Koalice přichází o dva členy. Zbude jí jen těsná většina

Koalice přichází o dva členy. Zbude jí jen těsná většina

Členové regionálního výboru TOP 09 v Praze 3 ve čtvrtek doporučili vyloučení dvou rebelujících členů ze strany. Místostarosta Tomáš Kalousek i radní Jan Srb, kteří nedávno hlasovali pro odvolání stranické kolegyně, starostky Vladislavy Hujové, tak pravděpodobně skončí také ve funkcích v radě městské části.

Pokud se po personálním zemětřesení i nadále udrží koalice TOP 09 a ODS, bude mít ale jen těsnou většinu postavenou na hlasu jednoho přeběhlíka. ČTK to dnes řekl předseda regionální organizace strany Martin Dlouhý.

Kalousek minulý týden na radě městské části nečekaně inicioval hlasování o odvolání starostky. Návrh byl schválen hlasy celé ODS, hlasem Kalouska a spolustraníka Srba. Vyvrcholily tak neshody, které dlouhodobě panují v koalici a především uvnitř samotné TOP 09. Spory se vedou hlavně kolem územního plánování a developerské výstavby. Koalice se neshoduje třeba v názoru na pokračování výstavby poblíž parku Parukářka.

„Regionální výbor vyjádřil podporu starostce a schválil návrh, aby krajský výbor TOP 09 projednal vyloučení obou členů ze strany,“ řekl Dlouhý. Kalousek a Srb podle výboru „selhali ve svých funkcích“. Vyjádření obou ČTK zjišťuje. O jejich odvolání z rady města bude rozhodovat zastupitelstvo, zřejmě na řádném jednání 26. června.
Koalice situaci ustojí

Starostka Hujová ČTK řekla, že koalice v Praze 3 podle všeho situaci ustojí. Zbude jí 18 mandátů, devět má ODS dalších devět TOP 09. Devatenáctý hlas, nutný pro většinu v zastupitelstvu, doplní Miroslav Fabík, původně zvolený za stranu Žižkov (nejen) sobě, který byl podle ní nedávno přijat do klubu TOP 09.

Podle dlouholetého radního za ODS Ondřeje Pechy má ODS zájem setrvat v koalici s TOP 09. „Nicméně očekáváme, že budeme vyzváni ke koaličnímu jednání,“ řekl ČTK. Problém podle něho bude v příliš těsné většině, kterou by nově koalice v Praze 3 měla. „To je velmi nebezpečné, dokonce bych řekl, že je to politická sebevražda,“ připustil.


Související články

Videozáznam ze zasedání zastupitelstva 20.12.2011

Připravili jsme videozáznam z jednání zastupitelstva. Čtyřicetiminutový záznam zahrnuje dva body jednání "Rozpočet městské části Praha 3 na rok 2012 a Akční plán na rok 2012".pokračování

Mgr. Simeon Popov, TOP 09: Politická kultura

Názory
Musím konstatovat, že naše politická kultura, obecně (hlavně na parlamentní úrovni), je na samotném dně. Pletichy, strategické hrátky, korupce, nedůvěra, manipulace, prospěchářství, lži apod. To je jen zlomek negativ, které mně právě napadají. Dne 27.04.2012 se uskutečnilo společné neformální jednání zastupitelů MČ Praha 3, tj. z členy ODS, TOP09, ČSSD, ...pokračování

Rada Prahy 3 na svém včerejším zasedání odhlasovala usnesení, vyzývající starostku k odstoupení (aktualizováno)

Na včerejším zasedání Rady Prahy 3 navrhl místostarosta Tomáš Kalousek (TOP 09) usnesení, které mimo jiné vyzývá starostku Prahy 3 Vladislavu Hujovou (též TOP 09) k odstoupení z funkce. Tento návrh podpořili kromě navrhovatele také všichni radní zvolení za ODS a další stranický kolega z TOP 09 Jan Srb. pokračování

Rubikon starostky Hujové

Situace na žižkovské radnici došla na samu hranici rozpadu koalice TOP 09/ODS. Podstatou sporu je následující. Pozemek mezi Central parkem a skautskou klubovnou na úpatí Parukářky, vlastněný firmou Ortenaria, je dnes v územním plánu veden jako „ostatní plocha“. To neumožňuje na něm stavět. Firma usiluje o změnu územního plánu a ODS jí v tom pomáhá. Klub ...pokračování
reklama