Praha 3 chce vyplatit za vydávání svých novin přes 80 milionů

Praha 3 chce vyplatit za vydávání svých novin přes 80 milionů

Parlamentní Listy: Opoziční zastupitelé jsou znepokojeni netransparentním a nehospodárným postupem Rady Městské části Praha 3 při změně vydavatele Radničních novin. Koalice zároveň chce nadále uplatňovat stávající naprostou obsahovou kontrolu tohoto periodika. Zástupci opozičních stran proto požadují zrušení stávajícího koncesního řízení a otevření Radničních novin jiným než koaličním názorům, uvádí místní opozice ve zprávě zaslané ParlamentnímListům.cz.

V prosinci loňského roku Rada městské části rozhodla o vypsání veřejné zakázky na vydávání radničních novin Prahy 3. Vypsané koncesní řízení je však podle některých politiků obestřeno řadou podivných okolností.

Již výběr organizátora této zakázky, kterým je společnost Excellent Wide Industrial Limited se sídlem v Hong-Kongu. O této společnosti není prakticky možné nic zjistit. Nemá vlastní internetové stránky, úřadům podle dostupných informací předkládá pouze nezbytně nutné formuláře a podle všeho ani fyzicky nesídlí na uvedené adrese v Hong-Kongu. "Výběr tohoto organizátora koncesního řízení je skutečně velmi zarážející, protože na českém trhu existuje mnoho transparentnějších společností schopných připravit veřejné zakázky“ řekl zastupitel za ČSSD Miroslav Poche.
 
Pro členy ČSSD a Žižkov (nejen) sobě je šokující také předpokládaná částka, kterou chce koalice za vydávání Radničních novin utratit. V porovnání s jinými městskými částmi jde údajně o několikanásobek relevantních nákladů na jeden výtisk. Společně s odhadovanými výnosy z reklamy by totiž vydavatel měl v následujících deseti letech získat více než 83 milionů korun.
 
"Jsme přesvědčeni, že tato částka je naprosto přemrštěná a je mnohem vyšší než cena, kterou dnes lze na trhu běžně získat. Proto také koalice není nikomu schopna a ani ochotna vysvětlit, jak k takové sumě došla,“ zdůraznil Miroslav Poche.
 
"Odmítám být - a nikdo z koalice Žižkov (nejen) sobě - nadále podepsán pod touto podobou Radničních novin, v nichž vládne tuhá cenzura. Zkusili jsme noviny změnit a utvořit z nich prostor pro svobodnou diskusi nad aktualitami na Praze 3, ale koalice ODS a TOP 09 není zřejmě takové diskuse schopná a proto nesmí svobodu slova vtělenou do minimálního prostoru pro jiné názory v Radničních novinách připustit. Proto odstupuji a navrhuji přejmenovat Radniční noviny na Koaliční noviny," uvedl předseda klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě Matěj Stropnický.
 
reklama