Byty zamořené azbestem se opět dostávají k soudu

Byty zamořené azbestem se opět dostávají k soudu

Byty zamořené azbestem na sídlišti Chmelnice v Praze 3 se po více než čtyřech měsících opět dostávají k soudu. V pátek 11. dubna od 9 hodin se bude Městský soud v Praze zabývat žalobou jedné z obyvatelek zamořeného bytu, která ze současného stavu viní Městskou část Praha 3.

K zamoření 210 bytů zdraví nebezpečným azbestem došlo v roce 2004 při opravě pěti domů. Podle místních byla část prací, při nichž se manipulovalo s trubkami obsahujícími azbest, provedena neodborně, a proto začali někteří obyvatelé požadovat od Prahy 3, tehdejšího vlastníka domů, nápravu. Té se nedočkali. Na jaře 2007 proto padly z jejich stran první žaloby. Ty jsou dnes tři. O jedné z nich se může rozhodnout již v pátek 11. dubna.

Soud bude o žalobě nájemnice z ulice K Lučinám a zároveň zastupitelky Prahy 3 Martiny Chmelové jednat podruhé. Poprvé, loni 16. listopadu, bylo jednání odročeno, protože Praha 3 požadovala, aby byla předvolána i firma, která rekonstrukci provedla.

Pokud uspěje, přidají se další

Nyní se soud k žalobě na ochranu osobnosti, zdraví a soukromí vrací. Martina Chmelová věří, že již v pátek rozhodne. Pokud žalobu zamítne, je připravena se odvolat. „Část trubek, z nichž se azbest během rekonstrukce uvolnil, v domě zůstalo. Chci, aby byly odstraněny na náklady Prahy 3,“ uvedla Deníku Chmelová.

V případě, že by soud dal Martině Chmelové zapravdu, Prahu 3 by zřejmě zažalovali další nájemníci. „Udělal bych to, protože věc není dodnes dořešena a Praha 3 se k ní nezná,“ potvrdil Deníku další obyvatel ulice K Lučinám Vladimír Juptner.

Podle mluvčího Městské části Praha 3 Jana Sotony drahé čištění bytů radnice nezaplatila, protože její měření přítomnost azbestu neprokázala. „Firma skutečně manipulovala s potrubím neoprávněně, za což dostala pokutu. Na druhé straně měření po rekonstrukci přítomnost azbestu neprokázalo,“ uvedl Sotona.

Nájemníci ale s tímto tvrzením nesouhlasí. Podle nich azbest prokázalo měření, které si nechali provést od akreditované společnosti. „Rozdílem je, že Praha 3 si nechala změřit azbestová vlákna ze vzduchu, které se ovšem musí dělat bezprostředně po ukončení rekonstrukce trubek, ne po půl roce. Měření, které jsme si nechali udělat my, bylo ze stěru a přítomnost azbestu prokázalo,“ uvedla Chmelová.

Zdroj: Pražský deník

reklama