Kdo jsou noví radní?

Kdo jsou noví radní?

Po třech týdnech jednání a dohadování byla na prvním ustanovujícím zastupitelstvu zvolena nová Rada městské části Praha 3. Bude mít 7 uvolněných (placených) radních z TOP 09, ČSSD a ODS. Zasedne v ní rekordní počet nováčků – 6, rekordní počet místostarostů – 5 a rekordní počet mladých do 35 let – 5.

 

 

Vladislava Hujová (TOP 09), starostka

  Post šéfky žižkovské radnice obhájila 21 hlasy Vladislav Hujová, momentálně nejmocnější žena pražské TOP 09. Ekonomka, která do politiky vstoupila před pěti lety, nasbírala politické body u voličů především dobrovolným zveřejňováním smluv a objednávek městské části na radničním webu. Za jejího vedení se také podařilo omezit počet heren na Žižkově ze 120 adres na 7. Přesto ani to staronové starostce nepomohlo k úplnému vítězství v letošních komunálních volbách, ty o téměř  7 procent vyhrálo uskupení  Žižkov (nejen ) Sobě vedené Matějem Stropnickým, které nakonec bude v opozici. Na Hujové její kolegové oceňují racionalitu a ochotu poslouchat. Její protivníci jí vyčítají nejasnosti kolem koupě bytu. Ten si z částečně ušetřených peněz a hypotéky pořídila v roce 2006 a už o čtyři roky později byl zcela splacen -  podle Hujové díky půjče blízkého přítele. Další detaily ale starostka zveřejnit odmítá. Podobné je to s kauzou předraženého občerstvení, které starostka objednala pro své politické kolegy a zaplatila z prostředků radnice. Menu vévodil humr, za což Hujovou uživatelé sociálních sítích překřtili na Humrovou.

Následující čtyři roky bude mít podle koaliční smlouvy starostka v kompetenci bezpečnost (případné krizové řízení), územní rozvoj a reprezentaci. 

 

 

Jan Materna (TOP 09), místostarosta

Člen regionálního sdružení Jan Materna v minulém období v Radě nezasedal. Jeho hvězda ale začala stoupat prudce vzhůru poté, co se stal loni ředitelem městského velkopodniku Správa majetkového portfolia (SMP) Prahy 3 (stalo se tak po koaličním rozkolu mezi zastupiteli jeho domovské TOP 09 a ODS). Doktor přírodních věd, který se ale vedle politiky více než své původní profesi věnuje dlouhodobě podnikání (momentálně figuruje v 9 statutárních orgánech 7 společností, dříve to bylo až ve 30) se stává novým důležitým mužem radnice. Jako ředitel SMP dříve slíbil výrazné úspory během rekonstruování bytů patřících městské části a jejich transparentní privatizaci. Téměř okamžitě po jeho nástupu podalo vedení SMP trestní oznámení kvůli předražené zakázce na rekonstrukci panelového domu v ulici Lupáčova, kterou policie nadále prošetřuje. 

Chtěl by se věnovat především finanční agendě.

 

 

 
 

 

Jaroslava Suková (TOP 09)

Jaroslava Suková zasedne ve vedení městské části Prahy 3 podruhé, nikoli ale na pozici místostarostky, jak tomu bylo v minulém období. Osobní přítelkyně a pravá ruka starostky Hujové se v minulosti věnovala především sociální oblasti.

Následující 4 roky bude mít na starosti školství a volný čas dětí a mládeže.

 

 

 

 

 

Ivan Holeček (ČSSD), místostarosta

  Dvojka na kandidátce ČSSD do žižkovského zastupitelstva Ivan Holeček je první z radničních nováčků a čerstvé krve pražské komunální politiky. Pro čtyřiatřicetiletého dabingového režiséra a PR specialistu je role zastupitele a hned ve funkci radního politickou premiérou. 

Následující čtyři roky bude mít na starosti investice městské části.

 

 

Irena Ropková (ČSSD), místostarostka

Dvaatřicetiletá koncipientka pracovala v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka a spol., v žižkovském zastupitelstvu i Radě zasedne podruhé. Ropková patří mezi mladé oranžové naděje, o to diskutabilnější je, že se zaučovala v advokátní kanceláři jedné z šedých eminencí ČSSD  - Miroslava Jansty, který byl opakovaně podezírán ze střetu zájmů. Zatím ale není jasné, zda-li v Radě zůstane. Ropková byla zvolena i do zastupitelstva Hlavního města Prahy, kde má podle stávajících dohod zastávat funkci radní pro školství a sociální problematiku. Pokud dohody potvrdí i nově vzniklá magistrátní koalice, Ropková se funkce v žižkovské Radě vzdá. 

Pokud ne, její agendou budou sociální záležitosti.

 

 

 

Alexander Bellu (ODS), místostarosta

Čechoital, student teologie a živnostník je jedním z mladých, kteří mají obnovit důvěru v ODS. Už teď ale figuruje jako společník ve společnosti Break in s.r.o. se synem Pavla Hurdy, obecně považovaného za jednoho z kmotrů staré ODS.  Firma navíc sídlí na adrese trvalého bydliště Pavla Hurdy, tedy Paláce Akropolis. Sedmadvacetiletému rodákovi ze Sardinie sice chybí politické zkušenosti, nikoli ale sebevědomí – už stihnul kandidovat na místopředsedu své domovské strany; neúspěšně. 

V žižkovské radě bude mít na starosti kulturní agendu.

 

 

 

 

Lucie Vítkovská (ODS), místostarostka

Do žižkovského zastupitelstva přichází Lucie Vítkovská ze soukromého sektoru, kde pracovala jako specialistka na mzdové účetnictví. Na stránkách žižkovské ODS má pak ve svém stručném životopisu v sekci politická kariéra uveden studijní pobyt v Itálii a dva vzdělávací kurzy v oblasti Extrémních poruch chování a Obchodování s lidmi. 

Její agendou bude doprava.

 

 

 

 

 V referátech radních může dojít ještě ke změnám, definitivní rozdělení oblastí působení bude potvrzeno v pondělí.


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


Související články

Koaliční smlouva je podepsána a zveřejněna

Ještě před ustanovujícím jednáním zastupitelstva došlo ke zveřejnění koaliční smlouvy TOP 09, ODS, ČSSD a Volby pro město. Z uvedeného dokumentu jsou zřejmé programové priority i rozdělení kompetencí mezi jednotlivé strany. Jednání zastupitelstva bude zahájeno dnes v 15:00.pokračování
reklama