Protikorupční policie obvinila místostarostu Prahy 3

Protikorupční policie obvinila místostarostu Prahy 3

Protikorupční policie dnes obvinila místostarostu Prahy 3 Jana Šmída (ODS) ze zneužití pravomoci úřední osoby. Konkrétně z podezření braní úplatků. Redakci Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí městské části Jan Sotona. Spolu se Šmídem prý čelí obvinění také vedoucí odboru výstavby Karel Urban.

Policejní usnesení o trestním stíhání Karla Urbana a Jana Šmída ve formátu PDF   Reportáž České televize ZDE

Oba zaměstnanci úřadu se podle mluvčího necítí vinni a proti obvinění již podali stížnost. Zároveň nabídli k dispozici své funkce. O jejich odvolání bude vedení Prahy 3 rozhodovat až po vyřízení stížnosti.Podle policie překročil Jan Šmíd své kompetence tím, že zasahoval do pravomoci stavebního úřadu, čímž společně s Urbanem mohli způsobit škody až v řádech několika milionů.

Neuposlechli magistrát

V obvinění, které dnes mluvčí Prahy 3 poskytl novinářům, poukazuje policie na nezákonné chování radnice při koupi pozemků.Firmě, která je nebyla ochotna městské části prodat za požadovanou cenu, obvinění hrozili neprodloužením smlouvy, na jejímž základě mohla provozovat ubytovnu pro dělníky.

Stavební úřad nakonec smlouvu neprodloužil. Společnost se ale odvolala na magistrát, který jí dal za pravdu a rozhodnutí úřadu zrušil. Karel Urban přesto podle policie rozhodl o demolici objektu, čímž porušil zákon.

Na řadě je stát

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se k obvinění odmítl vyjádřit s tím, že útvar dnes předal případ Městskému státnímu zastupitelství v Praze a na jeho žádost se nemá k případu dále vyjadřovat.

Státní zastupitelství již spis obdrželo, ale dosud nerozhodlo o dozorovém státním zástupci, který se bude obviněním dále zabývat, proto v tuto chvíli k případu neposkytuje žádné informace.

Pro protikorupční policii nejde letos o první případ, kdy vyšetřuje komunálního politika. V únoru zadržela a následně obvinila starostu městské části Brno-Žabovřesky Aleše Kvapila a tajemníka Brna-středu Radovana Novotného.

Členové ODS, které později strana ze svých řad vykázala, stanuli 2. června před brněnským krajským soudem. Proces v tuto chvíli stále probíhá. Kvapilovi s Novotným hrozí až 12 let vězení.

 

 

reklama