MHD bez bariér na Praze 3? Nesplnitelný sen!

MHD bez bariér na Praze 3? Nesplnitelný sen!

Metro jako nedostupná pevnost nejen pro vozíčkáře, ale i pro maminky s kočárky a všeobecně pro lidi s omezením. Taková je situace na trase A, která prochází Prahou 3. A bohužel se to bez tlaku veřejnosti nezmění.

Schody do Metra

Naše čtvrť má to „štěstí“, že jí prochází druhá nejstarší trasa Metra. Špatná zpráva je, že Metro bylo budováno za vlády „strany lidu“ a ta na potřeby lidí myslela až na posledním místě. Výsledkem je, že stanice Jiřího z Poděbrad a Flora jsou pro lidi s handicapem a pro maminky s kočárky nedostupné. Chybí výtahy a jezdící schody. Z plánů Dopravního podniku na příští roky vyplývá, že ani v budoucnu se situace nezlepší. DP musí šetřit, přišel o velkou část příspěvku od města Prahy. Prioritou je tunel Blanka.

Výtahy nebudou

Zatímco stanice Metra jsou v okrajových čtvrtích výtahy standardně vybaveny, Praha 3 je zcela opomenuta a výtahy nejsou ani plánovány. Situace je o to horší, že na stanici Jiřího z Poděbrad a částečně na Floře byly za vlády komunistů chodci jakožto druhořadý plebs odsunuti do podchodů i při přecházení Vinohradské ulice. Tato filozofie u oficiálních míst přetrvává dodnes. Přejít na povrchu Vinohradskou ulici obehnanou zábradlím je nemožné a všichni, mladí i staří, nemocní i zdraví, se musíme proběhnout po kluzkých a strmých schodech.
Nabízí se řešení v podobě výtahu, který by sjížděl alespoň z ulice do podchodu do vestibulu Metra, ale tato varianta zdá se nikoho odpovědného nenapadla. Místo toho DP argumentuje astronomickou cenou výtahu, který by sjížděl z ulice až na nástupiště. Takové řešení by dnes stálo přes 100 milionů korun.
Pro ilustraci připojuji po článkem součty schodů v podchodu  u vestibulu stanice J. z Poděbrad


Autobusy a tramvaje

U autobusů je situace trochu veselejší. Na webu DP lze najít bezbariérové linky autobusů projíždějících Prahou 3. Jsou to linky 133, 135, 139, 175, (linka 207 byla zrušena). Z tramvají je to jen č. 26. 

Celý seznam linek v Praze najdete zde

schody J. z Podebrad
 

Jak pomoci najít řešení

Možná Vám mladším a zdatným přijde tento problém podružný. Jenže všeho do času. A jak jsem napsal výše řešení je v nedohlednu. Při mém pokusu najít podporu u naší senátorky na vozíčku paní Filipiové jsem také neuspěl. Bylo mi sděleno, že si mám založit občanské sdružení a stavbu bezbariérových vstupů do Metra prosazovat přes něj. 
Máte někdo zájem se do toho pustit? Pokud ne, stačilo by pro začátek zaslat alespoň připomínku - dotaz – stížnost - Dopravnímu podniku. Aby byl vidět zájem obyvatel Prahy 3 o vyřešení této zoufalé situace. Předem díky za spolupráci.

planek schodu J.z Podebrad


 

reklama