Žižkovská noc už tentokrát není jen o muzice

Žižkovská noc už tentokrát není jen o muzice

Letošní třetí březnový víkend se Žižkov tradičně promění v největší živou klubovou městskou scénu u nás. Téměř 200 kapel českého i zahraničního původu zaplní známé žižkovské kluby, bary a hospůdky. Novinkou bude divadelní část, která návštěvníkům nabídne divadlo v moderním i tradičním hávu a zároveň představí 10 pozoruhodných žižkovských divadelních prostorů. Více nám o letošním ročníku Žižkovské noci prozradili hlavní organizátoři Kateřina Jará a Marek Dočekal.

 
 
Jak vůbec vznikl nápad uspořádat festival Žižkovská noc?
Ten nápad vznikl někdy v roce 2010, když jsme se oba hodně pohybovali mezi mladýma kapelama a pořádali jsme pro ně koncerty. Kateřina byla ještě na gymplu a já v prvním ročníku na vejšce. Tenkrát dával do bývalého XT3 a bývalého Matrixu nejmenovaný sponzor stejná razítka a majitele obou klubů to samozřejmě štvalo, takže nás napadlo, že by to tak nemuselo být, ty prostory by mohly přeci fungovat ve vzájemné symbióze. Z nápadu spojit různé žižkovské kluby vznikl nakonec unikátní klubový ekosystém, který podporují lidé nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska.
 
V jakém duchu jste festival od začátku vedli?
Festival byl založen s myšlenkou podpory mladých interpretů a vytvoření unikátního klubového festivalu, který se nese v přátelském duchu a kde od začátku není místo pro xenofobii, rasismus, homofobii, apod. Chceme dělat tuhle akci opravdu pro všechny a bez rozdílu. Snahou také je, aby se cena vstupenek pokud možno neměnila a festival byl tak dostupný každému.
 
 
 
Kolik je na takový festival, jakým je Žižkovská noc organizátorů?
Veškerou dramaturgii děláme my dva, ale celý festival by rozhodně nemohl fungovat bez našich kamarádů a známých. Aktivně se na něm podílí asi 60 lidí, pasivně kolem 200. Většinou jde o mladé lidi kolem dvaceti, pro které je to skvělá příležitost, jak se realizovat, stačí mít čas a zájem. 
 
Proč jste se rozhodli festival rozšířit o Divadelní noc a co si od letošního ročníku Žižkovské noci slibujete?
Celou Divadelní noc má na starosti jeden člověk, který studuje divadelní režii. Loni bylo na čtení poezie přes 150 lidí, což byl úspěch, který jsme nečekali. Snahou a cílem festivalu je ukázat lidem další zajímavé žižkovské prostory a naplnit je hudbou, divadlem a poezií, které považujeme za plnohodnotné umělecké formy. Doufejme, že ta letošní rozšířená verze proběhne ještě lépe. Chceme, aby lidi litovali toho, že tam nebyli a že tento 5. ročník (4. rok) dokáže ještě více propojit síť žižkovské kultury a že má ta spolupráce smysl. My nepotřebujeme zažívat Žižkov jinak, protože my ho žijeme.
 
Hlavní scénou Žižkovské noci je klub Storm, bývalý Matrix, který neměl na Žižkově příliš dobrou pověst. Proč právě tento prostor?
Storm byla pro nás jasná volba. Je to velký prostor s vynikající technikou a ozvučením. Současní majitelé klub dávají slušně do kupy i bez dotací a přestože zdražili a zařídili ochranku, tak je návštěvnost obrovská. Produkce Stormu, která je úzce spjata s festivalem Let It Roll rozjela na Žižkově elektronickou scénu v evropském rázu a toho si velmi ceníme.
 
Co říkáte na hluk v ulicích během festivalu?
Nemáme strach o tom s lidmi mluvit. Ale nemyslíme si, že by byl během Žižkovské noci na Žižkově větší bordel než když se hraje fotbal nebo když je na Parukářce Pivobraní. Každý klub by si to měl hlídat a dodržovaní hygienických limitů je prioritou.
 
 
Jak vybíráte interprety a jaké kapely byste návštěvníkům Žižkovské noci doporučili?
Zhruba 10% se ozývá sama, zbytek velmi pečlivě vybíráme. Snažíme se, aby byl festival žánrově co nejpestřejší, ale aby zároveň neztrácel na kvalitě. Program se neustále vyvíjí. Tento rok budeme mít přes 10 zahraničních kapel ze Slovenska, Velké Británie, Ruska, USA, Rumunska a Chorvatska. Asi polovinu jsme oslovili sami. Letošní hvězdou festivalu je ruská metalová kapela Moro Moro Land, která bude v Čechách hrát již po páté a na Žižkovské noci v hlavní festivalový čas. Dál se návštěvníci můžou těšit na kultovní Znouzecnost, italskou post-punkovou kapelu Cartavertro, hardcorový Up River z Anglie nebo pražské duo Calm Season s netradičním spojením kytary a violoncella.
 
Je vidět, že jste si letos dali záležet nejen s programem, ale i s videoupoutávkou…
Video pro nás vytvořil náš kamarád Jakub Mahdal. Chtěli jsme udělat něco kolektivně, letošní videoupoutávka je již čtvrtá v pořadí a z těch předchozích zároveň nejserióznější. Pro nás je asi největším oceněním a zadostiučiněním to, že se ten videoklip líbí hlavně našim rodičům, protože tím pádem má pro nás pořádání Žižkovské noci opravdu smysl.
 

  
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

reklama