Prezentaci projektu revitalizace panelových domů na Dolním Žižkově vystřídala bouřlivá diskuze o plánované privatizaci

Prezentaci projektu revitalizace panelových domů na Dolním Žižkově vystřídala bouřlivá diskuze o plánované privatizaci

V úterý 24. 3. se v hotelu Olšanka uskutečnila prezentace projektu revitalizace fasád panelových domů, kterou organizovala Městská část Praha 3. Jedná se o první etapu revitalizace exteriérů panelových domů na Dolním Žižkově. Městská část tak bude ještě před privatizací z vlastních zdrojů financovat částečné rekonstrukce téměř padesáti domů v celkové hodnotě 550 miliónů korun.

Setkání se zúčastnila starostka Vladislava Hujová a její zástupci Ivan Holeček a Jan Materna, dále Zdeněk Fikar, vedoucí Odboru územního rozvoje. Své projekty následně představili Petr Benda z architektonického ateliéru ABV, Alexandr Verner z ateliéru MS architekti a Ivan Plicka z ateliéru Plicka a Bartošek. Konkrétně se jednalo o projekty domů v ulicích Roháčova, Jeseniova, Ostromečská a Blahoslavova a také blok panelových domů mezi ulicemi Českobratrská-Sabinova-Rokycanova. Fasády, střechy, partery a vstupy do vestibulů tak získají zcela novou podobu. Součástí projektů je také řešení vnitrobloků a výsadba zeleně. 
 
Do revitalizace nespadá rekonstrukce společných prostor domů a chodeb, avšak vzhledem k tomu, že většina domů nebyla vymalována více než 30 let, radnice toto nechala na zvážení. Výsledkem řízené revitalizace bude podle radnice ucelený vzhled panelových domů, který bude urbanisticky zapadat do prostředí Žižkova. Realizovat takto náročnou rekonstrukci by po uskutečněné privatizaci bylo daleko komplikovanější. Noví majitelé tak budou mít na starosti rekonstrukce společných prostor, stoupaček či zavedení vodoměrů do jednotlivých bytů. Stavební práce by měly začít už v průběhu letošního roku, proto vznikne v Radničních novinách pravidelné okénko, kde budou obyvatelé domů informováni o jednotlivých fázích. Předpokládané dokončení je plánováno na květen 2016. 
 
Kvůli chystané revitalizaci se privatizace bytů odloží až na rok 2018. Z tohoto důvodu se také následná diskuze stočila právě k otázkám privatizace. Tato informace vyvolala v zaplněném přednáškovém sále četné nevole, neboť někteří z potencionálních kupujících by dali přednost brzké privatizaci před plánovanou revitalizací. Nájemné, které budou muset hradit než se stanou právoplatnými majiteli nemovitostí by tak logicky raději použili na jejich koupi. 
 
Lidé si ve velkém stěžovali na bezútěšný stav bytů a ještě horší stav společných prostor či na nepřizpůsobivé nájemníky. Jedna starší dáma dokonce s sebou přinesla na ukázku štěnici jako důkaz toho, že musí neustále bojovat s “nepřizpůsobivými“ obyvateli sousedního bytu. Další vyšší policista se nezapomněl zmínit o hákových křížích na stěnách chodby jeho domu a horkým tématem byli také tzv. „černí nájemníci“. Účinným řešením by podle zástupců radnice měl být závazný domovní řád. Do privatizace půjdou všechny byty a jejich ceny budou stanoveny podle vyhlášky a platných privatizačních pravidel. Rekonstrukce exteriérů domů by se na ceně bytů projevit neměla. 
 
Blahoslavova 2 - 10 a Roháčova 30, Ateliér Plicka-Bartošek
 
Roháčova - Ostromečská, Ateliér ABV
 
Jeseniova, Ateliér MS
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

reklama