Rada Prahy 3 na svém včerejším zasedání odhlasovala usnesení, vyzývající starostku k odstoupení (aktualizováno)

Rada Prahy 3 na svém včerejším zasedání odhlasovala usnesení, vyzývající starostku k odstoupení (aktualizováno)

Na včerejším zasedání Rady Prahy 3 navrhl místostarosta Tomáš Kalousek (TOP 09) usnesení, které mimo jiné vyzývá starostku Prahy 3 Vladislavu Hujovou (též TOP 09) k odstoupení z funkce. Tento návrh podpořili kromě navrhovatele také všichni radní zvolení za ODS a další stranický kolega z TOP 09 Jan Srb.

Zemětřesení na radnici třetí městské části?

Zdejší rada totiž ve středu schválila návrh na odvolání starostky Vladislavy Hujové (TOP 09). Hlasování o tom, jak si starostka u svých kolegů stojí, dokonce inicioval její spolustraník Tomáš Kalousek. Vyvrcholily tak neshody, které dlouhodobě na radnici panují. Týkající se nejen zdejší koalice, ale především vnitrostranických konfliktů samotné TOP 09. K největším rozporů dochází v oblasti územního plánování a výstavby.

Mluvčí Jan Sotona a místostarosta Jiří Matušek (ODS), případ zatím odmítají komentovat. Ani od další radních nejsou v současné chvíli k dispozici žádná vyjádření. Také hlavním aktér kauzy starostka Hujová se doposud k záležitosti nevyjádřila.

Co je však jisté, je skutečnost, že o jejím případném odvolání by muselo rozhodnout zastupitelstvo. Příští řádné zasedání se uskuteční 26. června.

Hujová podle svého stranického kolegy porušila zákon o hlavním městě Praze a několik usnesení rady městské části. „Starostka si osvojuje kompetence, které jsou vyhrazeny výhradně radě," řekl Kalousek.

„Poslala na magistrát dopis, který je v rozporu s platnými usneseními rady," doplnil. Čeho přesně se údajné pochybení starostky týká, ale říct nechtěl. Pro odvolání starostky se vyjádřilo šest radních, proti dva a jeden se hlasování zdržel.

Jádrem sporů jsou podle dostupných informací změny územního plánu a velké developerské projekty na území městské části. Koalice se neshoduje třeba v názoru na pokračování výstavby poblíž parku Parukářka. Městská část v minulosti cenné pozemky za podivných okolností prodala.

Jsou za spory projekty developerů?

„Pozemky získala neznámá společnost se zakrytými vlastníky. Existuje přitom vážné podezření, že je firma napojena na vedení radnice," řekl zastupitel Matěj Stropnický (SZ). Nejčastěji je v tomto případě skloňováno jméno vlivného podnikatele a zastupitele Pavla Hurdy (ODS). Neshody dlouhodobě panují také v názoru na rozsáhlou revitalizaci městských bytů.

Podle důvěryhodných zdrojů ČTK se Kalousek v rozporu s usnesením stranického klubu snažil pro pozemky u Parukářky vyjednat na magistrátu změnu územního plánu.

„Právo jednat za městskou část má starosta," řekl náměstek primátora odpovědný za územní plánování Tomáš Hudeček (TOP 09). „Starostku podporuji, přesto jsme městskou část vyzvali, aby magistrátu zaslala oficiální stanovisko rady," doplnil. Situace podle něj bude mít „vnitrostranickou dohru".

Městskou část od posledních komunálních voleb řídí koalice TOP 09 a ODS. Podle některých informací ale TOP 09 není jednotná. Naznačil to i předseda regionální organizace strany Martin Dlouhý. „Jde o selhání členů TOP 09. Spory jsou dlouhodobé," komentoval události v Praze 3. Situaci na radnici bude řešit místní sdružení i regionální výbor. Ten by podle důvěryhodných informací mohl navrhnout vyloučení Kalouska a také Jana Srba (TOP 09), kteří hlasovali pro odvolání starostky. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to pád koalice.

V plné shodě s posledními událostmi jdou články v posledním čísle Žižkovských listů z pera mediálního experta ODS Janíčka. Ten byl zaměstnancem radnice v minulém volebním období za vládnutí ODS. Jeho články obsahují "jasnovidecké" útoky  na paní starostku.

kalousek   hurda

T. Kalousek (TOP 09)                        P. Hurda (předseda ODS P3)


Související články

Central Park se rozroste, s podporou radnice

Názory
Developerský projekt Central Park se má rozšířit směrem ke kopci Parukářka. Současných deset věží Central parku má doplnit dalších sedm. Projekt dosud neznámého developera s anonymní vlastnickou strukturou má silnou podporu žižkovské radnice.pokračování

Stamiliónový kšeft s novými věžáky na Praze 3 je nejspíš kmotrovskou malou domů

Obchod století. Právě to se dá říct o koupi pozemků v těsné blízkosti developerského projektu Central Park na Praze 3, které získala neznámá společnost se zakrytými vlastníky Ortenaria. Aby se parcely původně určené pro rekreaci proměnily ve zlatý důl, bylo nutné změnit územní plán metropole, a právě to se nedávno vedení třetího pražského obvodu podařilo v ...pokračování

Rodina Hurdů, klan Ortenaria a Kauza3.cz?

Příběh s původně obecními pozemky v sousedství Central Parku se už stal všeobecně známým. Přesto se nepřestávají objevovat nové detaily, jež oscilují mezi politickou trapností a groteskností. Tedy co všechno spojuje rodinu Hurdů s developerskou společností Ortenaria? A jak je do toho namočena Kauza3?pokračování

Mgr. Simeon Popov, TOP 09: Politická kultura

Názory
Musím konstatovat, že naše politická kultura, obecně (hlavně na parlamentní úrovni), je na samotném dně. Pletichy, strategické hrátky, korupce, nedůvěra, manipulace, prospěchářství, lži apod. To je jen zlomek negativ, které mně právě napadají. Dne 27.04.2012 se uskutečnilo společné neformální jednání zastupitelů MČ Praha 3, tj. z členy ODS, TOP09, ČSSD, ...pokračování
reklama