Diskuse

Reakce na příspěvek

info pro laiky

22.11.2007 15:44 vložil Petr Krajíček

Zde je vypůjčená část rozhovoru s člověkem, který je o grafitti scéně ví dost:

"Mohl bys, prosím, pro laika vysvětlit, co se vlastně přesně za tím pojmem graffiti skrývá? Myslím, že spousta lidí, o tom má dost zkreslenou představu. A jaká je vůbec nějaká hlavní myšlenka, která za graffiti stojí?

Tak s tou myšlenkou už je to složitější otázka, ale přesto se pokusím o tom ve stručnosti něco říct. Graffiti jsou pseudonymy lidí napsané v nejrůznějších podobách na zeď. To znamená, že to zahrnuje všechno od nejjednodušších tagů až po složitě propracované, velké, barevné piecy. Za graffiti určitě nemůžeme pokládat nejrůznější jiné značky nasprejované na zeď – ať už jsou to hákové kříže nebo nápisy jako Sparta pyčo, Havel na hrad a tak podobně. Tohle rozhodně graffiti není. U graffiti musí fungovat logika prosazování tvého jména nebo prosazování jména tvé crew, nic jiného graffiti není.
Společnost obecně graffiti rozděluje na tzv. "hezké obrázky" a pak takové ty "ošklivé klikyháky". Tak to je samozřejmě obrovský omyl. Každý, kdo se graffiti věnuje, dělá jak ty velké, barevné a "hezké" věci, tak ty tzv. klikyháky. Společnost dokáže přijmout ty hezké, barvené obrázky, na kterých jsou palmičky a západ slunce, protože dnešní většinová společnost zkrátka prosazuje kýčovitý model žití. Ovšem u graffiti jde především o tvar písmene, barvy jsou až na druhém místě. A nějaká líbivost toho daného nápisu je považována až za vedlejší produkt. Nejdůležitější je tvar a konstrukce písmen.antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama