Sněhová nadílka

Sněhová nadílka

I Prahu 3 zasáhla sněhová nadílka. Nasněžilo 15 cm sněhu, ale díky víkendu je provoz na silnicích a chodnících menší, než ve všední dny. Sníh by měla nově uklízet MČ Praha 3 a Magistrát Prahy. Bohužel jak dokládají snímky ze sobotního rána (9 hodin), nebyl na ulicích znát téměř žádný pokus o úklid chodníků. Několik soukromníků uklidilo z dobré vůle sníh před svými domy a obchody i přesto, že to není již jejich povinností. Jediný stroj se objevil na náměstí Jiřího z Poděbrad. Uvítáme informace a foto o situaci ve vašem okolí.

V případě úrazu na chodníku můžete vymáhat úhradu škody na majiteli komunikace - Praha, Nebo Praha 3. Důležité je si zajistit svědka, vyhledat lékaře a zajistit si zprávu o ošetření a specifikaci zranění. Musíte rovněž doložit jaká škoda se vám úrazem stala, tedy výši příjmu, ztrátu mzdy atd.
Nejprve se obraťte na majitele se žádostí o náhradu škody, pokud se nedohodnete, obraťte se na soud.


vchod do vestibulu metra

"Chodník" před vstupem do metra na náměstí J. z Poděbrad

Lidové noviny citují upozornění ombudsmana Otakar Motejla: "Změnou zákona sice dostaly odpovědnost za úklid sněhu na těchto chodnících radnice, opatrní by ale stále měli být raději i ti, kterým patří pozemky pod chodníky."  Podle ombudsmana změna zrušila pravidlo, že odpovědnost za škody nese vlastník přilehlé nemovitosti – ale nepřinesla jednoznačné řešení – a očekává spory o vlastnictví chodníků. Na stejný problém upozornil v analýze pro své členy i Svaz měst a obcí. Paradoxně se totiž může stát, že radnice špatně uklidí, chodec se zraní, ale odškodnění mu bude muset zaplatit soukromý majitel pozemku.


křižovatka slavíkova ulice

"Přechod" pro chodce  ve Slavíkově ulici

Teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera (ODS) prosadil novelu, podle níž mají úklid chodníků zajistit radnice. "Přišlo mi absurdní, aby majitel nemovitosti odpovídal za něco, co není jeho," zdůvodnil návrh. Vycházel z toho, že podle zákona jsou radnice majitelem všech místních komunikací, k nimž patří i chodníky. Nejvyšší soud ale zatím vždy označuje chodník pouze za způsob úpravy povrchu pozemku, ne za samostatnou stavbu. V takovém případě by za jeho stav stále mohl odpovídat majitel pozemku – a tisíce lidí i firem stále vlastní pozemky pod chodníky. David Slováček, který se problémem zabýval v ombudsmanově kanceláři, již na podzim naznačil, že Nejvyšší soud by měl říci, že chodník není pouhou součástí pozemku. "A ruku v ruce s tím musí jít ale i vyřešení vlastnictví parcel – proč by lidé či firmy měli vlastnit pozemek pod cizím chodníkem?" poznamenal. To by znamenalo, že obce musí pozemky vykoupit či přijmout darem.


slavikova ulice

Zimní idyla ve Slavíkově ulici.

ulidove vozidlo na j.z podebrad

První pokus o úklid v sobotu v 9 hodin ráno na J. z Poděbrad.

Související články

Jak jsme připraveni na sníh?

"Až situace nastane (napadne sníh) budeme mít řešení. Zatím jej neznám," přiznal nepřipravenost vedení Prahy 3 na zimní úklid mluvčí Jan Sotona.pokračování
reklama