Sníh na chodníku, lopata do ruky?

Sníh na chodníku, lopata do ruky?

Sněhem pokryté chodníky z ledna 2011 komplikovaly chůzi chodcům skoro třicet dnů. Rozdíly mezi uklizeností chodníků v jednotlivých částech Prahy přiváděyi k otázce „Proč to někde jde a proč u nás se neuklízí“. Praha 3 měla s úklidem problémy, ale o rozšíření úklidu na více ulic pro tuto zimu TSK nepožádala. Budeme se brodit stejnou břečkou?

Ulice a chodníky jsou majetkem města

Majitelem převážné většiny ulic a chodníků je město Praha. Úklid provádí městská firma Tecnická správa komunikací (TSK). Rozdělení ulic na ty, které se budou uklízet a na ty, které se ponechají svému osudu, je určeno vyhláškou HLMP.

„Seznam chodníků, které se v zimě udržují ovšem v textové podobě neexistuje. Byla vydána pouze grafická příloha na CD k Nařízení 18/2010 hl. m. Prahy o vymezení úseků místních komunikací a chodníků, na kterých se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí“, uvedl na můj dotaz tiskový mluvčí TSK pan Mrázek.

Seznam ulic ve vyhlášce HLMP tedy nenajdete. Možnost, jak se dopídit zda vaše ulice bude uklízena, ale existuje. „Vyklikáte“ si ji ve velkém zvětšení na mapce na webu TSK www.tsk-praha.cz . Barevně jsou zde odlišeny uklízené a neuklízené ulice.

Promarněná šance na zlepšení

 V zimě 2009-10 i v lednu 2011 jsme si mohli na webu radnice P 3 přečíst, jak je radnice proti sněhové kalamitě bezmocná, neboť nemá vlastní úklidové kapacity. Přečetli jsme si i o tom, že radnice poslala v zoufalství uklízet Městské policisty. Očekávali bychom tedy,  že P 3 bude aktivní  a požádá TSK o úklid ve více ulicích alespoň pro tuto přicházející zimu. Bohužel tomu tak není.  

policie uklizi 

Městské části mohly připomínkovat vyhlášku HLMP a požadovat od TSK více úklidu ve více ulicích. Dokladem je citace  z USNESENÍ Rady hlavního města Prahy číslo 1987 ze dne 21.12.2010: "Chodníky, které jsou svěřené do správy městských částí ... byly předmětem připomínkového řízení, přičemž jednotlivé městské části měly možnost uplatnit své požadavky na zapracování chodníků, které mají svěřeny do majetkové správy..."

..."Z hlediska výše uvedených připomínek reagovaly na zaslaný dopis (z HLMP) pouze městské části Praha 1, Praha 2, Praha 6, Praha 8, Praha 10, Praha 11, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16, Praha 18, Praha 20, Praha – Libuš, Praha – Nebušice, Praha – Velká Chuchle a Praha – Zličín. Jejich požadavky na zapracování neudržovaných chodníků, které mají svěřeny do majetkové správy, do návrhu nařízení byly zajištěny v plném rozsahu. Ostatní městské části tuto možnost nevyužily.“ (z webu TSK)
. Praha 3 tedy šanci na zlepšení z neznámých důvodů nevyužila.

Několik našich čtenářů si v lednu 2011 stěžovalo na neschůdnost např. Slavíkovi ulice. Jak to tedy bude letos? Na dotaz u TSK mi bylo tiskovým mluvčím sděleno: „Chodníky se do Plánu ZÚK zařazují na základě důležitosti viz Vyhláška 39/1997 Sb. hl. m. Prahy a finančního objemu přiděleného městem pro zimní údržbu. Chodník na komunikaci Slavíkova nebyl zařazen do Plánu ZÚK 2011/2012.“ 

snih      snih 

Náměstí J. z Poděbrad 9.1. 2010                                                      Olšanka 20.1. 2010

lupacova     snih

Lupáčova - 200 m od budovy radnice - 14.1.2010                       Slavíkova 15.1.2011

Město jako majitel není za úraz odpovědné

Chodci se v zimě musí přizpůsobit počasí a brát v potaz stav chodníků. V opačném případě nemohou počítat s odškodněním za případné úrazy. V novém stanovisku z poloviny tohoto roku to uvedl Nejvyšší soud (NS) s tím, že odškodnění mohou chodci vysoudit jen v případě, že závady ve schůdnosti, třeba náhlou ledovku, nemohli předpokládat a nemohli na ni reagovat a přizpůsobit se jí.

Kontakty


V případě největší nouze můžete kontaktovat odpovědné pracovníky TSK pro Prahu 3:

vedouci oblastni spravy Pavel Czech 257015453, czehp@tsk.mepnet.cz

nebo pan Jizba 257015459, jizbaj@tsk.mepnet.cz

Takže si kupte dobré boty a dávejte si pozor.
 

 

 


Související články

Sněhová nadílka

I Prahu 3 zasáhla sněhová nadílka. Nasněžilo 15 cm sněhu, ale díky víkendu je provoz na silnicích a chodnících menší, než ve všední dny. Sníh by měla nově uklízet MČ Praha 3 a Magistrát Prahy. Bohužel jak dokládají snímky ze sobotního rána (9 hodin), nebyl na ulicích znát téměř žádný pokus o úklid chodníků. Několik soukromníků uklidilo z dobré vůle ...pokračování

Městská policie a úředníci vyrazili do ulic Prahy 3 odklízet sníh

Když se na podzim zajímal jeden z novinářů deníku Metro o připravenost Prahy 3 na případnou sněhovou nadílku, dostalo se mu od mluvčího úřadu Jana Sotony upřimné odpovědi „Až situace nastane (napadne sníh) budeme mít řešení. Zatím jej neznám“. Vedení radnice prostě se sněhem v zimě příliš nepočítalo. pokračování

Sníh kamerou čtenářů

Mnozí z vás jste si "užívali" v minulých dnech sněhové nadílky na chodnících a vozovkách. Někteří jste si našli čas a zaslali jste nám snímky sněhové nadílky. pokračování

Sníh padá nejenom z nebe...

...ale také ze střech. Rozhodně tedy v neděli a v pondělí na Žižkově a na Vinohradech se malé laviny řítily ze střech každou chvíli. (aktualizováno 20.1.)pokračování
reklama