K nulové toleranci hazardu se přihlásila většina zastupitelů, i tak ale nemusí nastat

K nulové toleranci hazardu se přihlásila většina zastupitelů, i tak ale nemusí nastat

Zeptali jsme se vládnoucích stran, jak vážně myslí své předvolební sliby o zrušení všech hracích automatů na Praze 3. Politici se neshodnou na provozování sedmi kasin, která se už v minulém volebním období rozhodlo vedení Prahy 3 zachovat a počítá se s nimi i do budoucna v připravované magistrátní vyhlášce. Ve vládnoucí koalici přitom tři ze čtyř politických stran před volbami slibovaly tzv. nulovou toleranci hazardu, tedy zrušení všech hracích automatů. Jak se tyto strany k tématu staví dnes?

Pro ujasnění dodejme, že na odstranění většiny hracích automatů dnes panuje shoda a radnice na něm už delší dobu pracuje. Bude to ale ještě nějakou dobu bude trvat, rušení dvaatřiceti heren a kasín dnes brzdí Ministerstvo financí. Více o tématu si můžete přečíst v samostatném článku. Dále se v textu budeme věnovat zbylým sedmi kasínům, která mají na Praze 3 zůstat dlouhodobě – ponecháme při tom stranou jejich výběr a rozmístění, které někteří kritizují. Otázkou je, jak strany plní své předvolební sliby.

Podívejte se na mapu kasin, která podle dnešního plánu mají zůstat na Praze 3.

Strana starostky Vladislavy Hujové, TOP 09, před loňskými volbami říkala to samé, co dnes. A to, že je v zájmu městské části na svém území zachovat několik kasin, protože peníze z jejich zdanění, které jdou do rozpočtu Prahy 3, za to stojí (konkrétně jde asi o pět milionů korun, tedy asi půl procenta rozpočtu). Naproti tomu všichni ostatní ve vládnoucí koalici, tedy ČSSD, ODS a Volba pro město, se před volbami stavěli za zrušení i těchto sedmi kasin.

„Fungování sedmi kasin v městské části Praha 3 považujeme jako sociální demokraté za přechodné řešení,“ píše v odpovědi na otázky Irena Ropková, lídryně ČSSD. „Rozhodně se nevzdáváme myšlenky nulové tolerance hazardu na úrovni městské části,“ dodává. Obdobně se vyjadřuje i Alexander Bellu, předseda místní ODS. „Rozhodně z žádných z našich cílů neustupujeme,“ píše s tím, že ODS prý byla první nebo jedna z prvních, kdo nulovou toleranci na Praze 3 vyhlásil. Oba zástupci stran se také odvolávají na odlišné stanovisko TOP 09 a tvrdí, že téma ještě bude předmětem jednání ve vládní koalici. Odpovědi nejmenší koaliční strany, Volby pro město, se nám ani po opakované žádosti nedostalo.

Rušení heren je v posledních letech trend v mnohých městech, má oporu i mezi obyvateli Prahy 3. „Zvlášť nevkusné je umístění [kasina] na náměstí Jiřího z Poděbrad přímo proti kostelu a dětskému hřišti v blízkosti školy,“ napsala například Jana Schusterová na Facebooku v reakci na náš minulý článek. Odpůrci nulové tolerance zas mimo jiné zdůrazňují, že se zmizením heren automaticky nezmizí závislí hráči a hrozí tak vznik černého trhu a vzestup málo kontrolovaného sázení na internetu.

Kromě koaličních stran jsou z opozice pro nulovou toleranci také Žižkov nejen sobě a komunisté. S výjimkou Svobodných a TOP 09 ji tak prosazuje dvacet pět zastupitelů z celkových pětatřiceti (tedy 63 %). To nemusí mnoho znamenat, je přirozené, že v rámci koalice ne vždy vítězí většinový názor. Od říjnových voleb navíc uplynulo jen několik měsíců a je tak předčasné soudit. Pro voliče bude ale výsledek jasná zpráva o schopnosti stran prosazovat svůj předvolební program.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.Související články

Ministerstvo brzdí rušení heren, nulová tolerance dnes není ve hře

V herně na rohu křižovatky na Floře je dnes asi dvacet automatů, jedna ruleta, jeden hráč a dva zaměstnanci. "Nejhorší je ta nejistota. Nevíme, jestli nás tu nechají týdny, měsíce nebo několik let," říká provozní šéf, kterého jsme zde zastihli. Ruleta od nového roku stojí a čeká na rozmontování a odvoz, licence na její provoz nebyla obnovená. Zvenku do temného ...pokračování
reklama