Pražský deník: Žižkovští radní chtějí prodat domy firmě, která vznikla před týdnem

Pražský deník: Žižkovští radní chtějí prodat domy firmě, která vznikla před týdnem

Ruina plná odpadků s šestnácti byty, kde mnohdy není zavedena ani elektřina, v atraktivní lokalitě Víta Nejedlého 13. A „obyčejný“ bytový dům s dvanácti rodinami na Jarově, který žižkovská radnice i přes současný protest nájemníků vyřadila z třetí řady privatizace. Co je spojuje? Mají stejného nového majitele.

Tyto dva zdánlivě odlišné objekty spojuje od včerejška kromě lokality Prahy 3 jedno: a to majitel firma Kavalen, která vyhrála rychlé výběrová řízení s lhůtou tří pracovních dnů. Vítězné společnosti zapsané do obchodního rejstříku 27. listopadu přiklepla rada městské části obě nemovitosti za 16,6 milionu korun.
Nájemníkům a opozičním zastupitelům tak přibyl další důvod k pochybnosti, že na výběrovém řízení celou dobu něco nesedí. Firmu, která se chce zabývat pronájmem nemovitostí totiž zapsali do do obchodního rejstříku 27. listopadu, den poté už se hlásila do soutěže o oba domy, a na účet městské části putovala půlmilionová jistina. Nikdo ze členů představenstva firmy se však k založení a záměru společnosti nechtěl včera vyjádřit. Nezodpovězena zůstala i otázka, zda si chce společnost objekty nechat, nebo jsou připraveny pro jiného zájemce. „Předseda představenstva je s rodinou na dovolené a vrátí se až v pondělí. O nějakých žižkovských domech jsme se bavili, ale já k tomu opravdu nic nevím,“ tvrdil představenstva společnosti Miloš Vlasák.
Městská část přitom při prodeji o domech zveřejňovala jen parcelní číslo a minimální cenu. Kolik je v objektech bytů, zda jsou tu nějaká břemena, či v jakém jsou nemovitosti stavu, si museli potencionální kupci vypátrat sami. Takový postup zpochybnil před týdnem i nezávislý právník Oldřich Choděra. „Radnice by přece měla chtít utržit co nejvíce. Bylo by logické, kdyby lhůty nechali třeba měsíční. Lhůty sice nejsou ze zákona dány, ale úřad Prahy 3 by měl přinejmenším objasnit, proč na prodej tolik spěchal,“ řekl. Podle mluvčího Sotony bylo ale výběrové řízení naprosto regulerní. Jak doplnil, radnice takto prodává všechny domy. Na cenu to podle něj vliv nemá. Nižší počet zájemců, a to dvacet na oba dva domy, obhajuje tím, že v domech se platí regulované nájemné.
Nájemníci ze Spojovací ulice už si najali právníka, a chtějí situaci řešit soudně. „Tři dny nám na to, abych se do řízení zapojili a složili pět set tisíc nestačilo,“ řekl jeden z obyvatel, jenž zatím nechce být jmenován.
 
Lucie Boháčová
Převzato z Pražského deníku. 

Související články

Pražský deník: Žižkovská radnice prodává dům. Zn: tajně

Prodáme bytový dům, značka: rychle a bez informací. Tak by se dal popsat postup žižkovské radnice, která nabízí k prodeji velký bytový dům s pozemky kousek od Jarova. „Objekt č.p. 2148 leží na parcele č. 2757 a patří k němu i dva pozemky č. 2757 a 2758,“ s touto strohou charakteristikou se museli smířit všichni, kteří měli o koupi domu obálkovou metodou zájem. ...pokračování

Pražský deník: Kontroverzní ruinu získá soukromá společnost

Chcete získat trvalý pobyt v domě kde nabydlíte a nikdo Vás tam nezná? Že to nejde? Ale panu Jozefu Jurikovi to MČ Praha 3 umožnila a zrovna v době, kdy se dotyčný dům radnice rozhodla prodat jeho obyvatelům. Tím ale podivnosti nekončí. pokračování
reklama