Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 70.000Kč za zakázku na prodej bytů

Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 70.000Kč za zakázku na prodej bytů

Městská část Praha 3 dostala pokutu 70.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Radnice nezákonně rozdělila zakázku na privatizaci bytů i nebytových prostor na dvě menší, čímž zúžila počet potenciálních uchazečů o zakázku. ČTK to dnes řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Pokuta je zatím nepravomocná, radnice se proti ní může odvolat právě k Rafajovi.

Praha 3 rozdělila zakázku na dvě, hodnota každé se tak snížila. Radnice tak nevyhlásila zakázky veřejně, ale pouze formou e-mailu oslovila pět firem. Pokud by radnice použila správná pravidla, do tendru by se mohlo přihlásit více uchazečů. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedla Rafaj.

Radnice nakonec vybrala společnost Severní nemovitostní. Kdo je majitelem této firmy, nelze z obchodního rejstříku konkrétně zjistit. V obchodním rejstříku je jako majitel uvedena společnost Waystar Holding S.A. se sídlem v Panamě.

Mluvčí žižkovské radnice Jan Sotona rozhodnutí nechtěl komentovat. "Nemůžeme se vyjádřit, dokud ho nebudeme mít v ruce," řekl ČTK.

ÚOHS kvůli pochybení radnice zahájil správní řízení, v němž se zabýval dvěma uzavřenými smlouvami mezi radnicí a Severní nemovitostní z června a července 2008. V prvním případě šlo o provizi za prodej 215 pronajatých bytových jednotek a 22 nebytových v ceně 1,56 milionu korun. Ve druhém pak o prodej 169 pronajatých bytových jednotek a 29 nebytových v ceně 1,79 milionu Kč. Pokud by se přihlásilo více firem, mohla být provize nižší a radnice mohla ušetřit, vyplývá z vyjádření úřadu.

Pokutu za obdobné pochybení dostala radnice Prahy 3 také loni v červenci, a to 60.000 korun. Radnice předloni v listopadu zadala zakázku s názvem Převod bytových a nebytových jednotek v takzvaném zjednodušeném podlimitním řízení, tedy rovněž přímým oslovením pěti firem. Radnice pokutu zaplatila a neodvolala se proti ní.

Privatizaci bytů na Praze 3, jejíž území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad, provázel v minulosti nesouhlas části nájemníků dotyčných bytů. Ti se domáhali výrazně nižších cen, než za které je radnice chtěla prodávat. Lidé kvůli tomu sepsali i petice a uspořádali několik protestů.
 


Související články

Politikem? Ne, děkuji!

Připadá mi, že poslední půlrok je doba politické naštvanosti. Možná to začalo dvacátým výročím pádu komunismu, nebo prostě jen u mnohých přetekl pohár trpělivosti. Pro tohle jsme prý klíčema necinkali. Kadence provalených politických afér stoupá a na svět se derou další „čestné“ politické strany, které hledají své ovečky mezi zklamanými voliči těch ...pokračování

Praha 3 převádí byty na svojí akciovku

Názory
Rada hlavního města Prahy schválila minulý týden převod sedmi desítek bytů v Praze 3 do vlastnictví společnosti Správa zbytkového majetku a.s. (SZM), kterou si MČ Praha 3 pro tento účel založila. Jde o byty nájemníků, kteří v minulých letech odmítli nabídku na privatizaci. Pro Prahu 3 to prý má být výhodné. Nikdo však dostatečně nevysvětlil jak a proč. Při ...pokračování

Březnové Radniční noviny aneb vzkazy politiků za obecní peníze

V březnovém čísle RN mě zaujaly dva články. Zatímco v jednom z podzimních čísel nám radní Hurda sliboval, že obecní noviny se budou zaměřovat na informační servis pro čtenáře a tipy pro trávení volného času, můžeme se v aktuálním čísle oddávat jeho názorům ohledně občanských sdružení v Praze 3. Svůj sloupek si prosadil i radní Lochman, který se ...pokračování
reklama