Pražský deník: Kontroverzní ruinu získá soukromá společnost

Pražský deník: Kontroverzní ruinu získá soukromá společnost

Chcete získat trvalý pobyt v domě kde nabydlíte a nikdo Vás tam nezná? Že to nejde? Ale panu Jozefu Jurikovi to MČ Praha 3 umožnila a zrovna v době, kdy se dotyčný dům radnice rozhodla prodat jeho obyvatelům. Tím ale podivnosti nekončí.

Žižkovští radní předevčírem schválili prodej ruiny v centrální části Prahy 3 s nechvalně proslulou adresou Víta Nejedlého 13. Po roce to vypadá tak, že dům s vymlácenými okny obývaný převážně romskými sociálně slabšími obyvateli přejde do soukromých rukou. Příští úterý o tom budou hlasovat zastupitelé.Vítězem pětidenního výběrového řízení se stala pražská firma Kavalen delta, která vznikla teprve před týdnem a je ochotna zaplatit 6,3 milionu korun. „Splnila všechny podmínky, nabídla nejvíce, a tak zvítězila,“ potvrdil včera večer po jednání rady mluvčí radnice Jan Sotona.
Prodej objektu v ulici Víta Nejedlého i s nájemníky tak znovu rozvířil řadu emocí. „To, že k prodeji domů dochází tak narychlo, utajeně a navíc firmě, která byla do obchodního rejstříku zapsána teprve před několika dny, nasvědčuje tomu, že zde panují jisté klientelistické vztahy,“ uvedl opoziční zastupitel Ondřej Rut.
Prodat žižkovský dům hrůzy se radnice snažila už v únoru. Tehdy měla jít stavba za 2,2 milionu do privatizace a zájem o ni projevili tři obyvatelé: Dušan Březina, kterýmápodle radnice dluhy na nájemném, téměř osmdesátiletá Theodora Havlová a pro místní úplně neznámý Jozef Jurik.
Vyjmutí domu z privatizace
Právě ten se měl stát novým majitelem. Nikdo z obyvatel ho však v objektu nikdy neviděl a privatizaci místní označili za zmanipulovanou.
„Myslíme si, že je něco jako bílý kůň. Pravděpodobně ho využívá někdo z vysoce postavených lidí žižkovské radnice, aby nemovitost za směšnou cenu získal sám,“ tvrdil na jaře Březina. Celou situaci poté začal prověřovat odbor kontroly a vnitřního auditu. Doporučil jediné: Dům Jurikovi neprodávat.
V září pak zastupitelé odsouhlasili, že dům z privatizace vyjmou. A to i přesto, že o něj stále jevila zájem Theodora Havlová, jež nabídla dokonce o osm set tisíc víc než městská část. Podle Sotony nesplnila stanovené podmínky.
Odlišný názor měl Matěj Stropnický (SZ). „Je to typické, radnice se snaží starou paní obejít, a pak se dům pokusí za čas prodat znovu,“ mínil.
Lucie Boháčová
Převzato z Pražského deníku.
 
 

Související články

Pražský deník: Žižkovská radnice prodává dům. Zn: tajně

Prodáme bytový dům, značka: rychle a bez informací. Tak by se dal popsat postup žižkovské radnice, která nabízí k prodeji velký bytový dům s pozemky kousek od Jarova. „Objekt č.p. 2148 leží na parcele č. 2757 a patří k němu i dva pozemky č. 2757 a 2758,“ s touto strohou charakteristikou se museli smířit všichni, kteří měli o koupi domu obálkovou metodou zájem. ...pokračování
reklama