Na Den dětí k podpoře referenda Parukářka přišla stovka rodin

Na Den dětí k podpoře referenda Parukářka přišla stovka rodin

Neděle 7. září na Parukářce v areálu klubovny místních vodních skautů patřila zejména dětem. Akce byla Koalicí Parukářka zorganizována na podporu místního referenda k parku Parukářka.

 Dne 10. a 11. října 2014 se společně s komunálními volbami bude konat historicky první místní referendum na Praze 3. Na popud členů sdružených v rámci iniciativy Koalice Parukářka referendum zorganizuje Radnice Městské části Praha 3. Hlavním cílem místního referenda je zavázat budoucí vedení Prahy 3, aby hájilo celistvost Parukářky jako souvislé plochy zeleně a ochránilo dotčené pozemky před hrozící bytovou a komerční výstavbou.  

Občanská sdružení a další organizace a spolky semknuté pod hlavičkou Koalice Parukářka (www.koaliceparukarka.cz) se již několik let aktivně zapojují do aktivit za záchranu zeleně v parku Parukářka (vrchu sv. Kříže) a v jeho nejbližším okolí. Koalice Parukářka proto vítá iniciativu radnice vyhlásit místní referendum a vlastními aktivitami toto referendum podpoří. 
 
Jedním z našich cílů je informovat občany a občanky Prahy 3 o důležitosti referenda k Parukářce a proč je vhodné a dobré se jej účastnit. Ačkoli současné vedení radnice před dvěma roky částečně zamezilo rozvoji další bytové zástavby v bezprostřední blízkost parku, nové zastupitelstvo a starosta či starostka se může k této věci postavit opačně. Výsledky místního referenda budou totiž pro jakékoli vedení radnice závazné“, vysvětluje mluvčí Koalice Parukářka Lukáš Haupt význam referenda.
 
Občané budou odpovídat na dvě otázky. V rámci první otázky je lokalita parku vymezena konkrétními čísly parcel a občané jsou dotazováni, zda souhlasí s využitím takto vymezeného území pro zeleň, parky, sport a rekreaci. Celé znění první otázky zní sice komplikovaně (obsahuje řadu čísel a zkratky používané v rámci územního plánu), ale přesně specifikuje dotčené území. V něm jsou obsaženy i pozemky firmy Ortenaria, která usiluje o jejich zástavbu. Druhá otázka se týká bývalých pozemků Českého rozhlasu (nyní patřících firmě WH Estate), které jsou bohužel v současné době vedeny jako stavební a nacházejí se v severní části parku. Otázka má zjistit, zda občané souhlasí s tím, aby se vedení Prahy 3  snažilo o změnu využití těchto pozemků a zachování zeleně. Více k referendu také na zde: www.referendumparukarka.cz.  
 
„Naše kampaň má občany informovat, co se za složitými, ale přesně definovanými otázkami skrývá, co parku hrozí a proč mají říct občané v referendu ANO. Nejtěžším úkolem bude přesvědčit občany těch částí Prahy 3, kterých se problém Parukářky až tak nedotýká, k sousedské solidaritě. Dnes zástavba hrozí našemu parku, zítra to ale může být zeleň ve vašem okolí“, dodává Michal Váňa z občanského sdružení Parukářka.
 
Dětský den na Parukářce proběhl tuto neděli od 13.00 hodin. Je jednou z akcí, kterými chtějí členové Koalice Parukářka veřejnosti zprostředkovat informace o konaném referendu a přesvědčit občany, aby šli hlasovat. Dětský den organizačně připravuje místní skupina vodních skautů, která je členem Koalice Parukářka. Jejich kapitán, Jaroslav Veit, upřesňuje: 
 
Rodiče s dětmi jsou jednou z významných cílových skupin, které chceme touto akcí oslovit. Proto jako skauti jsme uspořádali právě dětský den, na který připravili řadu atrakcí. Akci navštívilo přibližně sto rodin s dětmi“; a dále dodává: „na 21. 9. připravujeme již tradiční Den pro Parukářku III se sérií minikoncertů, se kterým chceme oslovit i další cílové skupiny“.
 
 
 

Autorka je kandidátem do Zastupitelstva Městské části Praha 3  za Žižkov (nejen) sobě
 

Související články

Referendum o Parukářce bylo definitivně schváleno – pár minut po půlnoci

Včera - tedy vlastně dnes - bylo schváleno referendum o Parukářce. Bylo několik minut po půlnoci, když se zastupitelé konečně dopracovali k tomuto bodu s pořadovým číslem 12 (jednání probíhalo od 15:00 do cca 01:20).pokračování
reklama