Jak (ne)ušetřit za teplo v bytech MČ Prahy 3

Jak (ne)ušetřit za teplo v bytech MČ Prahy 3

Chtěl bych touto cestou informovat další nájemníky bytů patřících MČ Prahy 3, jaké věci je mohou potkat, když budou žádat o měřice spotřeby tepla v centrálně vytápěných bytech.

Tak tedy od začátku. Jednou jsme se se sousedy společně setkali na domovní schůzi a rozhodli jsme se, že zkusíme snížit náklady na vytápění, neboť ve srovnání s jinými městskými byty z dalších částí Prahy, jsou naše náklady výrazně vyšší a nemáme žádný přehled o skutečné spotřebě. Oslovili jsme tedy dvě náhodně vybrané odborné firmy zabývající se instalací a účtováním tepla a zjistili, že je náš záměr technicky proveditelný a zároveň jsme si nechali zpracovat cenovou kalkulaci.

Následně jsme tyto dokumenty připojili k naší žádosti o instalaci a účtovaní dle kalorimetrů pro panelový dům Lupáčova 10-20 a žádost dne 2.11.2010 podali oficiální cestou na MČ Prahy 3.

  chodba
Dům v Lupáčově ulici 10-20. Fotografie interiéru domu v Lupáčově ulici v době rekonstrukce

Naší žádost nejdříve schválila bytová komise a následně usnesením č. 36 ze dne 26.1.2011 i Rada MČ Prahy 3 „doporučila instalaci měřících zařízení tepla do domu Lupáčova 10-20“. Poté nám přišel potvrzující dopis z bytového odboru MČ Prahy 3, který nám oznamoval schválení naší žádosti Radou MČ Prahy 3, čímž jsme se sousedy nabyli dojmu, že je celá věc vyřízena. Bohužel skutečnost byla jiná. Tímto dnem pro nás začal kolotoč „nevšedních zážitků“ a postupů zástupců MČ Prahy 3 a některých a.s. zřízených stejným subjektem.

Vzhledem k tomu, že ve vyjádření MČ nebyl specifikován žádný termín, podali jsme dne 5.4.2011 opět oficiálně žádost o upřesnění termínu instalace kalorimetrů dle schváleného usnesení rady. Telefonickou odpovědí na tento dopis jsme byli odkázáni na správce objektu, tedy SKM, která by měla technicky náš požadavek vyřídit. Vedoucí SKM nám na společné schůzce sdělila, že bohužel o schválení našeho záměru radou nic neví a tak nás odkázala na zástupce a.s. Investiční a rozvojové, která zajišťuje rekonstrukci celého panelového domu. Bohužel i tam jsme dopadli stejně.

fasada

Domluvili jsme si tedy schůzku s místostarostou Prahy 3 panem Kalouskem, který nás zpět odkázal na vedoucí SKM, ačkoliv jsme ho o našem předchozím neúspěchu informovali. Vedoucí SKM již opravdu byla informována a nyní po nás požadovala doplnit 100% podpisů nájemníků z Lupáčovy ulice 10-20. Vyvinuly jsme tedy sousedské úsilí a podpisy zajistili (včetně nabídek firem, které jsme již přikládali do naší první žádosti). Následná odpověď vedoucí SKM zněla „dle informace ředitele SKM Praha 3, a.s. se Městská část Praha 3 problematikou měřičů zabývá. Termín instalace měřičů ani to, kdo bude akci realizovat, zřejmě dosud nebylo rozhodnuto (aktuální informace Vám může poskytnout zástupce starosty pan Kalousek)“.

Další schůzky (dle instrukcí MČ a SKM) jsme tedy znovu absolvovali, nicméně k našemu cíli nás naše velké úsilí a mnoho zbytečně stráveného času nedovedlo. Chtěl bych tedy konstatovat, že je tomu přes dva roky, co naše žádost byla řádně podána, schválena Radou MČ Prahy 3 a přesto se vůbec nic nestalo a nejspíš ani nestane.

Přitom náš požadavek je celkem banální a cena jeho realizace by nepřesáhla cca 200.000,- Kč pro celý panelový dům, což je v přepočtu s náklady na jeho rekonstrukci (cca ¾ miliardy) opravdu zanedbatelná částka a jeho řešení by bylo možné zvládnout v několika dnech. Bohužel pro některé zástupce MČ je asi důležitější stavba podzemních prázdnotou zejících garáží, než aby zvedli telefon a vyšli vstříc občanům MČ Prahy 3. Navíc těm, kteří byli již tak zasaženi tři roky trvající rekonstrukcí domu.

cihak

Za pozornost děkuje autor textu Zdeněk Čihák

Diskuse

Kalousek Ládík 17.5.2012 09:34
Motivace Josef K. 17.5.2012 06:09
Re: Motivace zdenek 20.5.2012 08:32
Re: Re: Motivace Michal 20.5.2012 11:30
Re: Re: Re: Motivace zdenek 23.5.2012 17:35
někdo z ODS? Zdeněk Čihák 30.5.2012 21:48
Re: někdo z ODS? Bob 1.6.2012 18:34

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Lupáčovka za všechny peníze

Názory
„Regenerace bytového souboru Lupáčova - Unikátní stavba v celoplanetárním měřítku - Plný provoz domácností v patnácti stupních - Maminka dostane číslo na security službu - Azbestové obloží v igelitových pytlících - Budou byty stát 50 tisíc/m2 nebo víc? Čtěte zde ... pokračování
reklama