Jak jsme připraveni na sníh?

Jak jsme připraveni na sníh?

"Až situace nastane (napadne sníh) budeme mít řešení. Zatím jej neznám," přiznal nepřipravenost vedení Prahy 3 na zimní úklid mluvčí Jan Sotona.

Deník Metro z 30.10.2009 cituje jeho upřímnou odpověď na otázku, jak je městská část připravena na zimní úklid sněhu. Přeloženo do češtiny to znamená "NIJAK".
Jiné městské části se tolik na celoroční letní počasí nespoléhají. A tak například P6 najmula 700 brigádníků a bude jim vyplácet 2000 kč měsíčně za pohotovost plus bonusy za každý opravdu prosněžený den.

Co říká zákon

Nová zákonná úprava stanoví, že o úklid chodníků se má starat jejich majitel. S tím bude určitě souhlasit každý, kdo si chtěl zabrat před svým domem kousek chodníku na stavbu lešení při opravě svého domu. Aby tak mohl učinit, musel si jako majitel domu vyběhat povolení a pěkně zaštrachat v peněžence a zaplatit každý den za pronájem. Týkalo se to jak soukromníků, tak družstev, SVJ či institucí.
V zimě však bylo úkolem stejného majitele se o stejný chodník bezplatně starat a pobíhat s lopatou a solit. Majitel pak celou zimu trnul strachy, že jej nějaký chodec bude žalovat za to, že uklouzl a zlomil si nohu. Pokud se tak stalo platil náhrady za úraz a náklady na soud.
Nyní se situace obrátila a zimní úklid jako bumerang udeřil do dvěří radnic. Některé dveře se pootevřely, jiné zůstaly zavřené.

Magistrát rozdělil chodníky

Magistrát uklidí polovinu z 75% celkové plochy chodníků, polovinu nechá bez úklidu a zároveň vyzval dopisem městské části, aby se postaraly o zbývajících 25% plochy. Magistrát si rovněž zaplatil několikanásobně vyšší pojistku jako obranu před žalobami.

Jak se uvádí na webu magistrátu "v Praze je zhruba 1 400 hektarů chodníků. Hlavní město vlastní 1 050 hektarů chodníků, z toho odbor správy majetku Magistrátu hl. m. Prahy má v majetkové správě 250 hektarů chodníků, které se nacházejí především v blízkosti bytových domů vlastněných hlavním městem Prahou. TSK má v majetkové správě 800 hektarů chodníků. Dosud TSK zajišťovala zimní a letní údržbu na 100 hektarech chodníků. Praha nově doporučuje zařadit do letní a zimní údržby dalších 150 hektarů chodníků.  Zimní a letní údržba těchto 150 hektarů chodníků si vyžádá z rozpočtu města až 350 milionů korun ročně. 550 hektarů bude vyňato z údržby. “

Ostatní radnice mají obavy

Koalice pražských radnic 4,5,6,10,11,12 a 113 zveřejnily prohlášení "že úpravě systému zimního úklidu chodníků v obcích nepředcházelo potřebné přípravné období a na zajištění úklidu nemají městské části potřebné finanční zdroje. Finance na úklid budou muset čerpat z jiných položek rozpočtu atd." Praha 3 se k prohlášení nepřidala. Co tedy dělá? Asi je vše připraveno. Proč nás tedy pan Sotona mate svým prohlášením? Bude paní starostka odpalovat rakety a rozhánět sněhové mraky zaříkáváním? Nevíme. Uvidíme.
Jak známo největším nepřítelem komunismu byly jaro, léto, podzim a zima. Bude se historie opakovat?
 

reklama