„Narodil jsem se tu a 31 let zde bydlím...“ s Jirkou Ptáčkem o Kauze3

„Narodil jsem se tu a 31 let zde bydlím...“ s Jirkou Ptáčkem o Kauze3

Šest odpovědí na otázky k projektu. Rozhovor byl zveřejněn v posledním tištěném vydání Kauzy3.

Jak a proč vznikla Kauza3?

Projekt Kauza 3 vznikl v roce 2007 jako nezávislý internetový zpravodaj. Chceme být určitou alternativou k oficiálně vydávaným Radničním novinám. Ty podle nás neplní svou funkci, ale jsou spíše výkladní skříní politické strany, která zrovna ovládá Radnici Prahy 3.

Už od začátku jsme si však uvědomovali, že čtenářská obec na Internetu je limitovaná a snažili jsme se získat prostředky na distribuci tištěné verze, což se nakonec podařilo. Aktuální číslo je v pořadí čtvrté nepravidelné vydání.

Jaké jsou vaše hlavní cíle? Předpokládám, že nejde jen o kritiku jednostrannosti Radničních novin?

Posledních komunálních voleb v roce 2006 se účastnilo pouhých 38%  voličů. Lidé sledují pouze parlamentní politiku a dění v místním zastupitelstvu je příliš nezajímá. Je to škoda, protože místní problémy jsou zcela odlišné a přitom do našeho života citelně zasahují.

Cílem je popularizovat komunální politiku, přiblížit lidem dění na radnici, jejich práva a možnosti při jednání se svými zastupiteli. Snažíme se o větší transparentnost celého úřadu.

Mluvil jste o tom, že se bylo obtížné získat finanční prostředky pro tištěnou verzi. Jakým způsobem je financována?

Časopis je výsledkem práce stejnojmenného občanského sdružení. Zásadní měrou nám přispěla Nadace Open Society Fund Praha. Dále jsme získali prostředky od Nadace VIA a v neposlední řadě od našich čtenářů. Ti přispívají na transparentní účet. Pohyby peněz na tomto účtu je možné sledovat přes naše stránky.

Všechny ty prostředky jsou využity na tisk, distribuci a propagaci Kauzy3. Redaktoři pracují bez nároku na jakýkoliv honorář a svou práci odvádějí ve svém volném čase.

Ze zájmu o tuhle část Prahy? Co vás s kolegy spojuje, kromě společné práce na projektu Kauza3

Já jsem se tu narodil a 31 let zde bydlím. S kolegy mě asi spojuje určitá nespokojenost se současným stavem místní radnice a chuť s tím něco dělat. Tým je jinak velmi rozmanitý, věkem i povoláním. Máme tu jednoho loutkaře, filmaře, podnikatele… A dá se říci, že všichni máme Prahu 3 rádi.

Proklamujete svou nestrannost a nezávislost – zároveň se ale ostře vymezujete vůči současnému vedení Prahy 3 z ODS. Není to protimluv?

ODS je neochvějným vládcem radnice od počátku devadesátých let. Jestliže mluvím o nespokojenosti s děním na radnici, je logické v tom vidět spojitost. Kauza3 je však od svého vzniku otevřena pro názory všech. Nabídku spolupráce (myšleno publikovat své názory) od nás dostali všichni řádně zvolení zastupitelé Prahy 3 a průběžně jsme ji připomínali i při různých osobních setkáních. Osobně jsem s nabídkou spolupráce zašel také za místním poslancem panem Reisiegelem a paní senátorkou Filipiovou (oba ODS).

Nestrannost je zajištěná právě naší otevřeností. Ostatně na www.kauza3.cz je názorová pluralita zřejmá a své postoje zde sdělují vzájemně soupeřící politická uskupení, pravice i levice.

Máte nějaké osobní vazby na politické strany, které kandidují v Praze 3?

Zmiňoval jsem pluralitu názorů na stránkách zpravodaje, podobné je to i v týmu Kauzy3. Každý z nás samozřejmě volí a má své osobní politické preference. Vím, že své příznivce tu určitě mají Zelení, Věci veřejné, SNK-ED i TOP 09. Kolega Konvička se jako nezávislý dokonce stal jedním z kandidátů Věcí veřejných. Takže v tomto ohledu nejsme vůbec jednotní. Přesto – nebo spíše díky tomu – projekt funguje už čtvrtým rokem.

 


Související články

KAUZA3.cz – hlásná trouba mimozemšťanů?

K napsání tohoto článečku mě přivedlo několik ohlasů, kterých se nám v poslední době dostalo od některých čtenářů… „KAUZA3.cz je opoziční žumpa“… „jste hlásná trouba zelených“… „podporujete komunisty“… Tak jsem si dovolil pár řádek na vysvětlenou.pokračování

Politikem? Ne, děkuji!

Připadá mi, že poslední půlrok je doba politické naštvanosti. Možná to začalo dvacátým výročím pádu komunismu, nebo prostě jen u mnohých přetekl pohár trpělivosti. Pro tohle jsme prý klíčema necinkali. Kadence provalených politických afér stoupá a na svět se derou další „čestné“ politické strany, které hledají své ovečky mezi zklamanými voliči těch ...pokračování

Zcela apolitický článek „Test žižkovské poctivosti“

Lze říci, že tenhle článek vznikl tak trochu z hecu. Před nedávnem jsem narazil v severním Skotsku na venkovský obchod se sýry, který měl jednu zvláštnost – scházel prodavač. Uprostřed obchodu byla cedule s pozdravem, instrukcemi a hned vedle kasička určená k platbě. Prostý systém založený na důvěře. Fungovalo by to u nás?pokračování

Předvolební číslo Kauzy3 v poštovních schránkách

Od minulého čtvrtka až do dnešního dne probíhala distribuce dalšího čísla zpravodaje Kauza3. Česká pošta dostala k dispozici 39 000 výtisků a dalších 8 000 kusů budou následující týden rozdávat kameloti Kauzy3 v ulicích Žižkova a Vinohrad. pokračování

Tři roky s Kauzou3

Dobře si pamatuji večer, kdy jsme se sešli společně s Jirkou Ptáčkem a Mirkem Trejtnarem někdy na začátku září 2007 v hospodě na Žižkově. Důvodem bylo uvedení na svět nového komunálního fenoménu se jménem Kauza3. Pár týdnů před tímto setkáním jsem se shodli, že nikdo z nás nemá chuť rezignovat na stávající poměry na žižkovské radnici. Poměrně rychle ...pokračování
reklama