Zasedání zastupitelstva: Arogance bez servítků

Zasedání zastupitelstva: Arogance bez servítků

Program dnešního jednání sliboval bouřlivou diskusi na první pohled. Rozpočet na rok 2008, kauza prapodivně neprůhledného prodeje dvou obecních domů a v neposlední řadě zřízení výboru pro správu grantového a podpůrného fondu Prahy 3.

Nemám ambici sepisovat obsáhlý popis celého jednání a zabývat se jednotlivými body programu. Vždyť celé zasedání trvalo bezmála 5 hodin. Rád bych však stručně shrnul můj dojem, tedy dojem občana Prahy 3, na průběh jednání. V zásadě mě napadají 2 slova: „arogance moci“.
Vzhledem ke skutečnosti, že ODS má v zastupitelstvu Prahy 3 většinu 21 zastupitelů, lze celou akci vnímat jako trapné divadlo. Výsledky hlasování jsou předem známé, jelikož zastupitelé ODS hlasují vždy jednotně a to bez ohledu na argumenty opozice.

U rozpravy na rozpočtové téma se opoziční zastupitelé snažili rozklíčovat jednotlivé položky a mnohdy se marně pokoušeli dopátrat, co se pod tajuplnými názvy skrývá. Dotazy zastupitelů k jednotlivým bodům, jako je třeba „rekonstrukce jednací místnosti v hodnotě 11 mil. Kč“, nebo výdaje na různé projektové dokumentace vždy v řádech miliónů korun zabraly přibližně hodinu. Následná reakce předkladatele návrhu rozpočtu byla velmi stručná a netrvala déle než 10 minut. Dnes bylo rozhodnuto o financích Prahy 3 ve výši 987 658 200 Kč.

Za tristní lze označit samotnou formu komunikace. Když jsem pozoroval, jaké sebevědomí získal ve svých 28 letech zástupce starosty Mgr. Jan Šmíd (ODS), který na dotaz opozičního zastupitele Bc. Matěje Stropnického odpovídá slovy „Ty Vaše otázky jsou natolik hloupé, že já tady nebudu obtěžovat ostatní a odpovím Vám raději písemně“… musel jsem se již smát. Mimochodem, dotaz se týkal plánů ohledně známé hospůdky Parukářka na Vrchu sv. Kříže.

 

 

Několik fotografií z dnešního zastupitelstva jsem umístil také do malé fotogalerie.
Přesný program jednání naleznete ZDE.

Na závěr bych rád uvedl, že zasedání zastupitelstva je veřejné a koná se zhruba 4x za rok. Osobně doporučuji alespoň jednou ročně navštívit, jelikož zážitek je to těžko sdělitelný. Jakmile budeme znát termín příštího jednání, zveřejníme jej na KAUZA3.cz.


Související články

K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.pokračování

Návrh rozpočtu Městské části Praha 3 na rok 2008

Praha 3 zveřejnila návrh rozpočtu pro rok 2008. Návrh počítá s příjmy ve výši 986 258 200 Kč a výdaji ve výši 987 658 200 Kč.pokračování
reklama