Diskuse

O fontáně na Jiřáku a sporu o ni

Vložit nový příspěvek

Poučení z krizového vývoje

15.9.2014 03:05 vložil Šimák

Tedy pane architekte, úplně jste mne vyděsil, co vám ta zlotřilá ODS provedla v tom svém plátku, tak jsem si to honem přečetl, a oni tam píšou, že ten návrh je morálně zastaralý, nefungovalo tam v době vzniku projektu tržiště a tak, a proto byli ve chvíli, kdy jej radnice vytáhla z šuplíku, proti. Nic víc nic míň. O trvalé podpoře zachování kašny ani slovo, takže vážně nevím, co zde rozporujete. "Má politická naivita způsobila, že se v tomto plátku ODS bez mého vědomí lhalo." Tuhle normalizační větu myslíte vážně? Vždyť se tam u tý vaší fotky jen píše, že jste se zastavil u stánku ptákostrany a diskutoval s modrejma :-) To jako není pravda? Nebo máte od Matěje zakázáno se s někým bavit. No, tak hlavně, že jste si tímhle napravil pomýlený politický kádrový profil u Zelených, když jste si tak po třech měsících před volbami vzpoměl, že je to vlastně děs a hrůza ta ODS. Ježiš, oni si dovolili říct, že jste se s nimi bavil! :-)
Ale jinak kašnu jste udělal hezkou, jen bych nevěřil, že tohle máte zapotřebí.


Reagovat  Reagovat s citací


Fontány

14.9.2014 18:36 vložil Jan Novák

Po přečtení článku mi přijde, že zde dochází k určitým nesrovnalostem. První základní fakt, který je potřeba si uvědomit je, že strana ODS nikdy nebyla proti kašnám na Jiřáku. Možná právě naopak, jenže zde v tomto článku je v jeho úplném konci napsáno, že: „. ODS zde nepravdivě uvádí svou trvalou podporu zachování fontány.
Opak je pravdou! Tvůrcem myšlenky odstranění fontány byl člen ODS! Podporu v mém zápasu uhájit existenci mého díla mi poskytl člen úplně jiné strany! (Zelení). Má politická naivita způsobila, že se v tomto plátku ODS bez mého vědomí lhalo. „
Tuto informaci je potřeba dát na pravou míru. Občanská demokratická strana NIKDY nebyla proti kašnám na náměstí, a proto zde lze shledávat možnou dezinformaci buď ze strany politických konkurentů (SZ), anebo špatně pochopené a uveřejněné informace v rámci tohoto článku.
A proto, aby i v dalších článcích opět nedocházelo k nepřesnostem ve výrocích či dokonce k přeformulování určitých informací, zde doufám naposled uveřejňuji, že Občanská demokratická strana Praha 3 NIKDY nebyla proti těmto architektonickým památkám, kašnám, na náaměstí Jiřího z Poděbrad, jejich stanovisko je naprosto OPAČNÉ a snad již bude tímto vše vyjasněné.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Fontány

14.9.2014 19:03 vložil Jirka Ptáček

Dobrý den, můžete mi napsat, oč Vaše tvrzení opíráte? Pokud mám správné informace, proběhla jediná architektonická soutěž a to někdy kolem roku 2000. Tedy pod vedením ODS. Vítězným návrhem byl návrh MCA a ten s kašnou vůbec nepočítal. V roce 2002 bylo na tuto akci už vydáno stavební povolení, ale nakonec se z finančních důvodů stavět nezačalo.
Buď mám špatné informace (prosím vyvraťte mi je, ale konkrétně) a nebo nemáte pravdu. Díky.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Fontány

15.9.2014 23:48 vložil nnnn

:-)) No prostě byla ODS proti kašně někdy od roku 2000 až do 14.9.2014. Co na tom nechápete pane Ptáčku.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Fontány

16.9.2014 11:26 vložil Jirka Ptáček

No zase pokud budeme objektivní, tak většině kandidátů ODS bylo v době architektonické soutěže asi tak 15 let. Kašna podle mě přestává být politickým tématem.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Fontány

18.9.2014 10:29 vložil Matěj Stropnický

Ahoj Jirko, že přestává rekonstrukce nám. Jiřího z Poděbrad a kašna být téma, to bych ani neřekl.
Např. primátor Hudeček (TOP 09) k tomu dnes řekl: "V příštím volebním období chceme ve spolupráci s Prahou 1 dokončit revitalizaci Vrchlického sadů - tedy prostoru kolem hlavního nádraží (Sherwood), které je jednou z bran do města a spolu třetí městkou částí pak i náměstí Jiřího z Poděbrad. Výrazně chceme pokročit v proměně Václavského náměstí," uvedl Hudeček.
Celý text: http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Hudecek-Cilem-je-stavet-tradicni-mesto-misto-novych-sidlist-335513. Líbí se 5 lidem.
Možná by TOPka měla jasně říct, co teda s Jiřákem zamýšlí.

Matěj Stropnický


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Fontány

18.9.2014 12:05 vložil Jirka Ptáček

Ahoj Matěji,
oba víme, že poslední verze plánů na renovaci náměstí je 14 let stará a v podstatě neaktuální.
Zatímco tehdy radnice udělala soutěž a získala stavební povolení bez většího zapojení veřejnosti a stavba byla málem v tichosti realizována, tak aktuální vedení zcela správně začalo veřejnou debatou. Nemyslím tím tu jednu událost ve škole na Jiřáku, ale celé to období, kdy se k veřejnost vyjadřuje různými cestami a získává informace o tom, co všechno by se tam mohlo uskutečnit.

Snažit se z toho dělat politiku a očerňovat kohokoliv původním plánem vytaženým z šuplíku mi přijde zbytečné politikaření. Oba navíc víme, že tehdejší vedení radnice je už dávno rozptýlené, nebo dokonce kandiduje za subjekty z opačného politického spektra.

Tedy mě přijde logické začít tam, kde se v minulosti skončilo - nad posledním známým návrhem. To se stalo. A myslím, že je všem jasné, že ten návrh se bude muset změnit, nebo dokonce udělat novou soutěž.

Nicméně právě nad touhle debatou se ukazuje řada vzájemně protichůdných požadavků veřejnosti. Třeba zachovat zeleň ve stávajícím rozsahu. Současně posílit funkci náměstí s dostatečným prostorem pro farmářské trhy a jiné akce. Zatímco před 14 lety kašnu bez diskusí málem zbourali, tak dneska se prostě o ní normálně diskutuje. A je to dobře.

Sám patřím do té generace, která se, jak s oblibou uvádíš, “v kašně cachtala”. Opravdu jsem se tam osobně cachtal. Trochu mě zaskočilo, jak je ta kašna pro některé lidi důležitá a naprosto to respektuji. V podstatě mám radost, že se lidi začali vyjadřovat k dění kolem sebe. Jak jsem psal v úvodu, to zapojení lidí je pozitivní - změna.

Tedy netahejme do toho zbytečně politiku. Kašna není věcí pravicového, či levicového vidění. Stejně jako se tomu děje u jiných náměstí, měla by se zde udělat nějaká anketa a hledat nejlepší řešení.

Osobně bych kašnu neboural. Otevřeně přiznávám, že můj vztah k ní není nějak zásadní. Současně respektuji, že se lidem líbí. Navíc si jsem vědom ekonomického aspektu – takovouto kašnu bourat a budovat zde jiný vodní prvek by nebyla žádná legrace.

Jirka


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Fontány

20.9.2014 15:15 vložil JSFD

Pan Ptáček to sice nakousl, ale je zbytečně korektní. Oba víme, že nápad bourat kašnu vznikl v době úřadování Tomáše Mikesky, který kandiduje s vámi za Žizkov nejen sobě. Byl starostou, pak místostarostou za ODS a předsedal komisi, co vybrala návrh MCA bez kašny. Takže si tu nehoňte triko na kašně a neoblbujte lidi.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fontány

25.9.2014 10:58 vložil Tomáš Mikeska

Tak jsem zjistil, že někdo diskutuje beze mne o mě a o kašně. Předně jsem zmíněné komisi pro výběr architektonického ztvárnění náměstí nepředsedal. Od roku 1998 do roku 2002, tedy v době soutěže, jsem byl místostarostou, který měl v kompetenci mimo jiné i životní prostředí. Hlasoval jsem pro návrh ateliéru MCA, který na náměstí kašnu neměl umístěnu. Skutečně tento návrh byl nejlepší z předložených asi 5 návrhů, za tím si stojím. Nepamatuji si, že by v roce 2000 někdo bojoval proti odstranění kašny z Jiřáku. Vím s jistotou, že mi bylo líto kašny a případného znehodnocení uměleckého díla a intenzivně jsem hledal nové umístění kašny v Praze 3, případně v jiných městských částech, nejdále bylo jednání a její umístění v Praze 13. Pamatuji si, že někteří obyvatelé se stavěli proti novému vodnímu prvku z návrhu MCA, vodnímu kanálu podobnému jako je realizován v Košicích. Nevím, proč ten kanál (potůček) byl z návrhu vypuštěn. Není pravda, že se o návrhu nediskutovalo, absolvoval jsem několik diskuzí společně s radní D. Muškovou, iniciátorkou rekonstrukce náměstí. Určitě diskuse nebyly tak hojně navštívené a vzrušené jako v roce 2014. Společnost se určitě posunula dále a zajímá se intenzivně o své okolí a to je určitě dobře. Nejvíce nás v diskusi v roce 2000 zarazil názor mladých manželů, kteří měli pronajatý byt na Jiřáku a byli proti rekonstrukci protože měli obavy, že pokud opravíme Jiřák, zlepšíme okolí jejich bytu a domácí jim následně zvýší nájemné.
Určitě podporuji rekonstrukci Jiřáku a při realizaci je nutno hovořit s nově vytvořenou občanskou společností. Vzájemná diskuse mezi architekty, projektanty, občanskou společností a radnicí určitě zdárně vyřeší umístění kašny na náměstí Jiřího z Poděbrad. Poslední návrh MCA, který jsem viděl, umístění kašny do rohu náměstí může být správným. kompromisem.


Reagovat  Reagovat s citací


Fontána pre Mikesku

21.9.2014 06:38 vložil Šimák

...a možná by jste měl říci spíše vy pane Stropnický, co s kašnou zamýšlíte. Vy máte na kandidátce politika, který její bourání vymyslel a prosadil zmíněný architektonický návrh. Tak, jak to je? Už si pan Mikeska (dříve ODS, pak EDK, následně Věci veřejné, teď ŽnS, ufff, doufám, že jsme nic nevynechal) nemyslí, že zbourat kašnu je dobrý nápad? Možná už změnil názor. Soudě podle jeho dosti ideově protichůdných politických angažmá bych řekl, že je názorově poměrně flexibilní :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Fontána pre Mikesku

22.9.2014 20:15 vložil Matěj Stropnický

Dobrý den,

nevím, proč hned ten tón...to jsou ty internetové diskuse asi :-). Ano, Tomáš Mikeska je na naší kandidátce, ano, za jeho éry byla soutěž na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad provedena. Mikeska chtěl totiž k veřejnému prostoru přistupovat už tehdy jinak, než bylo v ODS zvykem: právě skrze veřejnou architektonickou soutěž. S jeho pádem padla i rekonstrukce.
O věci jsme vedli obsáhlou debatu při přípravě programu a kritický odstup od projektu MCA má dnes i sám Mikeska. Je to prostě tak, že doba, vnímání i požadavky na veřejný prostor se změnily, soutěž je prostě dávná. A on to uznává.
V programu proto máme jasné: "Namísto současného projektu revitalizace náměstí­ Jiřího z Poděbrad otevřeme veřejnou diskuzi o budoucí podobě náměstí. V této diskuzi budeme prosazovat zachování kašny." Za tento program kandiduje i Tomáš Mikeska a bude ho respektovat.

S pozdravem

Matěj Stropnický


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Fontána pre Mikesku

22.9.2014 21:10 vložil JSFT

V principu s Vámi souhlasím. Zkuste mít ale takové pochopení i pro jiné. Mikeska je bývalý člen ODS. Šel byste dnes do koalice s mlaďochy z ODS, kteří kandidují? Nebo ještě bojujete proti Hurdistánu?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Fontána pre Mikesku

24.9.2014 12:30 vložil Matěj Stropnický

Zdravím,

s "mlaďochy" z ODS jsem se osobně několikrát setkal a osobně k nim již nemám onen zásadní odpor jako k Hurdovi a jeho partě. Nicméně jejich program, kdyby ho skutečně chtěli prosazovat a nejen naplňovat klientské zájmy této strany, je s naším de facto nekompatibilní. Chtějí stavět garáže na Jiřáku, monstrózní rekonstrukce paneláků, podporují developerské projekty na nákladovém nádraží atd. A také: nevím, zda je vliv Hurdy a spol. a jeho zájmy skutečně nulový, jak se snaží tvrdit. Jsem k tomu dost skeptický. Prostě: situace je jiná, než před 4 lety, ale náš poměr k ODS se nijak zvlášť nezměnil. Je to strana, která je nám programově zcela cizí.

Matěj Stropnický


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Fontána pre Mikesku

24.9.2014 14:05 vložil Mojmír

V roce 2010 jste před volbama jasně deklaroval, že s ODS do koalice nepůjdete. Nyní to už neplatí a koalice Stropnický Bellu je možná?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Fontána pre Mikesku

30.9.2014 21:19 vložil Tomáš Mikeska

Pane Mojmíre,
nevím, zda mne znáte, ale vždy jsem měl a mám na paměti prospěch Městské části Praha 3. Jsem pořád stejný pokud jsem byl v ODS nebo nyní jsem v hnutí Starostové a nezávislí.
V roce 2001 nebo v roce následujícím jsem byl průkopníkem řešení veřejného prostoru v diskusi s obyvateli. Tehdy jsem společně s Agenturou GAIA Lublaňská 18, Praha 2 řešil projekt využití veřejného prostoru vnitrobloku Radhošťská. Obešli jsme všechny nájemníky a majitelé bytů ve vnitrobloku, namalovali jsme podle obyvatel zadáni pro projekt, který jsme opět představili obyvatelům. sadové úpravy ve vnitrobloku radhošťská Radnice Prahy 3 realizovala tedy podle přání obyvatel z vnitrobloku. Dodnes to tam funguje. To hlavní ale je, že jsme obdrželi v celostátní soutěži obcí o revitalizaci veřejného prostoru za účasti občanů 2. nebo 3 cenu, byl to diplom, který ještě někde mám.
schovaný a obec dostala dataprojektor v hodnotě 20 tisíc.
Jsem přesvědčen, že jsem vždy naslouchal hlasů obyvatel, kašna nebyla výjimkou.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama