Komunální volby v Praze 3 – bude jen jeden volební obvod?

Komunální volby v Praze 3 – bude jen jeden volební obvod?

Svítá naděje, že Praha 3 v nadcházejících komunálních volbách skoncuje se systémem čtyř volebních obvodů. Vybírat bychom tak měli v celé Praze 3 ze stejných kandidátních listin. S tímto záměrem se dnes prostřednictvím tiskové zprávy pochlubila koaliční TOP 09 a podporu záměru následně vyjádřili i zastupitelé Žižkov nejen sobě.

Volební systém a počet obvodů v minulosti významně ovlivňoval výsledky komunálních voleb a znevýhodňoval menší politické strany. V praxi to znamenalo, že politické strany kandidující v Praze 3 měly hned čtyři různé kandidátky  - pro každý volební obvod jednu. Ačkoliv se to může zdát jako nepodstatný detail, hraje v konečném výsledku velmi důležitou roli. Nárok na mandát v zastupitelstvu totiž vyplývá z výsledků jednotlivých volebních obvodů, a tak když menší politická strana v každém z volebních obvodů získá podporu pro 1,5 zastupitele, nezíská mandát pro šest, ale pouze pro čtyři zastupitele a zbylá „mrtvá“ procenta jsou vlastně ku prospěchu vítězů voleb.

Na systém čtyř volebních obvodů tak v roce 2010 doplatily například Věci veřejné, které v komunálních volbách do Zastupitelstva Prahy 3 v roce 2010 volilo 6,27%, ale přesto nezískali žádného zastupitele.
 
Vynález čtyř volebních obvodů v Praze 3 zavedla ODS, která tak využila tehdejšího postavení dominantní politické síly místního komunálu. Některé zdroje dokonce uvádí, že hranice obvodů byly účelově zřízeny tak, aby kopírovaly vnitrostranickou strukturu buněk ODS Praha 3. Plánovaná změna může paradoxně opět prospět ODS, která se mezi tím dostala na samotnou hranici volitelnosti.
 
V každém případě jeden volební obvod přispěje lepší orientaci v kandidátních listinách a lze jej označit, jako výrazně spravedlivější. Doufejme, že kromě Prahy 3 si jej osvojí i magistrát, kde byl v minulosti uplatněn stejný systém, tedy magistrátní kandidátky byly opět rozděleny a to na sedm obvodů.

Související články

Obecní akciovky jsou zdrojem koaliční třenice

Aktuální radniční koalice podědila mimo jiné i pět obecních akciovek, jejichž posláním byla především správa obecního majetku. Kritici radnice k tomu často dodali, že neméně významným posláním bylo i maskování finančních toků uvnitř holdingového uspořádání a větší počet míst v dozorčích radách, či představenstvech. Přeci jen kontrolovat městskou ...pokračování

Praha 3 bude zveřejňovat smlouvy na internetu ve veřejném Registru smluv

Včerejší jednání Rady městské části schválilo záměr zveřejňovat smlouvy v internetovém Registru smluv. Praha 3 se tak připojuje k několika dalším státním institucím, které tento registr využívají. Praha 3 je zatím jedinou městskou částí, která se k tomuto kroku odhodlala.pokračování
reklama