Pražský deník: Žižkovská radnice prodává dům. Zn: tajně

Pražský deník: Žižkovská radnice prodává dům. Zn: tajně

Prodáme bytový dům, značka: rychle a bez informací. Tak by se dal popsat postup žižkovské radnice, která nabízí k prodeji velký bytový dům s pozemky kousek od Jarova. „Objekt č.p. 2148 leží na parcele č. 2757 a patří k němu i dva pozemky č. 2757 a 2758,“ s touto strohou charakteristikou se museli smířit všichni, kteří měli o koupi domu obálkovou metodou zájem. V jakém se nemovitost nachází stavu, kolik je v ní bytů, a jaká má dům břemena, se už potencionální kupci od úřadu nedozvěděli. Do soutěže se navíc mohli přihlásit pouze po dobu pouhých šesti dní.

Jedinou informaci, jakou do 28.11. potencionální kupci od radnice dostali, je katastrální číslo objektu. Nabídky přijímala radnice také do 28.11., kolik zájemců složilo půlmilionovou kauci za tajemný objekt se mělo vedení úřadu dozvědět 29.11.2007.

Na zvláštní postup prodeje upozornil www.prazsky.deník.cz zástupce jedné z firem, která se chtěla výběrového řízení zúčastnit. „Když jsem na radnici volal a dotazoval se, o jaký konkrétní dům se jedná, nikdo mi nepodal jedinou informaci. Natož aby úřad připravil prohlídku. Máme pocit, že radnice ve skutečnosti dům prodat nechce, a hodlá ho podstrčit někomu ze známých za pakatel,“ postěžoval si jednatel firmy obchodující s nemovitostmi, který si nepřál být kvůli účasti v budoucích výběrových řízeních jmenován. Jak dodal, takovým postupem je proslulá Praha 5.

Informace neposkytujeme
Víc o domě se nedozvěděl ani redaktor Deníku vydávající se za možného kupce. „Informace k prodeji neposkytujeme. Podmínky výběrového řízení byly zveřejněny a další podklady nedáváme. To je jediné, co vám k prodeji domu mohu říct,“ reagovala na žádost vedoucí odboru majetku Iveta Povýšilová. Deníku se ale z katastru nemovitostí podařilo zjistit, že prodávaný dům leží ve Spojovací ulici, a trvale v něm žije 12 rodin.
Mluvčí žižkovské radnice Jan Sotona včera zatajování zásadních informací omlouval pochybením úřednice. „Přiznáváme, že úředníci pochybili. Zpočátku jsme informace poskytovali, ale potom nám volali agresivní lidé a chtěli vidět znalecké posudky, proto úředníci přestali podrobnosti sdělovat,“ snažil se obhájit radnici Sotona. Doplnil, že dům si mohou zájemci prohlédnout sami, protože je přes den otevřený. Při naší úterní návštěvě se ale dovnitř dostat nebylo možné –vstupní dveře byly uzamčeny a venkovní zvonky chybí.
 
Příště, slíbil mluvčí
„Od příště budeme ve výběrových řízeních informace o tom, zda jsou v domě nějaká břemena a platí se tam regulovaný nájem, zveřejňovat,“ slíbil Sotona. Zároveň uvedl, že informace na web pověsí. Za hodinu už na stránkách úřadu opravdu byly. To, už ale bylo většině zájemců k ničemu. „Šestidenní termín včera skončil a během několika hodin nestihneme zaplatit půlmilionovou jistinu,“ řekl Deníku jeden z nich.
Podle opozičního zastupitele Tomáše Mikesky (SNK) je ale takový přístup na radnici běžný. „Když dostaneme na zastupitelstvu materiály, o kterých máme hlasovat, je to podobné. Polovina v informací v nich chybí a musíme na radní tlačit a žádat je po nich,“ uvedl.

Související články

Pražský deník: Radnice nabízí dům hrůzy i s nájemníky

Nechvalně proslulá ruina s adresou Víta Nejedlého 13 v centru Žižkova bude na prodej. Dům obývaný především sociálně slabší komunitou Romů Praha 3 přiklepne nejvyšší nabídce, a to i s nájemníky. Krok už posvětili radní městské části, teď o něm budou rozhodovat zastupitelé. Ti přitom stavbu ještě před dvěma měsíci vyřadili z privatizace.pokračování
reklama