Návrh změn MHD a jejich dopad na Prahu 3

Návrh změn MHD a jejich dopad na Prahu 3

Spolu s otevřením metra do Nemocnice Motol byl na duben 2015 připraven návrh velkých změny v MHD. Největších za dva a půl roku. Týkají se i Prahy 3.

 
Navrhované změny se vztahem k Praze 3
 
Linka 10  pojede z Flory pojede směrem na Muzeum Vinohradskou ulicí, z I.P. Pavlova pojede na Spořilov.
Tím přibývá k lince 11 na Vinohradské ulici další linka. O to důležitější bude zajistit, aby tramvaje ve směru do centra nestály u Vinohradské tržnice v kolonách aut.
 
Linka 11 pojede pouze v pracovní dny cca do 20 hod.
To znamená zachování stavu, kdy přímé spojení Flory a Jarova existuje jen ve všední dny do 8 hodin večer.
 
Linka 13 je zrušena (Náměstí Bratří Synků – Černokostelecká) a nahrazena linkami 5, 10 a 11. Pro Vinohrady to znamená opětovné ztracení přímého spojení s částí
Strašnic. Po změnách v září 2012 šlo o jednu z nejhlasitěji kritizovaných změn.
 
Linka 14 jako nová čtvrtá linka v Seifertově ulici, bude jezdit jen ve špičkách pracovních dnů. Bude jezdit ze Sídliště Barrandov, Jindřiškou, přes Hlavní nádraží, Olšanské náměstí, Nákladové nádraží Žižkov, Želivského a Strašnickou do zastávky Nádraží Strašnice/Radošovická.
To je posun vpřed. Tramvaje z centra minimálně po Lipanskou jezdily v odpolední špičce nepříjemně plné.
 
Linka 26 je ze zastávky Olšanské náměstí odkloněna přes Floru do zastávky Olšanské hřbitovy (v úseku Olšanské náměstí – Nádraží Hostivař je nahrazena linkami 2, 9 a 14). O víkendech jsou nasazeny sólo vozy.
 
Linky 133 a  207 budou posíleny o víkendech. 
 
Nejlépe jsou vidět v následujících dvou mapách 

 
 
Návrh vedení linek PID od dubna 2015, zdroj: ROPID
 
Návrh není definitivní
Zatím jde o pracovní návrh, který slouží jako podklad pro jednání organizace ROPID s městskými částmi a může být na základě připomínek upravován. Cestující mohou zaslat své připomínky svým radnicím, se kterými ROPID v průběhu ledna a února 2015 jedná. Původně chtěl ROPID návrh změn zveřejnit až poté, co budou finální a projednané s městskými částmi. O čtyři dny později však kompletní návrh změn zveřejnil. To považuji za logický krok a posun dopředu oproti situaci před změnami v září 2012, protože lidem se těžko připomínkuje něco, co je jim tajeno. Náměstek primátorky Prahy pro dopravu Petr Dolínek na debatě o dopravě pořádané v Lidovém domě 29. ledna 2015 říkal, že připadá v úvahu i možnost, že tyto velké změny budou organizaci ROPID škrtnuty a budou provedeny jen změny v oblasti zasažené prodloužením metra A.
 
Cílem navržených změn, které na první pohled s prodloužením metra do Nemocnice Motol nesouvisí, je zejména posílení dlouhodobě přetížených tramvajových úseků a vytvoření dostatečné kapacitní rezervy pro další budoucí nárůst počtu cestujících.
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
reklama