Pražský deník: Radnice nabízí dům hrůzy i s nájemníky

Pražský deník: Radnice nabízí dům hrůzy i s nájemníky

Nechvalně proslulá ruina s adresou Víta Nejedlého 13 v centru Žižkova bude na prodej. Dům obývaný především sociálně slabší komunitou Romů Praha 3 přiklepne nejvyšší nabídce, a to i s nájemníky. Krok už posvětili radní městské části, teď o něm budou rozhodovat zastupitelé. Ti přitom stavbu ještě před dvěma měsíci vyřadili z privatizace.

„Prodej domu je jediným řešením, jak zabránit jeho dalšímu chátrání a tíživé situaci, která obtěžovala celé okolí. Asi sto dvacet let starý objekt je ve velmi špatném technickém stavu, když do něj budeme investovat a opravíme ho, za pár měsíců na tom bude stejně jako teď,“ řekl za žižkovskou radnici její mluvčí Jan Sotona. Lhůty určené k privatizaci podle něj uplynuly.

Lidé z okolí si co chvíli stěžují
Teď je dům postrachem okolí, zatéká do něj, má vytlučená okna a od sklepa je zanesen odpadky. Množí se také telefonáty sousedů hasičům kvůli doutnajícím odpadkům.

„Asi před deseti dny jsme odsud museli na pár minut všechny obyvatele evakuovat. Ve sklepě se vzňala cigareta. Díky dýchacím přístrojům jsme naštěstí první vlnu zápachu neregistrovali. Odpadky byly všude, a i když to pro nás byla nepříjemná návštěva, v rámci záchrany života a majetku se udělat musí,“ řekl dokumentarista hasičů Leoš Kučera.

Radnice Prahy 3 zařadila objekt do privatizace počátkem roku. Odhadce nemovitostí před několika měsíci určil hodnotu stavby na 2,2 milionu korun.

Tři zájemci o koupi
O dům projevili zájem tři místní obyvatele. Téměř osmdesátiletá Theodora Havlová, Dušan Březina, který má podle úřadu dluhy na nájemném, a pro obyvatele neznámý Jozef Jurík.

Právě Juríkovi městská část chtěla dům prodat. Místní ho ale považovali za bílého koně radnice a odbor vnitřního auditu prodej nedoporučil. Zkrátka přišla i Havlová, která v dopise zastupitelům nabídla ještě o osm set tisíc víc, než byla požadováná částka.

„Paní Havlová doložila potřebnou dokumentaci až po termínu, proto jsme ji z privatizace vyřadili,“ objasnil Sotona.

Opozice má k prodeji výhrady
Opozičním zastupitelům se ale záměr radnice nelíbí. „Je to jednoznačné. Úřad chtěl starou paní obejít a teď to dělá jen v trochu klidnější atmosféře. Na radnici se navíc vůbec nemluví o tom, co bude s lidmi, kteří v objektu roky žijí. Jsou tam někteří načerno, ale také obyvatelé, kteří běžně platí nájem,“ argumentoval Matěj Stropnický (SZ).

Osud nájemníků budou mít zastupitelé v rukou v prosinci.


Související články

Graffiti všude kolem nás - opravdu to už nikomu nevadí?

Chodíme kolem nich, staly se již kulisou našeho všedního dne. Jsou všude. Možná jsme již tak otupěli, že nám ani nezáleží na tom, jak naše nejbližší okolí vypadá. Špinavé, upatlané, počmárané, neudržované a co já vím jaké ještě. To je současná žižkovská realita. pokračování
reklama