Cyklostezka pod Vítkovem

Cyklostezka pod Vítkovem

V tichosti se buduje cyklostezka na tělese železniční tratě na úpatí Vítkova. Je to jedna z mála pozitivních informací z Prahy 3 Stavbu provádí firma Strabag pro ČD. Stavba se již rozjela a měla by být podle slov stavebníků dokončena do konce roku. Je to sice jen malá kapička a doba bezpečné jízdy na kole po Praze je stále v nedohlednu, ale alespoň něco.

Zásluhu na prosazení cyklostezky má i pan Křivohlávek z www.auto-mat.cz, který nám jako člen cyklokomise při magistrátu poskytl tyto informace: "V roce 2009 budou ČD (Státní fond životního prostředí) realizovat úsek Hlavní nádraží – Tunel Vítkov (Krejcárek). Pokračování trasy do Vysočan bude prý následovat. Formálně je akce ošetřena tak, že na straně drah leží povinnost opuštěné těleso uvést do určitého stavu, ve kterém ho převezme vlastník a správce. Určitý stav byl definován jako komunikace pro pěší a cyklisty v šíři 3,5 metru v asfaltu."

Proces zrodu stezky byl bolestný a dlouho vypadalo, že z nápadu nic nebude. Byrokracie pracuje svým tempem a MD dodnes např. formálně nezrušilo fakticky neexistující koleje.

U BUlhara        U Bulhara 2
Cyklostezka začíná u křižovatky U Bulhara, přesněji kousek od rohu ulic Seifertova a Příběnická. Trasa prochází i 300 metrů dlouhým tunelem a prozatím skončí v neromantické krajině u nadjezdu Pod plynojemem. Plánuje se prý prodložení k O2 aréně.

hotový úsek        most přes Husovu
Zatím je trasa zbavená kolejnic a pražců a zavezená štěrkem - tedy ideální pro horská kola. Část trasy od Hlavního nádraží již má i obrubníky a je vyasfaltovaná. Je hotový most přes Husitskou ulici.

pavlace        cajovna
Stezka nabízí průhledy na pravé "žižkovské  pavlačáky" a fasády, které pamatují bomby z druhé světové a které jsem dosud znali jen my, co jezdíme vlakem. V okolí jsou v porostu hnízda bezdomovců a bude jistě zajímavé sledovat jak se smíří se ztrátou klidu a s proměnou svého útočiště.
K trase přiléhá několik  příjemných podniků,  které by měli mít z podnikatelského hlediska zájem o přímé napojení na stezku: Hostel Elf, U vystřelenýho voka (hospoda a čajovna) a Klub Matrix. Doufejme, že zajímavou šanci využijí a přijmou cyklisty a bruslaře za své klienty.  

nad tunelem u Tachovského nám.         stroje
Zatím si můžete plánovat bezpečné cyklojízdu po Praze např. na webu www.prahounakole.cz nebo www.nakole.cz

Případné dotazy ohledně trasy pod Vítkovem vám snad zodpoví  externista-koordinátor magistrátu pro cyklodopravu, pan Pavel Polák.

reklama