Přestavba žižkovského nádraží je v ohrožení

Přestavba žižkovského nádraží je v ohrožení

Už v příštím roce se zde mohlo začít stavět obchodně-komerční centrum a bytové domy a místo se mělo proměnit k nepoznání. Jenže developeři, kteří už si na areál brousili zuby, budou mít možná smůlu. Na pozemky jsou totiž vydány dvě stavební uzávěry, takže se realizace projektu za zhruba čtyři miliardy korun zatím odkládá.

„Je pravděpodobné, že se stavět nebude. Na část projektu již byla dodána jednou ze společností dokumentace. Tím, že jsou ale vydané stavební uzávěry, tak v podstatě není možné zahájit práce,“ potvrdil Zdeněk Fikar, tajemník výboru pro územní rozvoj a majetek Prahy 3.

Přitom společnost CCZ, která patří do britské investiční a developerské skupiny Discovery Group, už údajně plánovala zahájení stavebních prací na rok 2010.
„Realizace v tomto termínu by samozřejmě ještě byla možná, ale to by musela být udělena výjimka,“ doplnil Fikar, který nevěří, že se ve zmíněném termínu akce zahájí. V úvahu tak přichází rok 2011. Radnice Prahy 3 už o udělení výjimky požádala hlavní město, ale bez úspěchu.

Podle některých je dobře, že jsou uzávěry vydané, protože okolo projektu je stále mnoho otazníků. „Například není dořešené, jak by to bylo s pokračováním Olšanské ulice a s dopravní obslužnosti. Počítá se s odstraněním kolejí, přičemž by se dalo uvažovat o tom, aby sem jednou jezdily příměstské vlaky nebo tramvaje. Je zde také budova nádraží, která by se mohla opravit a využít a ne zbourat. Dokud budou okolo projektu nejasnosti, je dobře, že zde stavební uzávěry platí,“ soudí pražský zastupitel a člen výboru územního rozvoje Petr Zajíček (KSČM).
V budoucnu by měla být v místě stanice metra na trase D, s níž ale developerský projekt příliš nepočítal. „S jakoukoli zástavbou by se mělo počkat až po schválení nového územního plánu, který bude řešit území jako celek,“ prohlásil zastupitel Prahy 3 Ondřej Rut (SZ). Nákladové nádraží - Žižkov

Právě to, že by měla být zbourána budova žižkovského nádraží ve prospěch nového bulváru, je trnem v oku mnoha lidem. V posledních letech mimo jiné vznikly více než dvě desítky školních i profesionálních studií jejího nového využití. „Zamýšlené zbourání by znamenalo významnou kulturní ztrátu, jedná se o výjimečný příklad moderní architektury. Demolice zdůvodňovaná potřebou vytvořit na Žižkově „nový boulevard“ se zdá být spíš zástěrkou pro hledání co nejjednoduššího řešení pro architekta a developera,“ prohlásil historik architektury Benjamin Fragner.

Jak se má areál změnit, uvedl už dříve mediální zástupce společnosti Discovery Group Petr Husák. „Až bychom dokončili inženýrské sítě, mohlo by se začít s výstavbou komerčních objektů. Jako první přijde na řadu obchodní centrum a hotelový komplex s 300 pokoji,“ řekl. V další fázi se podle něj počítá se čtyřmi kancelářskými budovami a objekty s 250 byty. Zástavba za 159 milionů eur by měla vyrůst do roku 2015.
 


Související články

Pozor! Zásady územního rozvoje Prahy ovlivní i náš život

Nepozorovaně a bez publicity se blíží termín projednávání klíčového celopražského projektu. Veřejné jednání se bude konat dne 2.4. 2009 od 10.00 hodin. Kdo se chce informovat a popř. vznést námitky nebo připomínky, má na to již jen několik dnů. Utajenost má zřejmě napomoci hladkému prosazení všech záměrů developerů a jim věrných představitelů ...pokračování
reklama