Diskuse

Domovní řád v obecních domech Prahy 3 – dávno zrušen

Vložit nový příspěvek

Ovecka

12.3.2009 20:36 vložil Karel

Jak vyplyva z clanku a z vyjadreni advokatky, tak majitel domu nema zadnou povinnost domovni rad vydavat, je tedy ponechano na jeho vuli, zda nejaky takovy predpis vyda, nebo ne. Nechapu tedy pisatele clanku, proc se tim vubec zaobira ... Coz takhle zavest jeste domovniho duvernika, ktary by byl cele dny doma a sledoval, co, kde, kdo a s kym dela a pak to chodil nekam hlasit .. treba zastupitelum za stranu zelenych : ))

Ted trosku vazneji: kdyz uz ma pisatel takovou peci o poradek a dobre sousedske vztahy v domech, at udela trosku vic nez to, ze napise jeden nic nerikajici clanek na web. Co kdyby si sedl a zkusil sepsat svuj navrh domovniho radu, ktery by pak mohl predlozit městské části ? Ale chapu, s tim je prilis prace a napsat par blabolu na internet je preci jen pohodlnejsi ...Reagovat  Reagovat s citací


Re: Ovecka

12.3.2009 21:47 vložil ogolongo

Nic sepisovat netreba. Domovni rady jsou sepsany v mnoha vzorech a zdarma k dispozici na Internetu. Vetsina rozumnych majitelu domu a bytovych druzstev je uziva.

Pokud jak autor clanku pise, nejsou schopni v SKM (zastupuji vlastnika) jasne rici ani to, zda se smi ve spolecnych prostorach domu kourit, neprijde mi to uplne normalni.


Reagovat  Reagovat s citací


Nechápu

10.3.2009 16:25 vložil Rýpal

Nechápu proč by mělo město nebo kraj nebo jakákoliv instituce vytvářet domovní řády. Vždyť základním principem demokracie je že se vztahy mezi osobami řeší na základě smluv a dohod oboustraně uzavřených. Smlouvy musí sice dodržovat jistý formální charakter, ale jejich znění je přeci výlučnou věcí stran zůčastněných. Tyto pak nepotřebují a z důvodu svobodné vůle by měli přímo odmítat shora nařízení, již z jen z toho důvodu že situace v každém domě je odlišná a vychází se ze specifických aspektů užívání domu. Proto z vašeho článku cítím jistý krok zpátky a říkám ne! Občané jsou svéprávní a je v jejich zájmu aby si takové společenské regule vytvářeli sami.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Nechápu

10.3.2009 17:01 vložil Bob

Rypale, cetl jste ten clanek? Nevystacil jste si jen s titulkem? Clanek popisuje stav v domech, ktere patri Praze 3. Najemnici, kteri zde bydli, casto nemaji zadnou smlouvu, ale jakysi dekret z doby davno pred rokem 89.
Praha 3 je zde vlastnikem a sve obcany zde nechava bydlet bez pravidel.

O tom, ze neni treba, aby Praha 3 vytvarela domovni rady pro obyvatele v soukromych najemnich domech pochopitelne neni pochyb.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Nechápu

11.3.2009 07:51 vložil Čenda

Rýpale, jste vedle jak ta jedle. Téměř každé SVJ (společenství vlastníků domů) má svůj, jak vy říkáte, specifický, domovní řád. Vy to vidíte jako takovou cochcárnu, kde si v domě může každý dělat, co ho napadne. V případě SVJ si domovní řád navrhují a schvalují vlastníci na schromáždění SVJ, v případě obecních domů by to tedy měl být vlastník, tj. MČ P-3. Druhá věc je však dodržování takovýchto dom. řádů popř. sankcionování za jejich porušování.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Nechápu

11.3.2009 08:24 vložil otakarek

Co se tyce dodrzovani domovniho radu (tedy sankci) - neni to tak, ze pri stalem porusovani radu je mozne vypovedet najemni smlouvu? Samozrejme to musi smlouva umoznovat, ale jinak si myslim, ze ukonceni najemniho vztahu je pomerne velkou sankci.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Nechápu

11.3.2009 10:51 vložil Čenda

Jistě, v běžné nájemní smlouvě patří k povinnostem nájemníka respektovat domovní řád. Tzn, že je možné a často je to praktikováno, uvést do podmínek, za jakých může nájemce dostat výpověď z bytu, právě porušování domovního řádu. Osobně považuji domovní řád za velmi důležitý dokument, který jasně a srozumitelně určuje podmínky soužití většího počtu partají v domě.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Nechápu

20.3.2009 20:33 vložil Jarda

Podmínky, za jakých může nájemník dostat výpověď jsou přesně popsány v občanském zákoníku, takže je blbost je znovu opisovat do domovního řádu. Krom toho by mě zajímalo, kolik z diskutujících bydlí v obecním bytě, že je zajímá tohle téma ?


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama