Vstupte do běžně zavřené architektury s festivalem Open House

Kauza stavbyVstupte do běžně zavřené architektury s festivalem Open House

V sobotu a v neděli 14. a 15. května od 10 do 18 hodin můžete navštívit budovy, které jsou většinou pro veřejnost zavřené. Několik objektů se nachází i na území naší městské části. Navštívit můžete „kachlíkárnu“, budovu NNŽ a telekomunikační budovu na Olšanské.

 

 Dům odborových svazů

Přístupná bude vstupní hala a vzorové patro kanceláří s výhledem na Prahu.  Bude možné vidět i
výstavu o historii budovy.

Forma zpřístupnění: skupiny dle kapacity prohlídky oba dny od 10 do 18 h

Dům odborových svazů byl postaven v místech, kde v minulosti stávala Pražská obecní plynárna. Právě zde, na náměstí Winstona Churchilla, se konaly jedny z prvních letů horkovzdušným balonem. Původní plynárna však byla zbourána a na jejím místě byl postaven první pražský mrakodrap – palác Všeobecného penzijního ústavu.
Více zde 

dům odborových svazů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budova Nákladového nádraží Žižkov

Otevřeny budou prostory původně určené pro výdej a podání zásilek - Podej A1, A2  a B. Atraktivní jsou především sklepní prostory pod podejí A. Připraveno bude i  posezení v kolejišti.  

Forma zpřístupnění: volně / do sklepních prostor skupiny dle kapacity prohlídky (max. 15 lidí)

Nákladové nádraží Žižkov (NNŽ) vybudované mezi lety 1928–1935 je největší dochovanou funkcionalistickou průmyslovou stavbou v Praze a ve své době se jednalo o provozně nejdokonalejší nádraží v Evropě.

Projekt železniční trati byl zpracován Miroslavem Chlumeckým, samotný komplex budov navrhli Karel Caivas a Vladimír Weiss. Provozní budova se železobetonovou konstrukcí má dvě křídla se dvěma patry a dvěma suterény a podél přízemí vedou zastřešené rampy. Více  zde

nnž

Ústřední telekomunikační budova CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura, a. s.) na Olšanské

Velmi atraktivní pro fanoušky do techniky je možnost navštívit dohledové centrum, sály s bateriemi a sály s technologiemi. Pro milovníky vyhlídek bude atraktivní spodní ochoz hlavní věže ve 14. patře.

Forma zpřístupnění: skupiny dle registrace (každou celou hodinu, poslední prohlídka v 17.00 hod., při vstupu kontrola totožnosti). Rezervace vstupu zde

Charakteristická rádioreléová věž ÚTB, vysoká 78 m (bez anténního nástavce), je výraznou dominantou Žižkova. Ochoz v 15. podlaží věže skrývá  rádiovou přenosovou techniku. Věž rovněž nabízí výhled na Pražský hrad, na televizní a rozhlasový vysílač i na Nákladové nádraží Žižkov.

Současně se stavbou byl vybudován speciální podzemní kolektor dlouhý 1‚6 kilometru, který se nedaleko Žižkovské televizní věže napojuje na starší ústřednu ve Fibichově ulici. Více zde 

dum odborových svazů

 

reklama