U Olšanské ulice mají vyrůst stovky luxusních rezidencí.

U Olšanské ulice mají vyrůst stovky luxusních rezidencí.

Přinášíme článek z Hospodářských novin o záměrech developerů na Praze3. V zrcadle současné krize je jasné, že se všechny záměry neuskuteční, je ale dobré vědět co mají betonáři za lubem a co budou nejspíše přes lobisty prosazovat na radnici Prahy 3. Již dnes je ale jasné, že se celá oblast mimořádně zatíží nejen dopravně. Chybí hromadná doprava, školky, školy a obchody. To vše nechávají developeři stranou. Proti výstavbě se dlouhodobě staví SZ.

U Olšanské ulice mají vyrůst stovky luxusních rezidencí. Central Park Praha má stovky bytů volných. Nákladové nádraží se začne přestavovat za šest let. Pražský Žižkov se během deseti let razantně změní.
K projektům developerů Central Park Praha a Sekyra Group nyní připojila svůj záměr společnost Central Group. Ta chce do roku 2013 postavit vedle Olšanské ulice za 2,2 miliardy korun celkem 700 luxusních bytů.

"Podařilo se nám koupit poslední větší volnou plochu v širším centru hlavního města, a to 14 tisíc čtverečních metrů vedle bývalého sídla společnosti Telefónica O2. Za pozemky jsme zaplatili 300 milionů korun z vlastních zdrojů, bez použití úvěru," vysvětlil HN výkonný ředitel společnosti Central Group Aleš Novotný. Na pozemcích, které leží napravo při pohledu od hotelu Olšanka k Nákladovému nádraží Žižkov, jsou zatím jen staré sklady a garáže.

Byty budou ve věžích

Projekt nazvaný Rezidence Central Plaza představuje víceúčelový komplex čtyř výškových objektů s byty v 18 patrech. Věže jsou částečně propojeny čtyřpodlažními budovami s byty, obchody a prostorami pro střediska služeb. Byty mají být obsluhovány non-stop recepcí s ostrahou.

"Výrazným ekologickým prvkem budou zatravněné střechy s parkovou úpravou, které poskytnou rezidentům místo pro odpočinek a relaxaci a zároveň výhled do zeleně z bytů situovaných ve vyšších podlažích," uvedl Novotný.

S vlastní výstavbou chce Central Group začít v roce 2011. V současné době se připravují podklady pro územní řízení. Společnost Central Group patří dlouhodobě mezi největší tuzemské developery v oblasti bydlení. Za 15 let svého působení na trhu úspěšně dokončila více než stovku rezidenčních lokalit. Central Group je česko-švýcarskou společností se sídlem v Praze, 90 procent akcií vlastní zakladatel firmy Dušan Kunovský a 10 procent patří švýcarské investiční společnosti Global Property Capital.

Tramvaje jezdí okolo

Mezi pozitivní stránky projektu patří blízkost centra hlavního města a dobrá dopravní dostupnost. V Olšanské ulici jsou dvě zastávky tramvají, deset minut pěšky to je na stanice metra Flora nebo Želivského. Stejnou dopravní dostupnost má i deset skleněných věží protějšího projektu Central Park Praha, které již stojí.

Pro oba projekty bude dostatečná i kapacita školek a školy, které již v lokalitě stojí. Lidé bydlící v bytech v jednom či druhém projektu budou mít blízko i sportovní centra. K procházkám je k dispozici přírodní park Parukářka, o něco dál i Riegrovy sady na Vinohradech nebo vrch Vítkov. V lokalitě, kde oba projekty stojí či budou stát, je však nedostatek obchodů. Samoobsluhy nebo malé obchody nad křižovatkou Olšanka postačují pro lidi z okolního sídliště z 60. let minulého století. Oba nové projekty by mělo zabydlet zhruba 2500 dalších nájemníků, kteří to k malým obchodům, ať již nad Olšankou, nebo na druhé straně v ulici k Ohradě, budou mít půl kilometru. Projekt Central Plaza sice počítá s novými prodejnami, bude ale záležet na tom, jak dobře se podaří najít nájemce obchodů. Do nebytových prostor projektu Central Park Praha se totiž obchodníci zatím nehrnou.

Projekt Central Park Praha za čtyři miliardy korun nabral kvůli nedostatku peněz zhruba roční zpoždění. Nyní projekt převzala společnost CPDP, která má dodat chybějící půldruhé miliardy korun. V projektu je z 500 bytů ještě 220 volných.

Nový Žižkov v roce 2018

K dalšímu zlepšení vzhledu Žižkova by mělo dojít v roce 2015, kdy má konsorcium Žižkov Station Development, které tvoří developer Sekyra Group a České dráhy, zahájit práce na přestavbě Nákladového nádraží Žižkov. Na 16 hektarech pozemků zde má do roku 2018 vzniknout nová městská čtvrť s tisícovkou nových bytů. Náklady se odhadují na 13 až 15 miliard korun.

 

reklama