Na Nákladové nádraží Žižkov zavítal poslední osobní vlak

Na Nákladové nádraží Žižkov zavítal poslední osobní vlak

Klub železničních cestovatelů uspořádal pro veřejnost v úterý 21. září ve spolupráci se společností Ropid unikátní akci – cestu historickou osobní motorovou soupravou na Nákladové nádraží Žižkov.

Akce proběhla v rámci Evropského týdne mobility. Na Nákladovém nádraží Žižkov skončil oficiálně provoz už v roce 2002, jak už z názvu vyplývá, na toto nádraží nejezdili osobní vlaky ani v minulosti. Ke konci roku uplyne platnost povolení pro vjezd vlaků do areálu, osobní vlak se zde tedy ukázal nejspíše naposledy.

Cesta motoráčku vedla z Masarykova nádraží přes Libeň, Malešice, Nákladové nádraží Žižkov a zpět, během dne se na nákladovém nádraží ukázal motoráček čtyřikrát. Soupravu tvořily motorové vozy M 262.0 a přípojné vozy Bix včetně nově zrenovovaného bufetového vozu. Jízdné se u příležitosti této výjimečné akce neplatilo.

Souprava musela leckde na trase na chvíli zastavit, tu zacouvat zpátky, z okna motoráčku bylo chvílemi vidět pracovníky drah se svazkem podivných klíčů, kteří operativně vymýšleli, kudy vůbec na výhybkách nastavit správnou trasu. Na delší části trasy byl v čele soupravy první vůz, na kratší části z Malešic poslední vůz. Soupravou cestovalo i několik nadšenců, kteří si průběh celé neobvyklé cesty natáčeli na videozáznam, všichni cestující obdivovali precizně udržované historické vozy, někteří s kelímky v ruce obdivovali téměř celou cestu hlavně bufetový vůz.

Po vjezdu motoráčku do areálu nákladového nádraží už čekalo na okolních vysokých rampách mnoho amatérských fotografů, kteří se vypravili pořídit jedinečné snímky nablýskaného historického vlaku v kontrastu zchátralé omšelé budovy, jejíž sláva zůstala za zenitem.

 


  

 


Související články

Zcela apolitický článek „Test žižkovské poctivosti“

Lze říci, že tenhle článek vznikl tak trochu z hecu. Před nedávnem jsem narazil v severním Skotsku na venkovský obchod se sýry, který měl jednu zvláštnost – scházel prodavač. Uprostřed obchodu byla cedule s pozdravem, instrukcemi a hned vedle kasička určená k platbě. Prostý systém založený na důvěře. Fungovalo by to u nás?pokračování

Začaly Farmářské trhy na Jiřího z Poděbrad

Úspěšnou premiéru si trhy odbyly 8. září. Budou se opakovat každou středu od 8:00 - 18:00 a sobotu od 8:00 - 14:00. Vyjma data 18. září, kdy je vinobraní. To se trhy nekonají. pokračování
reklama