Jednání zastupitelstva jako divadelní zážitek

Jednání zastupitelstva jako divadelní zážitek

Několik osobních postřehů. Tentokrát byla přítomna i televizní kamera a mikrofon, byla tam i marně protestující hrstka zoufalých důchodkyň vyděšených cenou bytu, Hurda trochu více nervózně pobíhal po zákulisí a Pecha víc krčil rameny. Nicméně Kozumplíková byla po odchodu televize zase stejně nesmlouvavá a zastupitelé opozice byli přehlížení jako vždy a jejich dotazy zůstaly nezodpovězeny. Jako vždy vše stvrdila bezchybná hlasovací mašinérie ODS. A majetek Prahy 3 v SKM byl rozporcován během chvilky. A pointa? Jedna ze starších dam na závěr svého smutného příspěvku lamentujícího nad nespravedlivou cenou jejího privatizovaného bytu to shrnula: "Vždycky jsem volila ODS, ale po tom, jak tady s námi jednáte, je již nikdy nezvolím." A je to.

Proč byste tedy měli jít a shlédnout takové divadlo? Inu právě pro tu jeho absurdnost. Je smutné, že je takové představení více méně bez publika. Kdyby přišlo aspoň tolik lidí jako na Viktorku. Občané nemají evidentně čas se na schůze přijít podívat a dělají chybu. Mohlo by i u nich dojít k osvícení. Nebo znechucení? Zhnusení?  

Pro přiblížení atmosféry je třeba dodat několik dalších detailů. Jednání postupuje podle bodů schůze, přičemž ty nejdůležitější body jsou vždy zařazeny na konec. Počítá se s vysílením zastupitelů a nepřítomností diváků. Projednání každého bodu končí hlasováním. Někdy proloženo hlasováním o změně znění bodu navrženém "TĚMI Z OPOZICE" a jejím odmítnutím.

Zapojit se mohou i občané. Stává se to výjimečně a je to doprovázeno hromadným odchodem na WC těch sedících na pódiu. Každá připomínka ze strany občanů má limit 3 minuty, musí být k projednávanému bodu a vystoupení občana musí nejdříve hlasováním schválit poslanci. Občan pak obdrží mikrofon a zamíří na něj kamera. Než se naučí mluvit do mikrofonu správně a setřese trému, je obvykle limit 3 minuty u konce a zase mu jej vezmou. Pokud přece jen něco dokáže ze sebe dostat, tak je odměněn potleskem svých podporovatelů a spolustěžovatelů.   

Celý průběh jednání je natáčen na video mládenci od techniky. Co se děje s natočenými záznamy schůzí, ale nikdo neví. Na webu P3 už k nahlédnutí nejsou. Tam není už skoro nic. Je to škoda, někdy je "s tím Stropnickým" docela legrace. Někdy schůzi navštíví televizní štáb cizí televize a to je pak hned znát a hlas paní starostky je opravdu velmi sladký.

Opoziční poslanci se krčí v lavicích vlevo u oken (asi proto, že tam fouká), vpravo blíž k únikové cestě do kuloárů sedí ODS, na pódiu sedí páni radní a paní starostka. Ti na pódiu dotazy od těch vlevo nezodpovídají a znovu a znovu mumlají do mikrofonu slůvka jako "bude písemně", nebo"vždyť je to přece jasné". Ti vpravo dotazy nemají. 

Ostatní opoziční poslanci se na schůzi snaží námitkovat a dotazovat, ale mají to těžké a je jim to houbec platné. Jediní zastupitelé a to za Stranu zelených jsou pak schopni a ochotni o jednání sepsat článek a svoje postoje vysvětlit. Ostatní o tom co se na schůzích děje nikomu neřeknou. Jak uvedla jedna zastupitelka za ED: "vždyť to stejně nikoho nezajímá".  (viz. můj článek o webových prezentacích politických stran). 

Takže ještě jednou. Přijďte. Je to zážitek na celý život.  

zastupitelstvo


Související články

K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.pokračování

Informace nepodáváme: Zn. Vaše politické strany

Po osobní návštěvě schůze zastupitelstva jsem se chtěl podrobněji informovat o postojích politických stran zastoupených v Radě a v Zastupitelstvu Prahy 3. Jak se staví k projednávanému rozpočtu na rok 2008? Prohlédl jsem tedy jejich webové stránky a užasl. Aktuální informace až na jednu výjimku žádné. Někteří mě zvou dokonce na volební kampaň v roce 2006. Asi se ...pokračování
reklama