. Spíše si myslím, že odchod a nezájem sponzorů o fotbal je zapříčiněn mediálním obrazem. Samozřejmě, že i různými skandály.
 
Jaká je návštěvnost jednotlivých utkání? 
Průměrná návštěvnost utkání Fotbalové národní ligy na Viktorce je cca 1.500 diváků. Vše se odvíjí od počasí, atraktivity soupeře a momentálním umístění klubu v tabulce.
 
Kolik vlastně "Žižkováků" se o fotbal zajímá a na utkání Viktorky chodí? 
Toto nejsme schopni zodpovědět, jelikož nedokážeme rozlišit, který z diváků je Žižkovák a který není. Z povědomí většiny lidí, kteří žijí na Žižkově, však vyplývá, že fotbal na Viktorce je neodmyslitelně spjat s touto čtvrtí a bezesporu zde má své místo.
 
Kolik se prodá lístků na utkání a za kolik?
Cena vstupenky je na Viktorce 60,- Kč a 90,- Kč. Všechny děti do 12-ti let mají vstup zdarma, stejně tak vozíčkáři. Průměrná cena permanentní vstupenky je cca 800,- Kč/rok. V pokladnách před utkáním se prodá cca 500 vstupenek.
 
Petr Kadeřábek
Zaslechnul jsem, že dlužíte Praze 3 za nájemné? Kolik a jak budete tuto situaci řešit? Nemáte pocit, že už Vás Praha 3 podporuje dost a že by bylo férové alespoň platit řádně nájemné?
Ano máte pravdu, že Viktoria Žižkov dluží nájemné. Toto bude uhrazeno do konce března 2015. Nám samotným je tato situace velmi nepříjemná, bohužel v současné ekonomické situaci nedokážeme dostát všem našim závazkům v termínech splatnosti.
 
Český fotbal má strašnou pověst a Viktorka s panem Horníkem tím spíše? Před léty jsem na Vaše zápasy chodil, ale přestalo mě to zajímat, protože jednak to není herně moc zajímavé a jednak kvůli zmíněné pověsti nevěřím férovosti hry. Čím mě přesvědčíte, že to tak není? Odpověď přijďte se podívat na zápas prosím vynechte.
Škoda, že jste na Viktorii Žižkov zanevřel i po odchodu p. Horníka (nepracoval pro klub několik let). Pokud se díváte na evropský fotbal v TV, tak určitě je Vaše zklamání na místě. Nedá se na klubové úrovni v současné době srovnávat. Co se týká Viktorie Žižkov, tak si myslím, že náš nový mladý tým se snaží hrát technický fotbal a věřím, že do budoucna tento pomalý trend bude mít úspěch.
 
Vedle stadionu Vikrtorky se mají stavět dvě nové budovy. Developerská firma je vlastnicky spojena s vaším prezidentem panem Luďkem Vinšem. Na veřejném projednávání o budově se developer chlubil, že vás sponzorsky podporuje. Nemyslíte, že je to pokrytecké?
Developerská podpora je součástí celého plánovaného projektu, který vznikal již v letech 2003. Jsme rádi za jakoukoli podporu.

David Semerák
Je pan Horník démon, nebo génius?
Nevím, jestli je p. Horník génius nebo démon. Vím však jistě, že se jedná o profesionála a vysokého odborníka pro český fotbal. Myslím si, že patří mezi TOP v českém profesionálním fotbale.

Rodina Frýdlantova
Celá naše rodina fandí Viktorce už léta, jsme Žižkováci a nedělní zápasy máme rádi. :-) Viktorka patří neodmyslitelně k Žižkovu.
Udržet takový klub v chodu v dnešní době asi není vůbec snadné, proto klobouk dolů před všemi, kteří se snaží tradici "našeho" klubu udržet a posouvat stále dál. Zajímalo by nás, zda by Viktorka ráda postoupila zpět do první ligy nebo se pokusí déle zakotvit na pevné pozici v horní části tabulky ve druhé lize a teprve v příští sezóně útočit na první ligu. Zkrátka jaká je momentální strategie ohledně umístění. :-)
Velmi mě těší, že podporujete Viktorii Žižkov a rádi chodíte na žižkovský stadion. Jak už jsem v předchozích otázkách odpovídal: Viktoria Žižkov by ráda postoupila v letošním roce do 1. ligy. Pokud se to v silné konkurenci nepodaří letos, cílem pro příští ročník bude postup.
 
 
Chtěl bych čtenářům Kauzy3 poděkovat za otázky a zájem o náš klub. Popřát pěkný den, hodně úspěchů a vyjádřit přání, že se třeba někdy na utkáních Viktorie Žižkov pod žižkovskou věží potkáme a hlavně na nás nezanevřete.
 
Děkuji,
Ing. Luděk Vinš
předseda představenstva
FK VIKTORIA ŽIŽKOV a.s.
 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


 

reklama