Za chvilku hotovo, aneb Územní plán si změníme jak chceme

Za chvilku hotovo, aneb Územní plán si změníme jak chceme

Pokud jste sledovali zasedání Zastupitelstva HLMP, pak jste mohli vidět dokonale pracující mašinku na odhlasování čehokoliv. ODS má bezpečnou většinu. Vzorně hlasovali i zastupitelé zvolení za Prahu 3, tedy Ondřej Pecha a Pavel Hurda (oba ODS).

Prošly tak hladce hlasováním i návrhy pana Richtra (ODS) na přilití dalších desítek milionů do bezedné díry Opencard. Sám pan Richtr se stačil najmenovat do vedení DP, takže bude mít pod svým dozorem firmu, která Opencard postupně převezme. Naopak jakoukoliv kontrolu ztratí zastupitelstvo a občané.

Vynucené pořízení si Opencard, povinný souhlas s poskytnutím osobních údajů a nově zavedené turnikety budou pro občany Prahy znamenat, že se stanou obchodovatelným produktem - pan Richter nás nazývá KMEN držitelů OC -  v rukou neznámých subjektů.

Strategie opencard předpokládá, že Dopravní podnik donutí většinu pražanů, kteří využívají městskou hromadnou dopravu, pořídit si opencard. Jedním ze zdůvodnění je to, že zavedení opencard je nutný předpoklad pro zřízení turniketů v pražském metru. Opencard bude pravděpodobně nutná i pro děti a důchodce nad 70 let, aby je turniket pustil, i když jezdí zadarmo.

Marné byly protesty opozice (SZ, SNK-ED, ČSSD). Návrh prošel o dva hlasy.

Další desítky milionů spolkne i nefunkční projekt "Bezdrátová Praha". Projekt bezdrátové telekomunikační sítě na území vybraných městských částí, mezi něž patří i Praha 3 zcela selhal. Během roku 2008 bylo instalováno celkem 580 přípojných bodů vybavených dnes zastaralou technologií WiFi Mesh.  Projekt a hlavně příjmy soukromé firmy budou zachráněny tak, že se Bezdrátová Praha vnutí některým pražským školám.

A jako tyto body prošly hladce na pátečním prodlouženém jednání zastupitelstva i návrhy na změny stávajícího územního plánu. Celkem jich je 139. Trik je v tom, že se potichu bez veřejné diskuze změnil stávající Územní plán ve prospěch developerů. Připravovaný a veřejností rozsáhle připomínkovaný nový územní plán je tak již nyní proměněn v cár papíru, protože reálný stav bude v době jeho schvalování již nenávratně změněn.
Pod Parukářkou tak vyroste další projekt Central park, ubude zeleń a zahustí se doprava. Přesně jak na to upozorňuje pan Rut ve svém článku.

Na webu Arniky najdete obsáhlý komentář k odhlasovaným změnám www.arnika.org.
 


Související články

Central Park Praha: Bytový "projekt snů" opustila polovina klientů

Dva měsíce je více než 540 komfortních bytů projektu Central Park Praha dokončeno, přesto dvě třetiny z nich zejí prázdnotou. Přitom do července 2008 si byty v tomto projektu rezervovalo 340 lidí s tím, že do konce téhož roku budou bydlet. Dokončení projektu se ale o rok zpozdilo, termínované rezervační smlouvy klientů vypršely a 180 z nich se svého budoucího bytu ...pokračování

Chystá se Central park II ?

Donáška jídla, úklid, hlídání dětí nebo třeba přistavování vozidla až před práh, na to všechno ještě před několika měsíci lákal jeden z nejluxusnějších bytových komplexů v Praze, žižkovský Central Park. Americký sen se však pro developery změnil v můru. Přestože je už více než měsíc po kolaudaci, většina z 540 bytů je bez majitelů a od smluv ...pokračování

Ondřej Rut: Změny v územním plánu povedou k zástavbě zeleně

Názory
Radnice Prahy 3 nenápadně posvěcuje změny v územním plánu, které povedou k zástavbě volných, v některých případech dosud zelených ploch. Zelení na to tento týden upozornili na úrovni celé Prahy. I v Praze 3 můžeme najít několik příkladů.pokračování
reklama