Na scénu vstupuje nový divadelní prostor Venuše

Na scénu vstupuje nový divadelní prostor Venuše

Milovníci současného mladého divadla a pamětníci divokých rockových večerů by měli zbystřit. Na hranici Žižkova a Vinohrad se otevírá nové kulturní centrum Venuše ve Švehlovce. Usídlilo se v opuštěném podzemním sále Švehlovy koleje, kde kdysi býval klub Belmondo.

Venuše bude stálou scénou pro tři rezidenční divadelní soubory

Prvním je divadlo Depresivní děti touží po penězích – avantgardní soubor působící pod uměleckým vedením Jakuba Čermáka zejména na poli site-specific. 
Jméno druhého souboru je 11:55 – mladý generační soubor absolventů KALD DAMU, který na sebe výrazněji upozornil
představením Regulace intimity. 12 párů očí, 12 úhlů pohledu, 12 hereckých individualit
Třetí soubor se jmenuje Chemické divadlo – mladé uskupení usilující o hledání nových forem divadla poezie.

V novém prostoru se budou ovšem nabízet i další programy: workshopy, recitály, filmová promítání, taneční performance a komunitní akce.

venuše

Divadelní sál / foto: M. Trejtnar

Venuše otevře své brány již na počátku října. Jako první vstoupí do Venuše 4. 10. divadlo 11:55 s představením Hodní chlapci, které si již během svého uvádění v DISKu vydobylo pozitivní ohlasy divácké i odborné veřejnosti. Další představení, které bude uváděné v rámci festivalu Next Wave 7. 10. s reprízou 8. 10., prověří odolnost a výdrž pražské divácké obce. Bude se jednat o premiéru skandální adaptace 120 dnů Sodomy Markýze de Sade v podání uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích. Třetí skupina, Chemické divadlo, uvede 9. 10. kondenzovaný kabaret Chemická Venuše.

venuse

sál při slavnostním otevření spojeném s přednáškou arch. Lukeše v rámci Dnů žižkovského kulturního dědictví  / foto: M. Trejtnar

„Jsme velice vděční, že se nám podařilo navázat s Kolejemi a menzami Univerzity Karlovy spolupráci a prostor získat do dlouhodobé rezidence“, vysvětluje Barbora Mitošinková, předsedkyně spolku Zákulisí, který centrum provozuje. „Smyslem fungování centra je poskytnutí scény souborům a umělcům nejen z oblasti alternativního divadla, kde mohou své počiny realizovat.“

sal4

foyer před vstupem do sálu  / foto: M. Trejtnar

Smutný osud sálu

Sál má nezaměnitelné kouzlo opravdového udergroundu. Nese mnoho šrámů a v budoucnu bude vyžadovat generální rekonstrukci. Nicméně k experimentálnímu divadlu se nesmírně hodí.

Byl postaven ve stylu pozdního art deco s prvky rondokubismu ve dvacátých letech dvacátého století. Po sametové revoluci zde v již dlouho neudržovaném sále krátce fungoval klub Belmondo, poté se sál až do současnosti pro veřejnost uzavřel.
Zachovaly se všechny důležité architektonické prvky: původní okna, lustry s výraznými prvky art deco, reliéfní sloupy, dveře a okna a především podium. Naštěstí zde neproběhly žádné nešetrné přestavby a architektonická hodnota prostoru je veliká.

Adresa: Venuše ve Švehlovce, sál Švehlovy koleje, Slavíkova 22 (vstup je z nevábného průjezdu do dvora asi 10 m vpravo od hlavních dveří do kolejí)

celý program Dnů žižkovského kulturního dědictví

více o historii studentských kolejíi v článku arch. Zdeňka Lukeše

Web o Venuši s programem a dalšími infomacemi

Shrnutí programu:

4.10. Hodní chlapci obnovená premiéra souboru 11:55

7., 8. 10. 120 dnů Sodomy premiéra souboru Depresivní děti touží po penězích

9.10. Chemická Venuše premiéra souboru Chemické divadlo

Představení začínají vždy ve 20:00.


Autor je kandidátem do Zastupitelstva Městské části Praha 3  za Žižkov (nejen) sobě

 

reklama